Török Gábor: Az üzenet ereje a Fidesz részéről abban rejlik, hogy új arcokat mutat be a nyilvánosságnak.


Orbán Viktor, noha fáradtsága egyre nyilvánvalóbbá válik, és imázsa is kopik a hosszú, 15 éves kormányzati időszak következményeként, ma is a Fidesz legfontosabb erőforrása. A választók jelentős hányada személyesen hozzá fűzi szavazatait, ami miatt inkább Orbán Viktor pártjának tekinthető a Fidesz, mintsem hogy a miniszterelnök a párt politikai elitjéhez tartozna - fogalmazott Török Gábor egy szombati Facebook-bejegyzésében.

Egy politikai elemző véleménye szerint a fenti megállapítás úgy is értelmezhető, hogy Orbán Viktor szerepe a Fidesz számára fontosabb, mint a Fidesz jelentősége Orbán számára. Megjegyezte, hogy a 2026-os választások alapvetően az ő személyéről fognak szólni: arról, hogy a választók többsége inkább a kormányfő maradását preferálja, mintsem annak távozását. Minden egyéb kérdés - legyen az személyi (ki lenne a megfelelő utód), vagy tartalmi (például a háborús helyzet, Ukrajna ügye, egészségügyi problémák, korrupció stb.) - bár fontos, de e szempontokhoz képest másodlagos jelentőséggel bírnak. A szakértő hangsúlyozta, hogy amikor arról beszélt, hogy Orbán Viktor előbb-utóbb mérlegelheti, hogy más személyt állítson a párt élére, akkor valójában a kormányfő politikai helyzetéről és érdekeiről értekezett. Jelen pillanatban egy ilyen lépés a Fidesz számára egyértelműen nem lenne előnyös, hiszen ezzel a párt elveszítené azt a vezetőt, akinek a személye biztosítja a tábor egységét - még ha a szavazótábor fokozatos csökkenése vele kapcsolatban is nehezen megállítható - tette hozzá.

Orbán Viktor igyekszik határozott fellépést tanúsítani, de valójában csak a Fidesz újabb kudarcát vetíti előre a Budapest Pride eseményei után. Puzsér Róbert felveti a kérdést: nem lenne érdemes esetleg jogi lépéseket tenni Orbán Viktor ellen, és bíróság elé állítani őt emiatt?

Személyi változás alatt pedig azt érti, hogy ha egy politikai szereplő úgy látja, sikertelen volt az elmúlt időszakban, akkor érdemes valamit változtatnia. A politikában leginkább stratégiai, szervezeti, kommunikációs, tartalmi és személyi változtatásokra van lehetőség. A Fidesz az elmúlt időszakban alapvetően kommunikációval (technikával, taktikával) próbálkozott, a napirenden ért is el sikereket, de a közvélemény-kutatások szerint a pozíciója nem javult, hanem romlott a mögöttünk hagyott félévben.

Budapesten és a megyei jogú városokban a Nézőpont elemzése alapján a Tisza vezeti a népszerűségi listát, ám a Fidesz országos szintű előnye csupán öt százalékra rúg. Závecz Tibor szerint a Fideszen belül is feszültségek tapasztalhatók, mivel túl sok különböző témával próbálnak foglalkozni.

Az elemző hangsúlyozta, hogy nem jövőbeli forgatókönyveket fest, csupán lehetőségeket vet fel. Szerinte a Fidesz fontolóra veheti a tartalmi és személyi változtatásokat, amennyiben úgy érzi, hogy korábbi lépései nem hozták meg a várt áttörést. "Ha a Fidesz azt akarja kommunikálni, hogy valóban nyit a változásra, és figyelembe veszi a kritikákat, akkor érdemes új megközelítésekről és új emberekről beszélnie. Igen, üzenhet a választóknak azzal is, ha másokat emel ki a kormányban vagy vezető pozíciókban. Például, ahogy a korábban háttérbe szorult Lázár János újra a figyelem középpontjába került, úgy más személycseréket is eszközölhet. Akár végrehajtja ezeket, akár nem: mindenképp üzenetet küld a választók felé" - tette hozzá Török Gábor.

Related posts