Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna nélkül lehetetlen érdemi döntéseket hozni az ország jövőjéről. Az elnök szavai arra figyelmeztetnek, hogy a konfliktus megoldásához elengedhetetlen Ukrajna aktív részvétele és véleménye.


Az ukrán elnök szombaton a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián világosan kifejtette:

Ukrajna jövőjéről nem lehet érdemben beszélni Ukrajna bevonása nélkül. Hasonlóképpen, Európa sorsát sem határozhatjuk meg anélkül, hogy magát a kontinenst figyelembe vennénk. Ha kiszorítanak minket a saját jövőnkről zajló diskurzusokból, akkor minden, amit építettünk, elveszik.

Volodimir Zelenszkij kifejtette, hogy 2025-re békét szeretne elérni. Felhívta az európai államokat, hogy tegyenek lépéseket egy összehangolt és egységes külpolitika érdekében, amelynek elsődleges célja a háború lezárása lenne. Az MTI tudósítása alapján aggasztónak találta, ha Donald Trump előbb találkozna Vlagyimir Putyinnal, mint vele. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy Ukrajna a jövőben NATO-tag legyen. Szerinte elérkezett az idő az európai fegyveres erők megalakítására, hiszen a három éve tartó háború során világossá vált, hogy megvannak az alapok egy egységes európai haderő létrehozásához, amely nem a NATO helyettesítésére irányul.

Mostantól minden másként lesz, és ehhez Európának alkalmazkodnia kell. Hiszek Európában, és arra kérem önöket, hogy a saját érdekükben cselekedjenek.

Hozzátette: amikor pár napja Trump elnök beszámolt neki Putyinnal folytatott telefonbeszélgetéséről,

Soha nem hangzott el, hogy Amerikának elengedhetetlenül szüksége lenne Európára a tárgyalások során. Ez számomra sokat mond.

Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy elérkezett az idő, amikor Amerika támogatása Európa iránt már nem csupán hagyományos gesztus. Szerinte a Csernobili atomerőművet védő szarkofágra mért dróncsapás világosan mutatja, hogy Moszkva nem törekszik a békés megoldásra, és távol áll tőle a párbeszéd kezdeményezése. Zelenszkij hozzátette, hogy az ukrán hírszerzés információi szerint Oroszország nyáron csapatokat küldhet Fehéroroszországba, álcázva azt hadgyakorlatként, ahogyan azt három évvel ezelőtt is tették, amikor a háború kitört. Bár az ukrán vezetés nem tudja, hogy a csapatmozgások ki ellen irányulnak, tudni lehet, hogy Fehéroroszország három NATO-tagállammal is határos, így Minszk kulcsfontosságú szerepet játszik az orosz katonai tevékenységekben. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin nem képes valódi biztonsági garanciákat nyújtani.

Related posts