Pápai üzenet a brazíliai G20 csúcsra: Az éhínség globális megszüntetése elengedhetetlen - Vatican News
Ferenc pápa üzenetében hangsúlyozta a világméretű éhínség elkeserítő helyzetét, amelyet a jelenlegi fegyveres konfliktusok és a fegyverkezésre elköltött óriási összegek tovább súlyosbítanak. E helyett a figyelemnek inkább a hárommilliárd ember élelmezésére kellene irányulnia, akik nap mint nap küzdenek az ételhez és a megfelelő táplálkozáshoz való hozzáférésért. A pápa gondolatait Pietro Parolin bíboros, a vatikáni államtitkár tolmácsolta, és különösen Brazília elnökének, Luiz Inácio Lula da Silvának címezte. E közlemény a G20 országok kétnapos vezetői csúcstalálkozója keretében hangzott el, amely november 18-án kezdődött Rio de Janeiro városában, ahol 19 tagország, az Afrikai Unió és az Európai Unió vezetői gyűltek össze.
Ferenc pápa gratulált Lula da Silva államfőnek, amiért a G20-ak csoportjának jelenlegi elnökeként elősegítette a találkozót. A pápa üdvözölte a résztvevőket és reményét fejezte ki, hogy megbeszéléseik és ezek eredményei valóban hozzájárulnak egy jobb világ és egy virágzó jövő megteremtéséhez az eljövendő nemzedékek számára.
A pápa hangsúlyozta az éhínség megszüntetésének azonnali és elsődleges szükségességét világunkban, mivel továbbra is sok millióan szenvednek és halnak meg az éhezés miatt, miközben rengeteg élelmiszert dobnak ki. Idézett "Fratelli tutti" (Mindnyájan testvérek) kezdetű enciklikájából, hogy "ez valódi botrány" és hangsúlyozta, hogy "az éhség bűncselekmény; az élelem elidegeníthetetlen jog".
A háborúk, konfliktusok és igazságtalanságok tartós jelenléte súlyos problémákat generál, amelyekre a pápa is felhívta a figyelmet. Kiemelte, hogy elengedhetetlen új megoldásokat keresni a stabil és tartós béke megteremtésére, különös figyelmet fordítva az érintettek méltóságának helyreállítására. A háborúk következtében bekövetkező halálesetek és pusztítások nem csupán a közvetlen környezetet érintik, hanem hozzájárulnak az éhínség és a szegénység terjedéséhez is. A konfliktusok hatásai messze túlmutatnak a harcok zónáján; az ellátási láncok megszakadása és a hatalmas fegyverkezési kiadások a világ más részein is éreztetik hatásukat, súlyosbítva ezzel a globális problémákat.
A pápa aggodalmát fejezte ki a világ éhezésének kezelése kapcsán, hangsúlyozva, hogy a helyzet továbbra is elkeserítő. Szerinte a társadalom részéről tapasztalható "csendes beleegyezés" a helyzet elfogadhatatlan, és súlyos igazságtalanságnak számít, amely mélyen sérti az emberi méltóságot. Különösen felháborító, ha az uzsora vagy a kapzsiság következtében emberek éheznek, mivel ez a pápa szavaival élve "gyilkossághoz hasonlítható". Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy minden lehetséges erőfeszítést meg kell tenni annak érdekében, hogy az embereket kiemeljük a szegénység és az éhezés sötét világából.
A társadalmi és gazdasági igazságtalanságok felerősítik az éhínség problémáját, amely a szegénység állandósulásához vezethet, így fenntartva a globális társadalmunkban eluralkodó egyenlőtlenségek körforgását. Egyértelmű, hogy sürgős és határozott intézkedéseket kell hoznunk az éhínség és a szegénység megszüntetése érdekében. Ezt az erőfeszítést csak közösen, együttműködve, a nemzetközi közösség teljes körű részvételével lehet hatékonyan megvalósítani. A sikeres lépésekhez elengedhetetlen a kormányok, a nemzetközi szervezetek és a társadalom minden szegmensének konkrét elköteleződése. Fontos, hogy biztosítsuk az alapvető javakhoz való hozzáférést és a létfontosságú erőforrások igazságos elosztását, figyelembe véve minden ember, mint Isten teremtményének, egyéni méltóságát.
A pápa sürgette a közös cselekvést az élelmiszer-pazarlás problémájának orvoslására, hangsúlyozva, hogy elegendő élelem áll rendelkezésre ahhoz, hogy mindenki táplálva legyen, ám a különböző okok miatt az elosztás nem egyenletes. Az ilyen kihívások megoldásához elengedhetetlen a "hosszú távú jövőkép és stratégiák" kidolgozása, amelyek hatékonyan segíthetnek az alultápláltság leküzdésében - figyelmeztetett a pápa üzenetében. Ennek érdekében készséggel felajánlotta támogatását az Éhezés és Szegénység elleni Globális Szövetség számára, amely kulcsszerepet játszhat az éhezés és a szegénység elleni harcban. Ezen kívül lehetőséget lát arra, hogy a Szentszék régóta hangoztatott javaslata, miszerint a fegyverekre és katonai célokra szánt forrásokat át kellene csoportosítani egy globális alap létrehozására, megvalósulhasson. Ennek a célja az éhezés kezelése és a legnagyobb szegénységben élő országok fejlődésének elősegítése.
A pápa továbbá hangsúlyozta, hogy olyan projektekre van szükség, amelyeket nem kívülről kényszerítenek ki, hanem "az emberek és közösségeik szükségleteire válaszul terveznek és hajtanak végre". Végül a pápa megerősítette, hogy a Szentszék továbbra is folytatja erőfeszítéseit az emberi méltóság előmozdítására, és felajánlja saját hozzájárulását a tapasztalatok megosztása és a katolikus intézmények részvétele révén a világ minden részén, "hogy a világunkban ne legyen egyetlen olyan Isten által szeretett ember sem, akit megfosztanak mindennapi kenyerétől". "A Mindenható Isten bőségesen áldja meg az egész emberi család valódi fejlődése érdekében végzett munkátokat és erőfeszítéseiteket" - zárja üzenetét Ferenc pápa a G20 országok brazíliai csúcstalálkozójára.