Elindulnak a Hargita Megye Tanácsának épületfelújítási projektjei, ami számos intézmény átköltözését vonja maga után.


Hargita Megye Tanácsa nyolc középület energetikai felújítására kapott támogatást az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR). A projekt összértéke 86,7 millió lej, és számos, a megyei tanács által fenntartott intézmény működésére gyakorol hatást. A felújítási munkálatok idején a legtöbb intézmény kénytelen lesz átszervezni a működését, és több esetben költözésre is sor kerül.

Csíkszereda jelentős átalakulás előtt áll a következő kétéves időszakban, hiszen a helyi városvezetés által benyújtott energetikai korszerűsítési projektek mellett a Hargita Megye Tanácsa is hasonló kezdeményezéseket indít. A város így építőteleppé alakul, ahol számos fejlesztés és modernizáció valósul meg.

A megyei tanács nyolc középület felújításához kapott támogatást az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretein belül. A projekt összértéke 86,7 millió lej, amelyhez a megyei önkormányzat közel 19 millió lejes saját forrást biztosít. Ezt az információt a tanács sajtószolgálata osztotta meg a Maszol érdeklődésére készített sajtóközleményben.

Ahogy az összefoglalóban szerepel, a legnagyobb projekt a csíkszeredai megyeháza felújítása lesz. A tervek szerint április közepén indulnak a munkálatok, amelyek összköltsége 54,8 millió lej, ebből a megyei tanács 13,1 millió lejes önrésszel száll be. A kivitelezés határideje 2026 június vége, feltéve, hogy nem merülnek fel váratlan akadályok. A felújítást a Kossuth Lajos utcai szakaszon kezdik, és fokozatosan haladnak körbe az épületen, ami miatt a főbejárat ideiglenesen zárva lesz – értesültünk a részletekről.

A megyeháza monumentális épületében számos intézmény működik. A megyei tanács a felújítás ideje alatt igyekszik úgy megszervezni a munkát, hogy a szakapparátus kollégái ne kelljen kiköltözzenek az épületből. "A felújítandó részekben dolgozó kollégák átköltöznek azokba az irodákba, azokhoz a kollégákhoz, ahol később kezdődnek a munkálatok. Hasonló módon próbálja a többi intézmény is a munkát megszervezni. Előfordulhat, hogy lesznek intézmények, amelyek elköltöznek, itt azokra gondolunk, amelyeknek nincsenek más épületrészekben irodáik" - fogalmazták.

Ezek az események érintik a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal, a megyei főtanfelügyelőség és a fogyasztóvédelmi felügyelőség tevékenységét is. Az épületben működik a Megyeháza Galéria, ahol márciusban kerül megrendezésre az utolsó kiállítás a földszinti kiállító térben – tájékoztatott a megyei tanács.

Aláírásra került a kivitelezési szerződés a Temesvári sugárúton található egykori fogászati rendelő épületére, amelyben korábban a Hargita Népe napilap szerkesztősége, valamint a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Gyermek Mentálhigiénés Központ is működött. Azonban ezek az intézmények már elhagyták az épületet. A tervezett munkálatok várhatóan április végén veszik kezdetüket, a beruházás költsége pedig 11,7 millió lej, ebből 1,17 millió lej a megyei tanács önrésze. A kivitelezés befejezésének határideje 2026 június vége.

A megyei tanács tájékoztatása alapján a szerkesztőség új helyszínre költözött, amely mostantól a Márton Áron utcában található. A Kulturális Központ szintén új otthonra lelt, hiszen a Márton Áron Kulturális Központ néven folytatja tevékenységét. Ezen kívül a Gyermek Mentálhigiéniás Központ működése is átalakul: egy része a kórház járóbeteg rendelőjének épületében helyezkedik el, míg a másik rész a Jégpálya negyedi orvosi rendelőjében fogja folytatni működését – hangzott el a részletekben.

A Vámszer Géza Művészeti Népiskola tevékenységei gyökeresen megújulnak, hiszen az épület, amely otthont ad nekik, jelentős felújításon megy keresztül. A projekt értéke eléri a 2,1 millió lejt, és a tervezési munka várhatóan a hónap végére elkészül.

Sándor Árpád, az intézmény igazgatója a Maszol megkeresésére válaszolva elárulta, hogy a népiskola, amely 400 diákot oktat, elköltözik az épületből a munka idejére. Az idei tanév hátralévő részében, valamint a 2025/2026-os tanévben egy bérelt ingatlanban folytatják a tanítást. A jövő héten, a téli sívakáció alatt érkeznek a költöztetők, és a hangszerpark, valamint a nagyobb bútorok kiürítése veszi kezdetét az épületben.

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti és fizioterápiás osztályának otthont adó épület felújítása is folyamatban van. Ez az épület, amely a városháza megújuló szomszédságában helyezkedik el, műemlékvédelem alatt áll, ami megnehezítette a tervezési folyamatokat – hívta fel a figyelmet a megyei tanács kommunikációs osztálya. A "lábasház" néven ismert épület esetében a tervek befejezését márciusra várják, ezt követően pedig elindul a szükséges engedélyek beszerzése, hogy a munkálatok végre megkezdődhessenek. A felújítás költségvetése meghaladja az öt millió lejt, és a befejezés időpontját 2026 június végére ütemezték.

A csíkszeredai kórház vezetősége a Maszol megkeresésére megerősítette, hogy a fül-orr-gégészeti osztály nem költözik el a tervezett épületfelújítás ellenére. Az osztály átszervezése révén a medikális szolgáltatások zavartalan működése garantálva lesz.

A fent említett projekteken kívül a Hargita Megyei Személyi Nyilvántartó Közszolgálat számára otthont adó épület felújítása is napirenden van, amely a Szentlélek utcában található. A pályázati költségvetés ebben az esetben 2,17 millió lej. Jelenleg a közbeszerzési eljárás folyamatban van, és február 20-ig várják az érdeklődők ajánlatait. A Homoródfürdőn elhelyezkedő Hatos Villa épülete 2,27 millió lejből újul meg, a felújítás várhatóan 2026 júniusáig befejeződik. Itt új tűzvédelmi szakvéleményre volt szükség, amely a tervezés alapját képezi; a tervek szerint április végéig elkészülnek az energetikai felújítás részletei. Ezen kívül Bélborban is felújításra kerülnek az Inkluzív Oktatási Központot befogadó épületek. A témával kapcsolatosan korábban megjelent anyagunkban bővebb információt találhatnak.

Related posts