Napirend előtt - "Valóban ezt a jelent és jövőt képzeltük el magunknak?"


A magyar-ukrán viszony rendezésére szólította fel az ukrán nemzetiség szószólója a két ország kormányát az Országgyűlésben.

A hétvégi magyar-ukrán ifjúsági találkozó kapcsán az ukrán nemzetiségi szószóló, Grexa Liliána, a két ország közötti viszony alakulásáról osztotta meg gondolatait napirend előtt. Kiemelte, hogy a kapcsolat először hűvössé vált, majd idővel teljesen befagyott. Liliána hangsúlyozta, hogy az ukrán fiatalok nem szélsőséges nacionalisták, csupán arra törekednek, hogy Európa közösségének részévé váljanak.

"A kialakult helyzet szívszorítóan félelmetessé vált. Nap mint nap, óráról órára áradnak a hírek a médiából arról, hogy Magyarországnak kategorikusan nemet kell mondania, míg Ukrajnában szinte csak a negatív események kerülnek reflektorfénybe a magyarokkal szemben. Mi, nemzetiségiek összeszorult szívvel követjük a híreket. Halljuk a politikai nyilatkozatokat, és nem tudjuk, nem akarjuk elhinni, hogy mindez a mi valóságunk. De vajon tényleg ezt a sorsot és jövőt szántuk magunknak és gyermekeinknek? Biztos vagyok benne, hogy nem. Kérek mindenkit, hogy ne fűtsük tovább az ellenségeskedés tüzét, inkább emeljük magasra a béke lángját. Isten segítsen bennünket ebben az összetett időszakban!"

A magyarországi ukrán nemzetiség továbbra is békében élhet - mondta válaszában Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.

"Nagyon szeretném, ha az ukrán állam olyan mértékű támogatást nyújtana a kárpátaljai magyaroknak, mint amilyet mi itt, Magyarországon az ukrán fiataloknak biztosítunk. Összesen 223 milliárd forint értékben nyújtottunk segélyt, amelyet akár Magyarországon, akár Kárpátalján, vagy belső Ukrajnában osztottunk szét. Sajnos az ukrán politika folyamatosan olyan vádakat fogalmaz meg velünk szemben, amelyek vagy hamis információk, vagy rágalmak, esetleg követelőzések. Rágalmak, amelyek még a miniszterelnököt is célba veszik. Vannak politikai szereplők, akik olyan halállistán szerepelnek, amelyről nem hajlandók lemondani. Sürgetik az Európai Unióba való azonnali belépést, miközben a balkáni népek ezt a lehetőséget nem kapják meg, és tőlünk, magyaroktól pedig elvonják a támogatást és más előnyöket. Így kívánnak tárgyalni."

Nem az ukrán emberek, hanem az ukrán politika elfogadhatatlan támadásokat intéz Magyarország ellen - tette hozzá az államtitkár az Országgyűlésben.

Related posts