Meglepetés a politikai színtéren: Donald Trump amerikai elnök váratlan lépésre szánta el magát, és a hírek szerint már úton vannak a rakéták Ukrajnába.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, jóváhagyta egy újabb fegyverszállítmány elküldését Ukrajnának. Az utóbbi időszakban azonban kiderült, hogy nem ő volt az, aki a szállítások felfüggesztéséről döntött. A hírek szerint Trump ezt Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek is elmondta. A szállítás leállítását valójában Pete Hegseth védelmi miniszter hozta meg, ráadásul téves információk alapján.
Donald Trump amerikai elnök július 4-én, pénteken, Volodimir Zelenszkij elnökkel folytatott telefonbeszélgetésén közölte: hnem ő a felelős az Ukrajnába irányuló amerikai fegyverszállítások felfüggesztéséért - közölte nemrég a The Wall Street Journal (WSJ), amelynek amerikai tisztviselők beszéltek erről.
A múlt héten világszerte felkeltette az érdeklődést a hír, miszerint a Patriot légvédelmi rakéták és precíziós lőszerek szállítása felfüggesztésre került. A Wall Street Journal értesülései szerint Trump pénteken kifejezetten az ukrán elnökkel közölte, hogy...
Kedden az amerikai elnök újabb nyilatkozatot tett közzé, amelyben megerősítette, hogy az Egyesült Államok további védelmi célokra szánt fegyvereket fog küldeni Ukrajnának. Emellett kifejezte aggodalmát az orosz támadások miatt, és hangsúlyozta, hogy elégedetlen Vlagyimir Putyin orosz elnök reakcióival és politikai lépéseivel.
Közben a Politico legfrissebb jelentése szerint Keith Kellogg, aki az amerikai elnök különleges megbízottja Ukrajnáért, valamint Rusztem Umerov, Ukrajna védelmi minisztere, a tervek szerint a héten Rómában találkoznak. A találkozó célja, hogy részletesen átbeszéljék az Egyesült Államok által Ukrajnának nyújtott katonai támogatás újbóli aktiválását.
Egy másik forrásból, az Axios nevű amerikai híroldalról származó értesülések szerint, amelyeket szintén hivatalos személyektől nyertek,
Az Axios értesülései alapján az amerikai elnök egy nappal a hívás előtt felhívta Németország vezetőjét, hogy kérje tőle, adjanak el Ukrajnának egy Patriot-üveget. Friedrich Merz német kancellár azonban más alternatívát ajánlott Trumpnak, így végül nem sikerült megállapodásra jutniuk. A tárgyalások azonban továbbra is folynak ebben a témában.
A lap forrásai szerint Trump több napon át konzultált tanácsadóival és a világ más vezetőivel arról, hogy pontosan honnan is érkezzenek ezek a fegyverek, mielőtt hétfőn arról beszélt, hogy újraindulnak az ukrajnai szállítások. Mint írták, az elnök elsősorban alternatív megoldásokat igyekszik keresni ahelyett, hogy az amerikai készletekből adjanak át a fegyvereket Ukrajnának.
A bizalmasainak például azt mondta az ukrajnai konfliktusról, hogy "ez nem az én háborúm", de az lesz, ha elkezd fegyvereket küldeni Ukrajnába. Ugyanakkor a híroldal szerint Trump ahhoz hasonló módon találhat igazolást arra, hogy Ukrajnának pusztán védelmi célú fegyvereket küldjön, mint ahogy leküzdötte a katonai erő alkalmazásával kapcsolatos tartózkodását, amikor lebombázta az iráni nukleáris létesítményeket.
A NATO-csúcstalálkozón zajlott sajtótájékoztatón Trumpot különösen megérintette egy pillanat, amikor a BBC ukrán riportere, Miroszlava Peca, aki férjét a háború frontvonalában említette, arra kérdezett rá, hogy vajon küld-e rakétákat Ukrajnába. A beszélgetés során érződött, hogy a kérdés komoly hatással van rá. Az Axiosnak nyilatkozó egyik informátor szerint "nagy benyomást tett rá" ez a kölcsönhatás, míg egy másik forrás azt állította, hogy Trumpban felmerült a gyanú, miszerint a kérdés talán csapdát rejtett magában.
Trump Zelenszkijnek tett kijelentései újabb bizonyítékot szolgáltattak arra a korábbi spekulációra, miszerint Pete Hegseth védelmi miniszter egyoldalúan döntött július 2-án az Ukrajnába irányuló szállítmányok leállításáról.
Az NBC News már a múlt héten is foglalkozott ezzel a témával. Értesüléseik szerint Hegseth indoklása nem volt megalapozott. A csatorna három névtelen amerikai tisztviselőre hivatkozva számolt be arról, hogy:
A fegyverszállítmány leállításának lépése váratlanul érte a Külügyminisztériumot, a kongresszus tagjait, a kijevi tisztviselőket és az európai szövetségeseket is az NBC forrásai szerint. A döntést bírálták többek között olyan republikánusok és demokraták, akik támogatják Ukrajna Oroszország elleni harcának segítését.
"A készleteket tekintve nem vagyunk alacsonyabb szinten, mint az ukrajnai konfliktus 3 és fél éve alatt" -mondta Adam Smith demokrata képviselő, a képviselőház fegyveres szolgálatok bizottságának rangidős tagja az NBC News-nak. Smith elmondta, hogy munkatársai "látták a számokat", és anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna, közölte: nem volt olyan hiányra utaló jel, amely indokolná az Ukrajnának nyújtott támogatás felfüggesztését.
A februári és májusi eseményekhez hasonlóan most is napokkal később felülvizsgálták az intézkedést. Ezzel párhuzamosan Elbridge Colby, a Pentagon védelmi minisztériumának politikai államtitkár-helyettese, megerősítette a lépés támogatását. Források szerint Colby régóta azon dolgozik, hogy az Egyesült Államok csökkentse ukrajnai szerepvállalását, miközben a fegyverek és erőforrások átcsoportosítását szorgalmazza a csendes-óceáni térségbe, Kína ellenében.
Az NBC jelentése szerint az amerikai politikai pártok törvényhozói kifejezték csalódottságukat amiatt, hogy nem értesültek előre a döntésről. Kongresszusi segítők tájékoztatása szerint most azt vizsgálják, hogy a késlekedés sérti-e az Ukrajnának szánt biztonsági támogatásról szóló jogszabályokat. Emlékezetes, hogy az első ilyen eset februárban történt, amikor a szenátus fegyveres erők bizottságának elnöke, Roger Wicker "újonc hibának" minősítette Hegseth lépését.