Önkéntes tűzoltók a határokon túl is összefognak, hogy egységesen és hatékonyan küzdjenek a lángok ellen. Az együttműködésük nem ismer határokat, hiszen a bátorság és az elhivatottság összeköti őket, bárhol is legyenek.


A Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetésével - valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Tűzoltó Szövetség, az Asociatia Multisalva, a "Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság" Jótékonysági Szervezet, a Nagydobrony Térség Fejlesztéséért Civil Szervezet és Tiszacsernyő Önkormányzatának partneri szerepvállalásával - 2025. január 1-jén vette kezdetét a PRE_SAFE névre keresztelt EU-s projekt megvalósítása a PARTNERSÉG HATÁROK NÉLKÜL jelmondat mentén.

A célunk az önkéntes katasztrófaelhárító szervezetek kapacitásának fejlesztése és az együttműködésük erősítése. E kezdeményezés keretében a klímaváltozás és az emberi tevékenységek által előidézett katasztrófákra való felkészültséget kívánjuk növelni, valamint a közös beavatkozások hatékonyságát javítani. Az Interreg VI-A NEXT Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna 2021-2027 Program keretében, 765 368,52 EUR összegű uniós támogatás mellett, célul tűztük ki a régiót érintő klímaváltozással összefüggő kockázatok és sebezhetőségek feltárását is. A projekt várhatóan 2026. december 31-én zárul.

A Tisza vízgyűjtőterülete mind a természeti, mind az emberi eredetű katasztrófák színhelyéül szolgál. A különböző régiók közötti összefonódottság fokozza a szomszédos területeken bekövetkező katasztrófák hatásait, így a probléma komplexitása nő. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a háborúval sújtott Ukrajna, különösen Kárpátalja, az európai kontinens egyik legmagasabb emberi veszélyeztetettségi és kitettségi szintjével néz szembe, miközben megküzdési képessége rendkívül alacsony.

A PRE_SAFE projekt elsődleges célja tehát, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti - határokon átívelő - együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben. A katasztrófavédő egységek kapacitásbővítésének köszönhetően ráadásul általában véve is javul a régió biztonsági helyzete.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által a projekt megvalósítási területén elvégzendő kockázati és sebezhetőségi vizsgálat eredményei beépülnek az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek képzési tematikájába, így hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási képesség erősítéséhez és a legcélravezetőbb beavatkozások használatához (különös tekintettel a polgári védelemre, a katasztrófavédelemre, valamint a vízvisszatartással és a hirtelen árvizekkel kapcsolatos intézkedésekre).

A kapacitásfejlesztő tevékenységek – mint például e-learning tanfolyamok, helyszíni képzések és közös gyakorlatok – révén olyan jól felkészült, professzionális önkéntes csapatok alakulnak, amelyek a projektpartner intézményeknél végeznek munkát. Ezek a csapatok szakszerűen tudják kezelni a katasztrófa-elhárítási eszközöket és felszereléseket, emellett alaposan ismerik az előírásoknak megfelelő protokollokat és katasztrófakezelési forgatókönyveket. A figyelemfelkeltő akciók célja, hogy a határrégió szélesebb közvéleményét érzékenyítsék az éghajlati és emberi tevékenységek által előidézett katasztrófák kockázataira, valamint a megfelelő felkészültségi és megelőző intézkedések fontosságára.

Az immár egy évtizedes múltra visszatekintő eredményes együttműködés újabb állomása az ún. "négyhatárrégióban" - az Európai Unió társfinanszírozásával - megvalósuló PRE_SAFE projekt.

Ez a sajtóközlemény az Európai Unió pénzügyi támogatásával készült. A tartalomért kizárólag a Nemzetstratégiai Kutatóintézet felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

Related posts