Nem vírus vagy allergia, de mégis zavaró tüneteket válthat ki - Így jelezhet a tested torokfájással.


Amennyiben a probléma mögött nem található szervi ok, érdemes a stresszkezelésre helyezni a hangsúlyt.

A tartós stressz állapota számos fizikai tünet megjelenését idézheti elő, mint például migrén, szédülés, alvászavarok, magas vérnyomás, ekcéma, vagy gyomorproblémák. Azonban a hatások ezzel nem érnek véget. Gyakran előfordul, hogy a krónikus szorongással küzdő emberek olyan tüneteket tapasztalnak, amelyek szinte "imitálják" a különböző betegségeket. Ezek a tünetek sokszor olyan intenzívek és aggasztóak, hogy az érintettek kénytelenek orvoshoz fordulni, hogy tisztázzák a helyzetet.

Egy jól ismert példa erre az irritábilisbél-szindróma (IBS), ami gyakran kapcsolódik a stresszhez. Vagy a pánikroham, amelyet elsőre nagyon könnyű összetéveszteni a szívrohammal. Amiről viszont ritkábban esik szó, az a szorongás és a torok kapcsolata. Az izomfeszültség, a nehézlégzés és a gombócérzés a torokban mind-mind arról árulkodnak, hogy nyakunkon a megfázás - holott ilyenkor nem minden esetben vehető készpénznek a torokgyulladás.

Volt már olyan érzésed, hogy a torkodban valami kapar? Képzeld el, hogy ez nemcsak a megfázás vagy allergia következménye lehet! Sokak számára ez a kellemetlen tünet stresszes időszakokban jelentkezik, de kevesen gondolnak arra, hogy a folyamatos szorongás is állhat a háttérben. Tehát, ha legközelebb belefutsz ebbe az érzésbe, tudd, hogy nem vagy egyedül, és érdemes lehet mélyebbre ásni a lehetséges okok után.

A torok hátsó részén jelentkező enyhe kaparás gyakran arra utal, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel állunk szemben. Azonban, ha ez a zavaró érzés napokig vagy akár hetekig is eltart, és közben láz, orrfolyás vagy egyértelmű orvosi diagnózis hiányzik, érdemes elgondolkodni rajta, hogy a stressz milyen mértékben befolyásolja mindennapi életünket.

A közelmúltban több kutatás is kimutatta, hogy a szorongás a torokfájással is szoros összefüggésben állhat. Egyrészt tartós stressz hatására a szervezet védekezőképessége csökken, így tényleg könnyebben lehetünk áldozatai a légúti fertőzéseknek is.

Másrészt a stressz feszültséget okozhat a torok és a nyak izmaiban, ami hosszú távon kellemetlen érzéshez, fájdalomhoz vezethet

- és amely számos különböző formában mutatkozhat meg:

A megjelenő tünetek - különösen, ha rendszeresen ismétlődnek - komoly aggodalomra adhatnak okot. A torokfájás gyakran fertőzésre vagy egyéb súlyosabb egészségügyi problémákra utalhat. A bizonytalanság pedig csak tovább fokozza a bennünket gyötrő feszültséget: minél inkább aggódunk a tartós fájdalom miatt, annál erősebben éljük meg ezt az állapotot. Ezt a jelenséget a tudomány pszichoszomatikus tünetképződésnek nevezi.

A torokfájás tehát nem mindig utal "valós" fizikai betegségre, de ez nem jelenti azt, hogy a jelenség ne lenne komoly, vagy hogy ne lenne indokolt orvoshoz fordulni. A panaszkodás mögött álló tünetek valósak, érezhetőek és zavaróak; emellett a háttérben biológiai változások zajlanak – csupán nem valamilyen vírus vagy baktérium felelős értük, hanem a pszichés stressz. A nyak izmainak folyamatos feszülése, a légzés módosulása, a fokozott nyelési inger, vagy akár a száj kiszáradása mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy torokfájást érezzünk.

Ha visszatérő, látszólag ok nélküli torokfájással küzdesz, és már az orvosod is kizárta a lehetséges egészségügyi okokat (például fertőzést, allergiát, refluxot), akkor érdemes elgondolkodni azon is, mekkora teret engedsz a stressznek.

A stressz által kiváltott torokfájás gyakori tünetei közé tartozik a szájlégzés és a torok szárazsága, amelyek a szorongásos állapotokkal együtt járó felületes légzés következményei. A hiperventilláció, vagyis a gyors légzés, szintén hozzájárulhat a problémákhoz, továbbá a megnövekedett izomfeszültség is jellemző a szorongásos állapotokra, ami a torokban szorító érzésként jelentkezhet. A fenti fiziológiai okok kizárásának leghatékonyabb módja a tudatos megfigyelés és a saját testünk reakcióinak figyelemmel kísérése.

Amennyiben a tünetek csökkennek vagy teljesen eltűnnek a szorongást kiváltó helyzet megszűnésével, valószínű, hogy a torokfájás hátterében a stressz áll.

Az alábbi módszerek jelentős segítséget nyújthatnak a tünetek csökkentésében:

Related posts