Kiderült: az orosz szankciók hatása folyamatosan csökken, míg Trump a karjait szélesre tárva üdvözli a helyzetet.

A New York Times beszámolója szerint Trump elnöksége idején az Egyesült Államok nem lépett újabb szankciókkal Oroszország ellen. Ennek következményeként jelenleg jelentős mennyiségű, kritikus jelentőségű és érzékeny technológiát képviselő alkatrész áramlik az orosz hadiiparba.
Az idei év januárja óta az Egyesült Államok nem alkalmazott új szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió kapcsán, sőt, bizonyos esetekben még a korlátozások enyhítésére is sor került. Elemzők véleménye szerint
Az új szankciók bevezetésének elmaradása esetén a már érvényben lévő intézkedések hatékonysága csökkenni fog.
A helyzet lehetőséget teremtett új fedőcégek létrehozására, amelyek pénzt és kritikus alkatrészeket, köztük számítógépes chipeket és katonai felszereléseket juttatnak Oroszországba, amelyeket egyébként a Kreml nem kaphatna meg.
A Biden-adminisztráció havonta átlagosan több mint 170 új szankciót vezetett be az Oroszországhoz köthető entitásokkal szemben 2022 és 2024 között. Összesen több mint 6200 korlátozást rendeltek el személyek, vállalatok, hajók és repülőgépek ellen.
A nyomás következményei fokozatosan enyhülnek.
Az NYT nyilvánosságra hozott egy listát, amely több mint 130 olyan céget tartalmaz Kínában és Hongkongban, amelyek számítógépes chipek gyors értékesítésére kínálnak lehetőséget Oroszország számára. Érdekes módon egyikük sem esik a szankciók hatálya alá.
Egyik figyelemre méltó vállalat, a HK GST Limited, olyan chipeket kínál, amelyek nélkülözhetetlenek az orosz cirkálórakéták, például a H-101 működéséhez. A cég mindössze kilenc hónapja alakult Hongkongban, és a weboldala februárban vált elérhetővé.
A szankciók érvényessége érdekében "állandóan mozogni szükséges, hogy végül egy helyben maradjunk" - nyilatkozta Elina Ribakova, a Peterson Institute for International Economics közgazdásza.
Hozzátette, hogy a korlátozások "folyamatos karbantartása" nélkül Oroszország újabb és újabb kiskapukat fog találni.
Trump elnök továbbra is határozottan lép fel más országokkal és nemzetközi szervezetekkel szemben, agreszívan alkalmazva a szankciókat. Az elmúlt fél év során több mint 280 új korlátozást vezetett be Irán ellen, kifejezetten a terrorizmus finanszírozásával összefüggésbe hozott egyének célba vételére. Emellett szankciókat rendelt el a Nemzetközi Büntetőbíróság bírái ellen, és a korlátozásokat a kábítószer-kereskedelem, valamint a kiberbűnözői csoportok elleni harcban is felhasználta.
Ezzel szemben a Trump-adminisztráció enyhített néhány Oroszországgal szembeni korlátozáson. Áprilisban a pénzügyminisztérium csendben feloldotta a Karina Rotenbergre, egy orosz oligarcha feleségére vonatkozó korlátozásokat. Rotenberg asszony férje, Borisz, aki Putyin elnök gyerekkori barátja, évtizedek óta az orosz elnök belső körének központi figurája. Oroszország feltűnően kimaradt a Fehér Ház "Felszabadítás Napja" vámjaiból is, amelyek szinte minden más országot célba vettek. Az Egyesült Államok 2024-ben több mint 3 milliárd dollár értékben importált orosz árukat.