Rejtélyes gyilkosságok: Az avar férfi halála egy hosszú, félelmetes vaskéssel zárult le.

Két férfi tragikus végzetét okozta az erőszak, amikor egy település épületébe dobták őket, és kitekert, egymáson fekvő pozícióban bukkantak rájuk. Az egyik áldozat halálát egy hosszú vaskés okozta, amely szó szerint átszúrta testét. E két férfi valószínűleg az avar korszakban, a 7-8. században élt, csontvázaikat pedig a kecskeméti múzeum régészei fedezték fel. Most először nyílik lehetőség arra, hogy a nagyközönség is megismerje a Cifrapalota falai között fellelt titkokat.
Egy különleges gyilkossági rejtély nyomába eredhetünk Kecskeméten: két férfi csontvázát találták meg a múzeum régészei - mindkét férfi erőszakos halált halt. Az egyik áldozat halálát bizonyosan egy hosszú vaskés okozta, ami szó szerint felnyársalta őt: a szúrás hatalmas erővel történt.. A gyilkos fegyvert, a vaskést is megtalálták a feltárás során: a gerincet átfúrva benne maradt a testben.
A másik áldozat medencecsontján egy kicsiny, mindössze 1 cm-es vágásnyomot fedeztek fel, amely még nem gyógyult be. Ez arra utal, hogy a sérülés súlyos vérveszteséggel járt, és akár a férfi halálát is okozhatta. Az áldozatokat egy kisebb épületbe dobták, kitekert testhelyzetben, egymásra fekve bukkantak rájuk a szakértők.
A különleges kutatások révén fény derült arra, hogy a 7-8. század fordulóján zajlottak a gyilkosságok a mai Szentkirály közelében elhelyezkedő avar település területén. Az áldozatokat valószínűleg homokkal temették el a bűncselekmény után. A szakértők szerint valószínű, hogy a településen belüli konfliktus vezetett a férfiak brutális halálához, ami egybeesett az avar falu elhagyásával. A maradványok genetikai vizsgálatnak lettek alávetve: az idősebb férfi genetikai elemzése kimutatta, hogy kiemelkedő arányban rendelkezik kelet-eurázsiai származással, míg a fiatalabb férfi genetikai profilja inkább európai vonásokat mutatott.
A rejtélyes történettel rendelkező csontvázakat most láthatja először a nagyközönség a Cifrapalotában, az "Egy eltűnt nép nyomában - Az avarok élete a Duna-Tisza közén" című kiállításon. A maradványokat az M44-es út építéséhez kapcsolódó próbafeltáráson találták meg a kecskeméti múzeum régészei 2021-ben, most pedig "in situ" módon helyezték el őket: pontosan olyan helyzetben, ahogyan megtalálták a két csontvázat és a vaskést.
A Kecskeméti Katona József Múzeum tárlatán a Duna-Tisza közi avarság 6-9. századi története és élete elevenedik meg a legújabb kutatások és leletek tükrében. Több mint tucatnyi temetkezési helyet ismerhetnek meg a látogatók, a gazdag leletanyagot nagyszámú hiteles rekonstrukció teszi közérthetővé. A kiállításon a legfrissebb antropológiai és genetikai kutatások is helyet kapnak, bemutatva az egykor a Duna-Tisza közén élt emberek származását, életmódját, rokonsági szerveződését és betegségeit.
A kiállítás célja, hogy a fiatal látogatók közelebb kerüljenek az avar kor mindennapjaihoz. E célból Avarka, az avar kori kislány, kalauzolja őket a tárlaton. A gyerekek izgalmas játékok és interaktív feladatok révén tapasztalhatják meg, milyen volt az élet a régi időkben.
A kiállítás 2025. december 14-ig látható a kecskeméti Cifrapalotában.