Saková kompromisszumos megoldásokat ígér, míg Viskupič a korai választásokra készül.
Denisa Saková, a gazdasági tárca élén álló miniszter, valamint Marián Viskupič, az ellenzéki SaS párt képviselője, a TA3 V politike című vitaműsorának vendégeiként jelentek meg vasárnap (december 1-jén). A beszélgetés középpontjában a koalíció meggyengülésének kérdése állt, de a résztvevők számos kritikai észrevételt is megfogalmaztak a jelenlegi és a korábbi kormányok működésével kapcsolatban.
Saková is elismerte, Robert Ficónak igaza van abban, hogy a jelenlegi "törékeny" többséggel nem sokáig lehet hatékonyan kormányozni, így minden olyan törekvést támogat, ami kompromisszumhoz vezethet Rudolf Huliakkal és két képviselőtársával, amellett ugyanakkor kiáll, hogy a kormány szerkezete nem fog változni, értve ez alatt azt, hogy nem várható a minisztériumok pártok közti újraosztása. Saková a kérdés kapcsán egyben úgy fogalmazott, "bízik benne, hogy az ünnepek alatt mindenki átértékeli a kormányhoz való hozzáállását", nyíltan utalva ezzel Huliakék "ellenállására" és azt remélve, hogy januárban visszatérnek majd az SNS frakciójába.
A liberális ellenzéki képviselő ugyanakkor egészen máshogy látja ezt a helyzetet és szerinte abból, hogy Fico "alkudozásba" kezdett Huliakék követeléseinek beteljesítéséről, egyértelműen az olvasható ki, hogy ez már a "vég kezdete" a koalíció számára. Viskupič szerint a 76 megmaradt képviselőből már bárki úgy tekinthet magára, hogy egyedül rajta múlik a koalíció stabilitása, így bármilyen követeléssel előállhat, amit Fico köteles lesz teljesíteni, ellenkező esetben ugyanis összeomlik a kormány.
Saková véleménye szerint a kormánynak 2025-ben komoly kihívásokkal kell szembenéznie, amelyek akár előrehozott parlamenti választásokhoz is vezethetnek. Ugyanakkor határozottan elvetette ennek a lehetőségét, és hogy kicsit elterelje a figyelmet az aktuális problémákról, emlékeztetett a korábbi kormányok nehézségeire és viszontagságos sorsára.
Ez most az egymásra mutogatás ideje
A tárcavezető leszögezte, hogy bár minden erejükkel azon lesznek, hogy kompromisszumot kössenek Huliakékkal, amennyiben ők minisztériumot fognak követelni, annak átadására csak azt követően kerülhet sor, hogy számtalan halasztás után végre tényleg megválasztják a házelnököt. Emellett prioritást élvez számukra a Szlovák Rádió és Televízió (STVR) Tanácsának megválasztása, ugyanis csak ezt követően lehet új igazgatót állítani az intézmény élére.
Viskupič nem hagyja figyelmen kívül a témát, és határozottan kiáll amellett, hogy az előrehozott választások jelenthetik a legjobb megoldást. Véleménye szerint a kormány nem csupán a béke és nyugalom hiányát tükrözi, hanem a racionalitás alapelveit is elhanyagolja. Úgy véli, hogy a jelenlegi kormány sokkal több problémával küzd, mint elődje, és ez a helyzet az állampolgárokra hárul, akik a megromlott közhangulat következményeit viselik.
Saková a helyzetért az ellenzéket okolja, és úgy véli, hogy a romló közhangulat kizárólag az ő felelősségük. Állítása szerint "ijesztgető taktikáikkal" és "pánikgerjesztő" megnyilvánulásaikkal hozzájárulnak a társadalmi feszültségek fokozódásához.
Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: Venezuelában, ahol a valóság és a remény határvonalán egyensúlyoznak, a szabadság keresése folytatódik. Az emberek mindennapjait átszövik a kihívások, de a vágy a változásra és a jobb jövőre sosem halványul el. Az ország gazdag kultúrája és történelme, valamint a nép elszántsága új utakat keres a függetlenség és a jólét felé. Az élet itt egy folyamatos küzdelem, de a szívükben élő szabadság iránti vágy sosem lankad.
A csípős kritikák közepette az ellenzéki képviselő felhívta a figyelmet arra, mennyire értelmetlennek tartja a tranzakciós adó bevezetését, erre szerinte ugyanis az is rámutat, hogy még maguk a bankok sincsenek teljesen tisztában azzal, minként fognak ezzel elszámolni. Kiemelte, hogy ez a szerinte egész gazdaságot károsító intézkedés mindössze két országban, Venezuelában és Magyarországon van bevezetve, véleménye szerint pedig Szlovákiának inkább Csehországról kellene példát vennie gazdasági kérdésekben.
Saková válaszában a figyelem elterelésére tett kísérletet, hangsúlyozva, hogy az SaS részvételével működő korábbi kormányzat három év alatt 24 milliárd euróval növelte az államadósságot. Az ellenzéki képviselő emlékeztetése, miszerint a kormányzásuk időszakát számos, jelentős költségtöbbletet okozó esemény terhelte, nem befolyásolta a kijelentését.