Magyarország légvédelmi rendszert állít fel az ukrán határ mentén.


Az ukrajnai konfliktus fokozódó eseményei miatt szerdán reggel Orbán Viktor összeült a Honvédelmi Tanáccsal. A magyar miniszterelnök a rendkívüli ülés után hangsúlyozta, hogy a következő két hónap kulcsfontosságú időszakot jelent Európa számára. Késő este a honvédelmi miniszter egy szokatlan bejelentést tett, amely további figyelmet keltett a helyzet súlyosságára.

Magyarország északkeleti határvidékén, közvetlenül az ukrán határ mellett légvédelmi rendszert helyeznek üzembe, mivel a háborús feszültségek fokozódása soha nem látott mértékben fenyeget - tájékoztatott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerdán este.

A döntés hátterében az áll, hogy az Egyesült Államok zöld lightot adott az amerikai, nagy hatótávolságú rakéták oroszországi célpontok elleni bevetésére. Ezt a lépést egy hosszadalmas, hónapokon át tartó tárgyalási folyamat előzte meg, amely során számos tényezőt mérlegeltek.

Oroszország reagálva a kialakult helyzetre, egy új nukleáris doktrínát fogadott el, amely alacsonyabbra helyezi az atomcsapások küszöbét, és ellencsapásokat helyezett kilátásba. A csütörtök hajnali órákban végrehajtott orosz hadművelet során, amely Dnyipro városát vette célba, interkontinentális ballisztikus rakétát is bevetettek.

A legfrissebb fejleményekre reagálva a magyar honvédelmi miniszter szerdán este kifejtette: noha a magyar kormány továbbra is optimista abban, hogy a békés megoldás diplomáciai úton valósulhat meg, minden lehetséges forgatókönyvre felkészültek.

A kormány ezért határozatot hozott a legújabb légi irányítási és légvédelmi rendszerek, valamint az azokhoz kapcsolódó képességek telepítéséről az északkeleti régióban - emelte ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a magyar hadsereg bizonyos egységei fokozott készültségben állnak. Jelenleg azonban nem világos, hogy a légvédelmi rendszer mely komponenseit helyezik el Magyarország északkeleti területein.

A magyar hadsereg az utóbbi években egy átfogó modernizációs program keretében igyekszik lépést tartani Európa védelmi fejlesztéseivel. Tavaly, öt másik uniós állammal karöltve, Magyarország is döntött a francia Mistral légvédelmi rendszerek beszerzése mellett. Ezen kívül 2020-ban a magyar kormány megállapodott egy norvég és egy amerikai céggel is, hogy újabb légvédelmi eszközöket szerezzen be, ezzel tovább erősítve a hazai védelmi képességeket.

Related posts