Viharos napok a tőzsdén, komoly kihívások elé néznek a befektetők.


Hihetetlen mozgások jellemzik a pénz- és tőkepiacokat, ráadásul az eddig menedéknek tartott amerikai államkötvényekből is kifelé tart a tőke. Szinte minden amerikai eszköz nyomás alá került, de világszerte nagy az idegesség a piacokon. Mi ilyenkor a kifizetődő befektetői stratégia? A Bázispontban erről is kérdeztük Hajdu Egont, az Eurizon Alapkezelő befektetési igazgatóját. Economx, 2025. április 11. Fotó: Economx

Túlértékelt az amerikai dollár, ez lehet a hátterében azoknak a folyamatoknak, amelyekre való reakcióként Donald Trump vámháborúba fogott a fél világgal szemben. Az amerikai stratégia vélhetően az, hogy megdrágítják az Amerikába irányuló exportot (erre szolgálnak a vámok), s ennek hatására újra felfuttatható lenne az ipar az Egyesült Államokban.

Egyáltalán nem biztos azonban, hogy az évtizedes problémákra összeállított amerikai recept közgazdaságilag megfelelő - mondta a Bázispont vendége, Hajdu Egon, az Eurizon Alapkezelő befektetési igazgatója. Megkérdőjelezhető, hogy jó stratégia mentén halad a Trump-kormányzat, legalábbis a vámrendszer meghirdetése sokkszerűként hatott, holott inkább a kereskedelmi partnerekkel kiegyezve kellett volna a folyamatot elindítani. Mindezek hatására az üzleti bizalom máris sérült az amerikai vállalati szektorban és átgyűrűzve a tőkepiacokra, durván rombolta a szentimentet. Ez már annyira erős hatású, hogy nem csak az amerikai részvényekből, de a kötvényekből is elindult a tőkekiáramlás, ez pedig folyamatosan gyengíti a dollárt.

Related posts