Miért hoz magával sniccert Orbán Viktor beszédére egy egykori rendőr, aki ezt követően politikai üldözöttként zavaros gondolatokat oszt meg? - PestiSrácok
Miért hoz magával sniccert Orbán Viktor beszédére egy egykori rendőr, aki politikai üldözöttként zavaros módon fejezi ki magát? Szemán László János 2024. november 27.
Már másodszor került összetűzésbe október 23-án a volt kollégáival Csőgör Péter, a Pest vármegyei rendőrség volt gazdasági főnyomozója. Még 2023-ban a Karmelitánál, kordonbontás kapcsán kialakult dullakodás közben kapták ki a sorból valódi rendőrök. Múlt hónapban pedig a Millenárison, Orbán Viktor beszédére érkezett provokatőrként, zsebében sniccerrel. Aztán csodálkozott, hogy ismét lefogták, ezúttal a TEK személyvédő munkatársai, kivezették a Millenárisról és átadták a rendezvényt biztosító rendőröknek. Csőgör büszke arra, hogy Hadházy Ákos képviselő cimbije, és az "osztályharcra", amit vív az elnyomó hatalom ellen.
Csőgör Pétert Orbán Viktor október 23-i beszéde közben állították falhoz, miután kicsavarták kezéből a "Mi a f@sz van ebben az országban?!" feliratú tábláját. A Pest vármegyei rendőrség egykori főnyomozója provokatőrként érkezett, hiszen az ékes magyar f@sz-használatú táblát semleges feliratokkal takarta, a leplet pedig már a pódium elé jutva sniccerrel vágta le az "alapműről".
Három férfi, karját szorongatva és csuklóját feszítve, kísérték ki őket a Millenáris Park területéről. Bilincsben távoztak, a rendőrség hét hosszú órán keresztül tartotta őket fogva, mielőtt végül a kihallgatás után szabadon engedték őket. Nem okozott meglepetést, hogy a hatalom nem tűri el a NER-rel szembeni kritikát, ám annál inkább megdöbbentette, hogy a TEK munkatársai milyen lelkesen állnak a vezér szolgálatára. A "NERőrség" kifejezés sokkal találóbb lenne, ha a TEK személyi védelmi és bevetési egységeit nézzük, hiszen úgy tűnik, hogy ők nem csupán a törvény védelmezői, hanem a hatalom erőszakszervezetének is tekinthetők.
- nyilatkozta az egykori rendőr a Magyar Narancsnak adott, kedden közzétett interjújában. Szóban forgó érzelmeitől hajtva, a hatalommal szembeni ellenállás szellemében, meglehetősen zavarosan osztotta meg a történteket.
Orbán az egyik legveszélyeztetebb európai vezető
Csőgör azt állítja, hogy a sniccert ő adta át a rendőröknek, de a valóság az, hogy a zsebében találták meg azt, még azelőtt, hogy előállították volna. Érdemes megemlíteni, hogy ez a tapétavágó kés nem szerepel a veszélyes eszközök listáján. Azonban figyelembe kell venni, hogy az amerikai 9/11-es terrortámadások során a repülőgépet eltérítő terroristák is sniccert használtak, amikor betörtek a pilótakabinokba. Felmerül a kérdés: vajon egy sniccer valóban alkalmas terrortámadásra? A 9/11-es események alapján a válasz egyértelműen igen.
Csőgör szenvedélyesen érvel az interjú során arról, hogy a TEK munkatársai mennyire elkötelezetten védték Orbán Viktort. Olyan benyomást kelt, mintha nem csupán rendőrök lennének, hanem a NER saját különítménye. Valójában a TEK-esek a törvény által megkövetelt feladatukat látták el, hiszen védték a védett személyt, még egy sniccerrel fenyegető provokatőrtől is.
Egy volt rendőrnek illene tudnia, hogy Orbán Viktor az egyik legveszélyeztetettebb európai vezető. Attól, hogy nem hirdetik nagy hangon, hogy mekkora veszélynek van kitéve, még tény, az EU-n belüli ellenfelei kismiskák ahhoz a világpolitikát is befolyásolni kívánó erőkhöz képest, akik a testi épségére, életére törhetnének.
Ez az egész dolog logikus gondolkodással könnyen átlátható, és nem hiszem, hogy Csőgör Péter ne rendelkezne a józan paraszti ésszel. Sőt, biztos vagyok benne, hogy bőven megvan neki.
A rendezvényre provokáló szándékkal érkezett.
A volt rendőr október 23-án bevallotta, hogy azzal a céllal látogatott el a Millenárisra, hogy "megfigyelje, meddig terjed a hatalom hatása". Ezt a lépést a szakirodalomban provokációnak nevezik. Ha azonban egyszerűbben szeretnénk kifejezni magunkat, akkor elmondhatjuk, hogy végül is csak a semmiért ment oda. (Ez egyúttal választ is adhat a tőle kérdezett dilemmára.)
Az 1956-os forradalom emlékére rendezett állami ünnepségen, a Millenárison, az ellentüntetők jelenléte is érzékeltette a történelmi események körüli megosztottságot. // fotó: Hatlaczki Balázs
A terrorfenyegetettség témájában érdemes megemlíteni, hogy az ellenzéki politikai szereplők, köztük Gyurcsány Ferenc és Hadházy Ákos, gyakran hangoztatják véleményüket, sokszor meglehetősen sarkított formában. Amikor Orbán Viktor váratlanul felbukkan vidéki eseményeken, vagy amikor a rendezvényeire való belépést szigorú ellenőrzéshez kötik, az ellenzék hangos kritikája nem marad el. "Orbán retteg", "Orbán elbújik az emberek elől" – ezek a szlogenek gyakran elhangzanak, ám ezek a kijelentések nem igazán segítik a valós helyzet megértését. Gyurcsány Ferenc, aki maga is tapasztalta a miniszterelnökség alatti védelem szükségességét, pontosan tisztában van azzal, hogy egy kormányfő védelme sosem csupán politikai játék, hanem a biztonság kérdése is. Minden politikai vitának megvan a maga helye, de a fenyegetettség valódi mértékét nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Ez az a terület, amelyet jogszabályok reguláznak, és bizonyos körülmények között az érintett fél sem mondhat le róla.
Teljesen világos számomra, hogy az ellenzék feladata a kritikák megfogalmazása, még a legapróbb részletekben is, legyen szó Orbán tekintetéről vagy járásáról. Hiszen 14 éve állnak szemben vele, és ez nyilvánvalóan frusztrálja őket, a hölgyeket és úrakat egyaránt. Tényleg erőteljesen frusztráló lehet számukra ez a helyzet.
Egy egykori rendőrtől joggal elvárható, hogy tisztában legyen a törvények teljes spektrumával, és ne csupán azokkal foglalkozzon, amelyek valamilyen oknál fogva kedvesek a szívének. Az ilyen szakmai háttérrel rendelkező személytől elvárt alapismeretek nem csupán a saját érdekeit kellene, hogy szolgálják, hanem a társadalmi felelősségvállalás jegyében is.
Amikor az ember sértett, gyakran nehezen találja a helyes utat. Milyen lehetőségei vannak ilyenkor?
Most forduljunk a második témához. Csőgör Péter egy rendkívül intelligens, de erősen sértett személyiség. Ezt jól tükrözte az a tavaly májusi esemény, amikor a Karmelitánál Hadházy Ákos, az ellenzéki avangárd országgyűlési képviselő, néhány más ellenzéki aktivistával együtt összetűzésbe került a rendőrökkel a kordonbontás apropóján.
A tavalyi kordonbontás a Karmelitánál olyan esemény volt, amely komoly vitákat generált a szólásszabadság határait illetően. (Forrás: archív)
Csőgört az első sorból ügyesen emelték ki a tapasztalt rendőrök.
"Előállították, elengedték, a dollármédia pedig felkarolta a múlt szerdai tanártüntetés egyik előállított résztvevőjét. Csőgör Péter az első sorban volt, mikor a tüntetők megtámadták a kordont, majd a rendőr sorfalat. Beszámolója szerint rongálással és hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsították meg, ezért állították elő.
Éppen akkor értem a Színház utcához, amikor a tüntetők nekiláttak lebontani a kordon egyik palánkját. Azonnal odamentem, hogy segítsek arrébb húzni a deszkákat. Nyolc óra körül, miután egy újabb nagy adag könnygáz terjengett a levegőben, engem is berángattak a védett területre. Ott a földre nyomtak, hátrabilincselték a kezeimet, olyan módon, ahogyan általában a legrosszabb bűnözőkkel bánnak. Egy kicsit meg is tapostak, pedig nem bántottam senkit, és a kordont sem rongáltam.
„Mesélte el életének fordulatait a korábbi rendőr.” – írtuk.
Azt is megírtuk, az állománytól egyébként azért bocsátották el, mert megsértette az iratkezelési szabályzat egyes pontjait, állítása szerint azonban inkább a Hadházy Ákoshoz fűződő kapcsolata lehetett a mögöttes indok, akivel az általa vélelmezett csalási ügy egyes részleteit is megosztotta. Vagyis a munkájával összefüggő részletekbe avatta be az ellenzéki politikust.
Fontos hangsúlyozni, hogy a rendőrök nem vehetnek részt politikai tevékenységekben, mivel ezt a törvény világosan szabályozza, és ennek megszegése komoly következményekkel járhat, például elbocsátással. Civil állapotban viszont szabadon kifejezhetik véleményüket, és akár provokatív akciókat is szervezhetnek.
Hadházy avangárd képviselő tudja a tutit
Hadházy Ákos rámutatott egy tavaly februári FB-bejegyzésében, hogy szerinte bosszúból üldözik Csőgört.
Dr. Csőgör Péter rendőrnyomozóként a bűnözés ellen harcolt, miközben civil életében a Magyar Triatlon Szövetség (MTSZ) Ellenőrző Testületének elnöki feladatait látta el. Azonban ebben a rendszerben az a személy kerül nehéz helyzetbe, aki merészel kiállni az igazság mellett. Csőgör Pétert a bosszú nem kerülte el: a Triatlon Szövetség akkori vezetése, élükön Orbán fogorvosával és strómanjaival, összesen 19 pert indított ellene megtorlásul, miután e-mailben figyelmeztette az MTSZ tagságát a több százmilliós korrupciógyanús ügyletekre. Kérésemre Csőgör nyomozó feljelentést tett a NAV-nál, ami után a rendőrség egy olyan koncepciós eljárássorozatot indított ellene, amelyre talán az 1950-es évek óta nem volt példa, és amelynek egyértelmű célja a testülettől való eltávolítása volt.
Az ellene megtorló szándékkal indított polgári pereket pedig hiába nyerte meg jogerősen másodfokon, a Kúria végül egy elképesztő eljárásban sokmilliós sérelemdíjat ítélt meg azoknak a cégeknek, amelynek tulajdonosai részt vehettek az általa leleplezett visszaélésekben." - írta Hadházy.
Miért van olyan érzésünk, hogy a képviselő az elmúlt években tőle megszokott módon "kavarja", mint Piszkos Fred.
Minden törvénysértésen kapott ellenzéki politikai üldözött?
Ami biztos, rohadtul ismerős Csőgör története. A törvénysértésen kapott ellenzékiek sorra a hatalom bosszújáról beszélnek, és politikai leszámolásról.
Nézd meg Fekete-Győr Andrást, aki nemcsak országgyűlési képviselői mandátumát veszítette el, hanem bűncselekmény miatt jogerős elítélés is sújtja.
Fekete-Győr András (jobbra) és Szarvas Koppány Bendegúz 2021. február 24-én találkoztak a bíróság előtt. A két fiatal politikai aktivista egy tüntetés során rendőrökre támadt, amiért jogerős ítéletet kaptak. A felvételt Horváth Péter Gyula készítette.
Csőgör sértett emberként úgymond küzd a hatalom ellen, mint malac a jégen, hogy közben sniccerrel a zsebében megy provokálni, vagy éppen dulakodik biztosítást végző rendőrökkel, potomság.
Válaszolok a "Meddig megy el a hatalom?" kérdésre: aki törvényt sért, ne számítson kivételezésre. Csőgör se, és tegyük hozzá: Hadházy se. Az országgyűlési képviselőnek is be kell tartani a törvényeket, a szólásszabadság is csak addig gyakorolható, amíg törvénybe nem ütközik.
Kiemelt kép: Csőgör Péter és Hadházy László (jobbra) elkötelezett társak a közös célért (Forrás: Hadházy Ákos Facebook-oldala)
Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás ötlet: "Ma igazán különleges napom volt! 🌟 A barátaimmal együtt felfedeztük a város rejtett kincseit, és annyira jó volt újra összegyűlni! A nevetés, a jókedv és a közös emlékek megteremtése mindig felér egy feltöltődéssel. 💖 Ti mikor éreztétek legutóbb, hogy igazán éltek? Osszátok meg velem a kedvenc pillanataitokat! 😊 #barátság #kalandok" Remélem, tetszik! Ha van valami konkrét téma, amire szeretnéd, hogy fókuszáljak, csak szólj!
Természetesen! Íme egy egyedi szöveg a megadott témák köré: --- **Kapcsolódó Témák:** **Millenáris:** A Millenáris egy különleges helyszín, ahol a kultúra és a modern technológia találkozik. Az épület nemcsak a városi élet szívében helyezkedik el, hanem számos izgalmas esemény, kiállítás és rendezvény otthona is. **Október 23.:** Ez a nap a magyar történelem egyik legfontosabb dátuma, hiszen 1956-ban ekkor robbant ki a forradalom, amely a szabadság iránti vágyat és a demokratikus értékek melletti kiállást szimbolizálja. Évről évre megemlékezések és rendezvények zajlanak, hogy tisztelegjünk a hősök előtt. **Orbán-beszéd:** A politikai diskurzusban Orbán Viktor beszédei mindig is középpontban álltak. Legutóbbi beszédében a nemzeti összetartozás, a gazdasági fejlődés és a jövő kihívásai kerültek a fókuszba, provokatív megjegyzéseivel pedig sok vitát generált. **Provokációs:** A provokáció gyakran a társadalmi diskurzus motorja. Az erőteljes kijelentések és akciók képesek felrázni a közvéleményt, új perspektívákat nyitni, és komoly vitákat generálni. **Niccer:** A "niccer" kifejezés a modern szlengben gyakran használatos, főleg fiatalok körében, és egyfajta közvetlen, baráti kapcsolatot fejez ki. Az ilyen szavak beépülése a nyelvhasználatba mutatja a kultúra folyamatos fejlődését. **TEK:** A Terrorelhárító Központ (TEK) a hazai biztonságpolitika fontos szereplője, amely a különleges helyzetek kezelésére szakosodott. A TEK vezetője számos kihívással néz szembe, legyen szó terrorfenyegetésről vagy közrend védelméről. **Vezető:** A vezetők szerepe a társadalomban kulcsfontosságú. Ők irányítják a közvéleményt, formálják a politikai diskurzust, és felelősek a közösségek biztonságáért és jólétéért. A jó vezető nemcsak irányít, hanem inspirál is. **Volt rendőr:** A volt rendőrök tapasztalataik révén sok értékes tudással gazdagítják a közéletet. Az igazságszolgáltatás terén szerzett tapasztalataik segíthetik a társadalmi problémák megértését és kezelését. --- Remélem, hogy tetszik az átdolgozott szöveg! Ha szeretnél valamit módosítani vagy hozzátenni, jelezd bátran!