A hazai élelmiszeripar támogatása közel 100 milliárd forintnyi összeggel gazdagodik, ami jelentős lökést adhat az ágazat fejlődésének.


Első lépésként 49 élelmiszeripari projekt kap összesen több mint 95 milliárd forint értékű támogatást. Nagy István agrárminiszter tájékoztatása szerint a kormány 500 milliárd forintot irányzott elő az iparág fejlesztésére. A tárcavezető megjegyezte, hogy eddig több mint 500 támogatási kérelem érkezett a minisztériumhoz.

Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztésekkel kapcsolatban, 49 beruházás több mint 95 milliárd forint támogatásban részesül - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter szombaton.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett a hazai élelmiszeripar megerősítése és versenyképességének fokozása mellett, minden rendelkezésre álló eszközt felhasználva ennek érdekében. E célok elérését szolgálják a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében bevezetett intézkedések is. Az élelmiszer- és feldolgozóipar számára elkülönített forrás összértéke körülbelül 500 milliárd forint, amely a kormány történelmi döntésének eredményeként 80 százalékos társfinanszírozási lehetőséget biztosít – tette hozzá.

A "feldolgozóüzemek komplex fejlesztésének támogatása" című pályázati kiírás óriási népszerűségnek örvendett, hiszen összesen 548 támogatási kérelem érkezett, amelyek összesen körülbelül 700 milliárd forint értékű igénnyel pályáztak. Az agrártárca a KAP Stratégiai Terv keretein belül, a források átcsoportosításával igyekszik a lehető legnagyobb mértékben elősegíteni a hazai vállalkozások növekedését, túllépve az eredetileg tervezett 150 milliárd forintos keretet. A miniszter elmondta, hogy a projektek megvalósítását vissza nem térítendő támogatás, kedvező feltételekkel igényelhető előleg, valamint a hitelekhez kapcsolódó kamattámogatás és kezességvállalási díjtámogatás révén fogják segíteni.

Nagy István hangsúlyozta, hogy a beruházási támogatások elsődleges célja a mezőgazdasági termékek értékének növelése, valamint a piaci bejutást segítő innovatív technológiák bevezetése. Ennek révén az élelmiszeripar szereplői a nagyobb volumenű fejlesztéseiket tudják megvalósítani, hogy versenyképesebb, magasabb hozzáadott értékű termékekkel rendelkező vállalati és termelési struktúrákat alakíthassanak ki. A támogatások másik kiemelt célja az energiafüggetlenség erősítése és az energiafüggőség csökkentése, mindezt környezetbarát technológiák alkalmazásával. Az agrárminiszter hozzátette, hogy a következő hetekben folyamatosan várhatóak újabb támogató döntések.

Related posts