Von der Leyen bejelentette, hogy az EU gazdasági reakciói nem elég gyorsak, és sürgető radikális átalakulásokra van szükség.


Hogyan alakult a 2021-2027-es uniós költségvetés teljesítménye, és milyen tendenciák figyelhetők meg a 2028-2034-es ciklusra nézve? Az EUYOU záróeseményén részletesen bemutatjuk a projekt által elért eredményeket és javaslatcsomagunkat. Emellett szakpolitikai vitát is rendezünk a kohéziós politika jövőjével kapcsolatos kérdésekről. Csatlakozz hozzánk, hogy közösen gondolkodhassunk a jövőbeni irányvonalakról!

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a júliusi plenáris vitában az Európai Parlamentben hangsúlyozta, hogy az Európai Unió gazdasági és geopolitikai reakciói nem tartanak lépést a világpolitikai táj átalakulásával. Kijelentette, hogy:

Elsődleges feladatunk, hogy megerősítsük a saját gazdasági és ipari alapjainkat, így képesek leszünk hatékonyabban szembenézni a váratlan kihívásokkal.

Kiemelte, hogy az Európai Uniónak sürgősen szüksége van egy autentikus külgazdasági stratégiára, amely a tőkepiacok fejlesztésére, a startup-ökoszisztéma megerősítésére és a befektetések ösztönzésére összpontosít.

Von der Leyen véleménye szerint a tőkéhez való hozzáférés korlátozottsága komoly versenyhátrányt okoz az európai innovatív vállalkozások számára, különösen az amerikai és ázsiai riválisokkal való összemérésben.

Fontos, hogy felgyorsítsuk a tőkepiaci unió megvalósítását, és el kell kezdenünk az első európai startup- és scaleup-stratégia kidolgozását.

- tette hozzá. Emellett kiemelte, hogy az európai szabályozási keretrendszert sürgősen egyszerűsíteni és felgyorsítani szükséges, mivel a cégek kétharmada úgy véli, hogy a szabályozások jelentik a legfőbb gátat a befektetések előtt.

Az energiaárakra utalva közölte, hogy az EU iparának egyik legnagyobb versenyhátránya a magas energiaköltség. "Itt az ideje elzárni a csapot és végleg lezárni az orosz fosszilis korszakot Európában" - fogalmazott. A Bizottság erről már idén májusban bemutatta a kezdeményezését, amelyet Magyarország és Szlovákia azóta is hevesen támad.

A Bizottság elnöke szerint

Az energiahálózatok, tárolási megoldások és összekapcsoltság terén végzett beruházásokat sürgősen fel kell gyorsítani. Ezzel párhuzamosan elengedhetetlen, hogy megvalósítsuk az „Affordable Energy” cselekvési tervet is, amely hozzájárul a fenntartható és megfizethető energiaellátás megteremtéséhez.

A célkitűzés az orosz gáz- és olajimport teljes leállítása 2027 végére, amelyet az Európai Parlament képviselői kedden szavazataikkal is megerősítettek.

Von der Leyen figyelmeztetett az amerikai kereskedelmi intézkedések súlyosságára is: "Február óta az Egyesült Államok vámtarifákat vetett ki az EU-val folytatott kereskedelem 70%-ára - ez példátlan léptékű." Bár kijelentette, hogy Brüsszel továbbra is tárgyalásos megoldást keres, hozzátette:

Az üzenet egyértelmű: hűségesek maradunk az alapelveinkhez, megóvjuk a saját érdekeinket, és minden lehetséges helyzetre készen állunk.

Azt is megerősítette, hogy a Trump-adminisztrációval folyamatos párbeszéd zajlik, és ő maga is a közelmúltban tárgyalt az elnökkel a kereskedelmi viták minél előbbi rendezéséről, amelyre szerinte kedvező kilátások mutatkoznak.

A védelem témájában Ursula von der Leyen hangsúlyozta, hogy Európa nem engedheti meg magának, hogy másokra hagyatkozzon saját biztonsága érdekében. Bejelentette, hogy a tagállamok eddig összesen 800 milliárd eurónyi védelmi beruházást aktiváltak, és 16 ország, köztük Magyarország is, már élni kezdett a nemzeti mentességi klauzulával, amely lehetővé teszi a védelmi kiadások növelését anélkül, hogy a hiánycélokat megsértenék. Továbbá, a SAFE-program keretein belül 150 milliárd eurós hitelkeret áll rendelkezésre a közös beszerzések finanszírozására. "A lényeg nem abban rejlik, hogy mennyit költünk, hanem abban, hogy milyen módon tesszük ezt" - emelte ki a miniszterelnök.

Zárásként Ursula von der Leyen arra ösztönözte a tagállamokat, hogy használják ki a SAFE-hiteleket az ukrán védelmi ipar beszerzéseihez. Kiemelte, hogy az ukrán termékek "gyorsak, megfizethetőek és a legmodernebb technológiát képviselik." Ezen kívül hangsúlyozta, hogy a támogatás nem csupán gazdasági, hanem stratégiai jelentőséggel is bír.

Ukrajna védelmi ipara ma is csak 60%-os kapacitással működik, és az EU-nak ez lehetőség arra, hogy egyszerre erősítse saját védelmét és Ukrajna gazdaságát.

"Ukrajna és az EU most is együtt áll - és együtt lesz a jövőben is" - zárta felszólalását.

Related posts