Magyar népzene és népi ének oktatása: egyedi élmények és hagyományőrzés. Fedezd fel a magyar népzene gazdag világát, és tanulj meg autentikus népi énekeket, amelyek generációkon átívelő történeteket mesélnek el. Csatlakozz közösségünkhöz, ahol a hagyomány
Az Erdélyi Hagyományok Háza elkötelezett a népi hangszeres zene és ének értékeinek népszerűsítése, megőrzése és terjesztése mellett. A magyar népzene hagyományainak gazdagsága és sokszínűsége miatt ma már elengedhetetlen, hogy ezt a tudást szakszerűen és módszeresen adjuk tovább. Erős meggyőződésünk, hogy a zenei örökség megőrzéséhez elengedhetetlen a megfelelő intézményi háttér kialakítása. Ebben a célkitűzésben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara a partnerünk, együttműködésünk révén igyekszünk a népzenei kultúra gazdagítására és fejlesztésére.
Örömmel értesítjük Önöket, hogy 2025-től már a második évfolyamunk indul, amely keretében államilag akkreditált magyar nyelvű népzene és népi ének képzést kínálunk. E programot egy opcionális népzenei tantárgycsomag egészíti ki a zenetanári képzés keretein belül. A népzenei és népi ének oktatási hátterét az EHHA biztosítja, amely lehetővé teszi, hogy a jövőbeli pedagógusok a népzenét és népdalokat taníthassák az oktatás minden szintjén. Célunk, hogy a népzenei tantárgyak minisztériumi elismertetését és a tantervbe való beillesztését elősegítsük, ezzel is támogatva a népzene integrációját a modern oktatásban. A zeneművészeti alapképzésre jelentkező diákok számára választható, hogy népi hangszer vagy népi ének tantárgyak közül melyiket szeretnék tanulni, melyek opcionális csomagként érhetők el. A képzés során kiemelt figyelmet fordítunk a gyakorlati oktatásra. Bármely évfolyamon tanuló diák részt vehet a programban, mely során az egyéni órák heti rendszerességgel, valamint tömbösített formában zajlanak. A 2024-25-ös tanévben a kamarazenei és repertoárismeret tantárgyak oktatását dr. Kelemen László, Kossuth-díjas zeneszerző és népzenész irányítja, gazdagítva a csoport tudását és tapasztalatait.
A népi ének képzést Nyitrai Mariann, Erdélyi Zsuzsanna-díjas énekes, néprajzkutató, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke és a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskolája óraadó népi ének tanára irányítja. A hangszeresek: hegedű, bőgő, harmonika - ezekre volt igény az első tanévben - Román Hunor és Fülöp Lóránd segítségével gyarapodnak szakmailag.
Az egyetemi órákon való aktív részvételt szeretnénk gazdagítani különböző fellépési lehetőségek megteremtésével, valamint olyan mesterkurzusok szervezésével, amelyek egy-egy néprajzi tájegység zenei örökségére fókuszálnak. Ezek a mesterkurzusok nyitottak mindenki számára, aki érdeklődik a bemutatott témák iránt, függetlenül attól, hogy részt vesz-e a BBTE népzenei képzésében vagy sem, és akik már rendelkeznek alapvető ismeretekkel népi hangszerek vagy vokális előadás terén.
Első alkalommal 2024 decemberében tartottunk mesterkurzust, tematikája Kalotaszeg volt. Ekkor az énekes hagyományokat a mérai adatközlőktől, Magyarosi Andrástól és fiától, Zsolttól, illetve Nyitrai Mariann tanításával ismerhették meg. A hangszeres képzésben Gombai Tamás népzenész (a Fonó Zenekar, Szalonna és Bandája tagja), a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének népi hegedű tanára nyújtott segítséget, illetve a zenei kíséret autentikus bemutatója Berki Béla Árus, mérai harmonikás volt a képzés rendszeres oktatói mellett.
Az első tanév végéhez közeledve már készülünk a következőre, igyekszünk kínálatunkat javítani, és ehhez elengedhetetlen a nyitott lelkű, zeneszerető és muzsikálni, énekelni vágyó diákok építő jelenléte. Várjuk a jelentkezőket a 2025-26-os tanévre is: Felvételi zeneművészet alapképzésre.