A gyerekek képességei sajnos romlásnak indultak, ezért a kormány lépéseket tervez a helyzet javítása érdekében.

Kiemelkedő célként fogalmazta meg a köznevelési helyettes államtitkár, hogy minden óvodás, aki az utolsó évét tölti, napi rendszerességgel tapasztalja meg az iskolai felkészülés folyamatát. Balaton Katalin pénteken, az M1 aktuális csatorna műsorában hívta fel a figyelmet arra, hogy a világ sokszínű és gyors változásai az óvodai nevelésre is jelentős hatással bírnak.
A pedagógusok és iskolai vezetők véleménye alapján egyértelműen megfigyelhető, hogy az utolsó öt évben a gyermekek készségei és képességei az iskolába lépéskor jelentős mértékben csökkentek. A helyettes államtitkár kifejtette, hogy ez a jelenség természetes fejlődési folyamatnak tekinthető, azonban a tanároknak aktívan keresniük kell a megoldásokat ezekre a kihívásokra.
- Osztotta meg gondolatait az államtitkár.
A politikai képviselő hangsúlyozta, hogy a kérdőíves visszajelzések alapján a legoptimálisabb megoldásnak az bizonyul, ha a jövőben is az intézmények vezetői és a fenntartók rendelkeznek a döntési jogkörrel az óvodák szervezési ügyeiben.
Szerinte a korábbi módszerekhez képest nem tapasztalható jelentős eltérés, azonban fektetnek nagyobb hangsúlyt néhány specifikus területre. Ilyen például az élőszavas mesélés, amelyet szeretnének középpontba állítani, valamint a mindennapi mozgás integrálása az óvodai tevékenységekbe.
Megemlítette, hogy már egyre több szülő viszi át az óvodás gyermekét heti egy alkalommal az iskolákba, hogy ismerkedjenek az új környezettel, amelybe majd az óvoda után belecsöppennek, és az ne legyen számukra hirtelen ismeretlen világ.
A Kréta-rendszer folyamatosan nyomon követi a gyermekek fejlődését, amelyet részletesen dokumentálnak. Céljuk az, hogy a rendszer keretein belül megjelenjenek az iskolaérettséghez szükséges kritériumok - fogalmazott.