Trump jelezte: ha szükséges, ő irányítja a támadást Irán ellen.


Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, egy pénteki interjú során kifejezte nyitottságát arra, hogy találkozzon Irán legfelsőbb vallási vezetőjével vagy elnökével, feltéve, hogy a két ország közötti nukleáris tárgyalásokban jelentős előrelépés történik. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy amennyiben a diplomáciai megoldások nem hoznak eredményt, kész katonai lépéseket tenni az Iráni Iszlám Köztársaság nukleáris létesítményei ellen, sőt, akár ő maga is irányíthatná a támadást - számolt be róla az i24news.tv.

- mondta Trump a Time magazinnal folytatott beszélgetésében. "Bízom benne, hogy sikerül elkerülnünk a konfliktust - de lehet, hogy más választásunk nem marad" - fűzte hozzá.

Az elnök nyilatkozata egy héttel azután látott napvilágot, hogy amerikai és iráni tisztviselők egy lehetséges új nukleáris megállapodás keretfeltételeiről tárgyaltak. Egy magas rangú amerikai tisztségviselő akkor "nagyon jó előrehaladásnak" nevezte a találkozót. Trump most úgy fogalmazott: "Szerintem meg fogunk egyezni Iránnal."

Amikor a lap újságírója felvetette, hogy lenne-e kedve találkozni Irán legfőbb vallási vezetőjével, Ali Hamenei ajatollahhal, vagy esetleg Maszúd Pezeskian elnökkel, Trump határozott válaszával reagált:

Trump - aki 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a 2015-ös iráni atomalkuból - többször is figyelmeztetett, hogy ha nem sikerül új megállapodást kötni, katonai lépéseket fog szorgalmazni annak megakadályozására, hogy Irán nukleáris fegyverekhez jusson.

Irán 2019 óta többször is megsértette a 2015-ös nukleáris megállapodás kereteit, és azóta olyan jelentős mennyiségű és tisztaságú dúsított uránt gyűjtött össze, amely bőven túllépi azt a szintet, ami egy békés, polgári energiaprogramhoz elengedhetetlen – legalábbis az ENSZ nukleáris ellenőrző ügynökségei ezt állítják.

Izrael, amely régóta figyelemmel kíséri az iráni atomprogram fejlődését, komoly aggodalommal tekint a teheráni rezsim esetleges atomfegyverhez jutására. Az izraeli vezetés ezt a helyzetet létfontosságú fenyegetésnek tartja, amely közvetlenül veszélyeztetheti a régió stabilitását. Ennek érdekében folyamatosan hangsúlyozzák az iráni nukleáris program megfékezésének sürgősségét, és nem zárják ki, hogy szükség esetén egyoldalú katonai beavatkozást is alkalmazzanak a céljaik elérésére.

Related posts