Rózsalugas és egy 63 éves óriásfa találkozása Újlipótváros bűbájos kertjében.

Még azok sem tudják felidézni, hogy pontosan mikor birtokba vették a ház kertjét, akik az építkezés óta ott élnek, de egy dolog biztos: a Thurzó utca 5/c számú ház előtt egy igazi zöld oázis terül el, ami nagy örömet okoz a lakók számára. A Budapest100 kezdeményezés keretében a közösség egyre szorosabbra fűzi a kapcsolatokat, és idén már egy szép magaságyás is megjelent a kertben, amely lehetőséget ad a lakóknak a kertészkedésre. Remélik, hogy a jövőben padok elhelyezésével még inkább élvezhetővé válik majd ez a zöldfelület, ami a házhoz tartozik.
Újlipótváros szívében számos park és zöldfelület található, de a Thurzó utca 5/c-d épület környéke igazi gyöngyszemnek számít, még a helyi viszonyok között is. Ennek a különleges helyszínnek a szépsége elsősorban a ház mögötti kertnek köszönhető, amelynek gondozásáért Ildikó, a ház elkötelezett gondnoka felel. Munkáját időnként rokonok és más lakók is segítik, így a kert mindig ápolt és rendezett. A terület, ami több mint hatszáz négyzetmétert ölel fel, tele van hatalmas fákkal, egy elbűvölő rózsalugassal és rengeteg különféle növénnyel, melyek tudatos válogatásának köszönhetően tavasztól őszig folyamatosan színes virágágyásokkal várják a látogatókat.
Bár Ildikó birodalma a kert, a lakók is egyre inkább részt vállalnak a ház körüli zöldfelületek ápolásában. "Régi vágyam volt, hogy legyen egy saját közösségi kertünk" - meséli Bori, az egyik lakó, akinek az álma idén valóra vált. A Thurzó utcai ház május 24-én és 25-én megnyitja kapuit a látogatók előtt a Budapest100 keretében, és a fesztivál szervezői korábban zöldítési pályázatot hirdettek, amelynek keretein belül kiemelt helyezést értek el egy közösségi kert megvalósítására. A ház forrást, szakértői támogatást és kuponokat nyert, amelyek segítségével két magaságyást alakítottak ki a kert hátsó részében. Éppen a látogatásunk előtti napon ültették el a növényeket, köztük paradicsomot, mángoldot, karalábét, cukkinit és bazsalikomot. Az ágyásokat Bori barátja, Marci készítette, aki szakmájából kifolyólag akácfából gyárt különféle kerti bútorokat és kiegészítőket. "Gyönyörű munkát végzett, rengeteget dolgozott rajta, már a pályázatírás során is számos hasznos tanáccsal és támogatással segített" - osztja meg Bori.
A közösség szerepe kiemelkedően fontosabb, mint magának a kertnek a jelentősége, ezt tapasztaltuk a lakókkal folytatott beszélgetéseink során, akik szívesen körbevezettek minket a területen. "Amikor nyugdíjba vonultam, a Budapest100 önkéntes fotósaként, majd sajtósként kezdtem el dolgozni. Néhány éve már átadtam ezeket a feladatokat, de azóta is figyelemmel kísérem a szervezők tevékenységét. Idén, amikor értesültem róla, hogy a zöldfelületek lesznek a fesztivál középpontjában, egy új szemszögből néztem a kertünkre" - osztotta meg tapasztalatait Ránki Júlia, aki ezt követően a ház lakóit tömörítő Facebook-csoportban érdeklődött a többiek véleménye iránt a fesztiválhoz való csatlakozás lehetőségével kapcsolatban.
"A bejegyzésem után világossá vált, hogy Borinak már vannak elképzelései" - meséli Júlia, utalva a közösségi kertre, amelyet Bori inspirációja nyomán hoztak létre. A két lány gyorsan rátalált a közös hangra, így élükre álltak a kezdeményezésnek, és elhatározták, hogy meggyőzik a többi lakót a fesztiválra való jelentkezésről, hogy bemutathassák a kertet az érdeklődőknek.
Ebben hatalmas segítség volt számukra Gyuri, szintén a házban lakó orvos. "Nélküle nem tudtuk volna meggyőzni a többieket" - mondja Bori.
Röviden tudtunk beszélni Gyurival is, aki elmondta, hogy valóban nem volt egyszerű megszerezni a lakók beleegyezését. "Sokaknak véget ér az univerzum a lakás küszöbénél. Hiába nem jár kiadással, energiabefektetéssel a részükről, voltak, akik hallani sem akartak róla" - mondja. Azt viszont ő is hozzáteszi, hogy amióta járják a lakásokat, beszélgetnek a tulajdonosokkal, bérlőkkel egyre erősebb lesz a közösség is. A kezdeti nehézségek ellenére sikerült megszerezni a kellő mennyiségű hozzájárulást, így a Thurzó utca 5/c-d is várja majd az érdeklődőket május 24-25-én.
Ennek ellenére sokan lelkesek és a lakóközösség is elkezdett valódi közösséggé alakulni. "Majdnem 70 család lakik itt, nyilván nem ismerünk mindenkit név szerint. De egyre többször köszönünk egymásnak a folyosón vagy a ház előtt beszélgetünk röviden. Júliával meg majdnem minden héten összeülünk, pedig korábban egyszer sem beszéltünk" - meséli Bori, akinek a nagyszülei szintén az első beköltözők közé tartoztak a hatvanas években, és ő is már évek óta itt lakik, de eddig csak a szintén a házban élő családtagjait ismerte csak a lakók közül.
A HVG korábban csatlakozott a Budapest100 rendezvényének szervezői által vezetett sétához, amely során a sajtó munkatársai négy izgalmas helyszínt fedezhettek fel. Ezt követően külön figyelmet szenteltünk a Rózsa utcában található megnyitó háznak is. Ennek az épületnek a különlegessége abban rejlik, hogy csupán egyetlen vadszőlőtőke borítja be az egész falat – a tőke ültetőjének kiléte és az ültetés időpontja azonban rejtély marad.
Hasonló a helyzet a Thurzó utcában is. A házat 1962-ben építették, egy évvel később már be is költöztek az első lakók. A mai napig akad olyan, aki azóta is itt lakik, mégsem tudja felidézni, mikor alakult ki a kert, pedig arra tisztán emlékszik, ahogyan az építkezések közben figyelte a falak felhúzása. Az biztos, hogy a kutatást végző önkéntesek találtak olyan képet, amikor még nyoma sem volt a kertnek. A fotó készítésének időpontja nem ismert, de azt Boriék kiderítették, hogy lebetonozva soha nem volt a terület, és az is biztos, hogy a legidősebb fa egy fekete nyár, ami 63 éve áll itt.
Bár a kert szemet gyönyörködtető, a lakók nem tudják igazán kihasználni, mivel az hivatalosan közterület, a ház minden évben pályázik a fenntartására az önkormányzatnál. Épp ezért nincsenek padok, amire ki lehetne ülni, és piknikezni sem szabad. "Persze én ezt nem tudtam, amikor ideköltöztem, és volt, hogy kiültem egy pokróccal, később mondta a többi lakó, hogy ezt elvileg nem lehet" - mondja Júlia. Hozzáteszi azonban, hogy ezen a jövőben szeretnének változtatni, szeretnének legalább pár padot letenni a fák alá, ebben számítanak az önkormányzat egyetértésére.
Nyilvánvaló, hogy a lakók közül többen is elkötelezettek a környezetük javítása iránt. Például az egyik bejáratnál egy közösségi kezdeményezés révén alakítottak ki biciklitárolót, ami remek példa az összefogás erejére.
Idén jubilál a Budapest100 fesztivál, immár 15. alkalommal várja a látogatókat a Kortárs Építészeti Központ (KÉK). A rendezvény kezdetben a főváros százéves épületeinek bemutatására fókuszált, azonban 2016 óta új irányt vett. Mivel az első világháború idején alig épültek új házak, a fesztivál azóta minden évben különböző tematikák köré szerveződik, eltávolodva az épületek korától, hogy frissebb és izgalmasabb élményeket nyújtson a résztvevőknek.