Marco Rubio: Az Egyesült Államok minden lehetséges támogatást felajánl az orosz-ukrán konfliktus megoldásához | Demokrata

A tárca washingtoni közleménye szerint az amerikai miniszter a NATO informális külügyminiszteri tanácskozásának helyszínén tartott négyszemközti megbeszélést a főtitkárral.
Marco Rubio kifejtette, hogy a jelenlegi legfontosabb téma, ami mindenkit foglalkoztat, az Oroszország és Ukrajna közötti helyzet. Hozzátette, hogy Donald Trump amerikai elnök "nyitott minden olyan megoldásra, amely hozzájárulhat egy igazságos, tartós és időtálló béke megteremtéséhez".
Világossá tette, hogy a békefolyamatban előre kell lépni, és ennek érdekében "bármilyen mechanizmus is körvonalazódjon, bármilyen folyamatról is legyen szó, annak meg kell történnie". Kijelentette, hogy az Egyesült Államok nyitott bármilyen segítségnyújtásra és konstruktív szerepvállalásra a konfliktus lezárása érdekében.
Az amerikai külügyminiszter újra hangsúlyozta, hogy az ukrajnai konfliktusra nincs katonai válasz, és csupán diplomáciai eszközökkel lehet elérni a békés rendezést.
Egyúttal hangsúlyozta, hogy a NATO fő küldetése a háborúk megelőzése, amelyet az elrettentő erő biztosítása révén kíván elérni. Megemlítette továbbá, hogy az észak-atlanti szövetség tagállamainak védelmi költségvetése olyan szintre kell emelkednie, amely lehetővé teszi a közös erőfeszítések fokozását. Fontos, hogy ne csupán a kiadások összegét növeljük, hanem ezeket olyan modern képességek fejlesztésére fordítsuk, amelyek képesek megfelelni a 21. század előtt álló kihívásoknak - tette hozzá.
A külügyminiszter kiemelte, hogy Donald Trump elnök döntése Szíriáról, amely a szankciók eltörlésére vonatkozik, azt a célt szolgálja, hogy az új szíriai vezetés számára teret adjon az ország újjáépítéséhez. E lépés célja, hogy Szíria az instabilitás forrásából a stabilitás bázisává alakuljon.
Mark Rutte az amerikai külügyminiszterrel közösen adott nyilatkozatában az Egyesült Államok vezető szerepét méltatta részben az ukrajnai háború lezárására irányuló erőfeszítésekben, részben a Közel-Keleten, kiemelve, hogy ez ölt testet Donald Trump mostani térségbeli látogatásában.
A főtitkár hangsúlyozta, hogy a tagállamok elkötelezettek a védelmi kiadások további emelése mellett, amelyet - mint fogalmazott - a "változatlan orosz fenyegetés" indokol Európában. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államoknak is szembesülnie kell egy katonailag egyre erősebb Kínával. Mark Rutte kiemelte, hogy a védelmi kiadások növelése nem csupán anyagi kérdés, hanem a védelmi ipar termelésének fokozását is célozza.