Kelemen Hunor: Orbán Viktor tihanyi beszéde feszültséget generált.

Sürgősen szükség volt egy tisztázó telefonbeszélgetésre Orbán Viktor tihanyi beszédét követően - erről beszélt Kelemen Hunor a Válasz Online-nak, miután vasárnap leadta szavazatát a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban. Az RMDSZ elnöke szerint Orbán Viktor zavart okozott a beszédével, de ő érveivel meggyőzte utána a magyar kormányfőt.
Kelemen állítása szerint megosztotta Orbánnal az erdélyi magyar közösség érdekét, amely Nicușor Dan győzelmét támogatja, míg George Simion megbízhatóságát kérdőjelezik meg. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt a következtetést vontuk le, hogy a romániai politikai színtéren a magyar kormány mindig azt a vonalat képviseli, amelyet az erdélyi magyar közösség is helyesel. A miniszterelnök is megerősítette, hogy ők is ezt a támogatást nyújtják. Ezzel a megállapítással Kelemen az ügyet lényegében lezártnak tekinti, hiszen a múltba már nem tudunk visszamenni. Ezen kívül azt is hozzátette, hogy Orbán Viktor őt hívta fel.
Az RMDSZ elnöke kiemelte, hogy a megismételt választás egy különleges helyzetet teremtett. Az első forduló során ugyanis a pártnak nem volt saját jelöltje, így csupán másfél hét állt rendelkezésükre, hogy aktivizálják támogatóikat és Nicușor Dan mögé álljanak.
Orbán Viktor május 9-én Tihanyban tartott beszédében kiemelte, hogy a román elnökjelöltek vitájában Magyarországot is érintették a kereszténység témájával kapcsolatban. Az egyik jelölt, Simion úr azt nyilatkozta, hogy "Most van itt az ideje a nemzetek Európájának, a keresztény Európának, ahol harcolni fogunk jogainkért, hogy európai polgárok lehessünk." E megjegyzés nem Magyarországon hangzott el, hanem a szomszédos Romániában. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy teljes mértékben egyetértenek ezzel a nézettel, mivel a magyarok és románok között történelmi sorsközösség áll fenn. A miniszterelnök megjegyezte, hogy nem kívánják befolyásolni a román elnökválasztási folyamatot, de fontos üzenetet küldenek Románia népének és jövendő elnökének: a közép-európai térségből, e szimbolikus helyszínről biztosítják őket arról, hogy az összefogás és együttműködés elve mellett állnak. Kijelentette, hogy nem támogatják semmiféle elszigetelést vagy politikai retorziót Romániával és annak vezetésével szemben. Mindkét nép, a magyarok és románok, az Európai Unió teljes jogú tagjai, és ez így is marad. A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben elengedhetetlen, hogy számíthassanak egymásra.