Az ősz utolsó tánca ma este bontakozik ki, mintha a természet egy utolsó, varázslatos előadást tartana. A levelek aranyszínű palettája ragyog a napfényben, és a szellő lágyan suttogja a búcsú szavakat. Minden egyes lépés, minden egyes szín a változásról m
Mikor beköszönt november másik fele, leheletünkből lehet érezni, csípősebb és hidegebb időjárás veszi át lassacskán a stafétát. A hulló falevelek szédítő és nyugtató sziluettje a végét járja, színpompás levelek borítják a természetet és várják, hogy a tél fehér leple örök álomba repítse őket. A napos órák száma ilyentájt már háttérbe szorulnak és az esős időszakok sem ritkák az év tizenegyedik havában.
Tavaly ilyentájt, amikor a levegő már hűvösebbé vált, elhatároztuk, hogy kilépünk a ház melegéből, és megragadjuk az alkalmat egy utolsó táncra az ősz varázsában. Egy jóízű korty honismeret ízét is szeretnénk magunkba szívni. A célunk nem is olyan messze van, hiszen csupán a Duna túlsó partján található. Így hát, engedjék meg, hogy meséljek Szigetközről, Magyarország legnagyobb szigetéről, ahol a természet és a kultúra egyedülálló harmóniában találkozik.
A Nagy- és a Mosoni-Duna találkozásánál elterülő Szigetköz, mely a Duna termékeny hordalékából formálódott, a természetbarátok számára igazi kincsesbánya. E táj gazdag flórája és faunája, valamint a kanyargós kerékpárutak varázsa együtt teremtik meg a földi paradicsomot, ahol a különleges vízi élővilág is lenyűgöző élményeket kínál. A Szigetköz felfedezése során minden lépés és kerékpározás új csodákat tartogat.
Bőven van mit itt válogatni, nekünk is könnyű dolgunk akadt a helyszínek kiválasztásával. Na jó, azért mi egy esőáztatta novemberi pénteki napon határoztuk el, jobban szemügyre vesszük magunknak a Szigetközt, így a programunkat is ez alapján állítottuk össze. A kenuzás és bicajozás most felejtős volt, de azért építészeti szépségekből sem akad hiány errefelé. Mi erre építettük fel napunkat.
Első kalandunk az őszi színekben pompázó barokk kastélyhoz vezetett. Lassú léptekkel érkeztünk Hédervárra, ahol a Darnózselire kanyargó út mentén, évszázados fák ölelésében áll a falu leghíresebb építménye. A háromszintes, három saroktoronnyal büszkélkedő kastélyt két szfinx őrzi, mintha csak titkokat rejtene. Az esőcseppek finoman kopogtak a bőrünkön, miközben a levelek ropogtak a lábunk alatt, és mi mohón fotóztuk a kastélyt minden lehetséges szögből. Sajnos, a kastély jelenleg nem üzemel, így a belsejét nem tudtuk felfedezni.
A kastélyt körülvevő angolpark Petri Bernard mesteri keze alatt formálódott, egyedülálló zöld oázissá vált. Kezdetben a kastély előtt egy francia stílusú kert virágzott, de idővel átadta helyét a tájképi kertnek, amely ma is elbűvöli a látogatókat. A kastély három impozáns tornya nem csupán építészeti díszlet, hanem történelmi jelentőséggel is bír. A legenda szerint az épület három vármegye – Győr, Pozsony és Moson – határán emelkedik, így minden torony más-más megye területére terjed ki. Való igaz, hogy egykor Győr és Pozsony között a határ Hédervárnál húzódott, de Moson vármegye sosem ért el idáig. Valószínű, hogy a hagyomány onnan ered, hogy a Héderváry család birtokai mindhárom vármegyében széleskörűen elterjedtek. Miközben a szemerkélő eső egyre inkább alábbhagyott, a csípős hideg továbbra is velünk maradt. Ez azonban nem vette el a kedvünket; folytattuk utunkat, izgalommal telve a következő felfedezések iránt.
Lipótra egy Monet festménybe beillő védett vadgesztenye fasoron vezetett utunk. Sajnos teljes pompáját már maga mögött hagyta, mivel fáinak többsége már leveleit levetkőztette magáról.
Lipóton található a Holt-Duna Tanösvény, amely egy igazi gyöngyszem a természetkedvelők számára. Az útvonal különlegessége, hogy mivel nem lép magánterületre, bármikor szabadon látogatható, így bárki felfedezheti a környék szépségeit. A túra hossza körülbelül hét kilométer, ami nem tűnik soknak, de a szél, ami hirtelen feltámadt, megnehezítette a helyzetünket. Párommal úgy döntöttünk, hogy a gyalogtúrát inkább elhalasztjuk, viszont a Lipóti kilátót nem hagytuk ki. Ott, a csodás panoráma előtt, mobiltelefonjaink lencséi folyamatosan kattogtak, megörökítve a pillanat varázsát.
Még mielőtt a Sári Csárdában fogyaszthattuk el estebédünket, megálltunk egy röpke pillanatra Dunakilitin. Egy kalandos életű magyar gyémántkereskedő milliárdos örökségét tekinthettük meg. dr. Csebi-Pogány Alajos híres gyémántmágnás volt és szülőfalujának határában építette fel kastélyát, ami egy barokk stíluselemekkel ötvözött modern épület.
A kastély gyönyörű parkjában egy golfpálya várja a látogatókat, amely különösen vonzó lehetőség a sportág rajongói számára. Ha valaki kedveli a kifinomult szórakozást és a természet közelségét, ez a hely tökéletes választás lehet a kikapcsolódásra.
A Sári Csárda a Zátonyi-Duna festői partján kínálja fáradt és éhes látogatóinak a megnyugvást. November ezen hűvös estéin, amikor a nap már alábukik a horizont mögött, és a sötétség lassan átveszi a hatalmat, csak annyira vágyunk, hogy jól lakva, elégedetten folytassuk utunkat hazafelé.