A titkosszolgálatok legújabb jelentése szerint újabb ukrán kémeket sikerült azonosítani, akiknek kapcsolatai aktív magyar politikai szereplőkkel is feltűntek. - PestiSrácok
A titkosszolgálatok újabb ukrán kémekre bukkantak, akik szoros kapcsolatban álltak aktív magyar politikai szereplőkkel – számolt be a PestiSrácok.hu 2025. május 20-i cikkében.
A nemzetbiztonsági szolgálatok újabb ukrán kémek felderítéséről számoltak be: Tseber Rolandot az ukrán hírszerzés illegális tisztjeként azonosították, míg Holló István esetében a kémkedés gyanúja miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálatot indított. Ezt Kocsis Máté jelentette be az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ülését követően.
A Fidesz parlamenti frakciójának vezetője bejelentette, hogy Tseber Roland, akit az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként tartanak nyilván, valószínűleg már hosszú ideje aktívan keresi a kapcsolatot a hazai ellenzék prominens tagjaival. Ezzel összefüggésben több vezető politikussal és parlamenti párt kulcsszereplőivel is találkozott. Ezen túlmenően Holló István, aki Magyarországon tevékenykedik, az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve aktív hírszerzői munkát végzett, amelynek célja a magyar hadsereg és energetikai rendszer alapos megismerése volt.
A politikai vezető felhívta a figyelmet arra, hogy a bizottság legutóbbi ülésén elhangzott: az ukrán állam eddig példa nélküli lejárató kampányt indított Magyarország ellen. Ennek célja, hogy megkérdőjelezze hazánk békepárti álláspontját az orosz-ukrán konfliktusban, és ezzel gyengítse Magyarország nemzetközi pozícióját. E fejlemények következtében két ukrán diplomatát, Jurij Kenicsit és Dmitro Kisfalusit kiutasították, akik május 11-én távoztak Magyarország területéről. Emellett további meghallgatásokra került sor Serhij Alekszandrov volt ukrán diplomatával kapcsolatban, amely során megerősítést nyert, hogy a korábban felmerült gyanú, miszerint tevékenysége mögött egy hazánkkal szemben érdekelt titkosszolgálat áll, megalapozott.
Kocsis Máté bejelentése nyomán múlt pénteken a sajtóban újra felbukkantak már ismerős nevek, amik miatt a bizottság kedden tájékoztatást kért a hazai titkosszolgálatoktól. Különösen Tseber Roland és Holló István magyarországi tevékenysége került a figyelem középpontjába.
Tseber Roland, aki korábban ukrán-magyar kettős állampolgársággal rendelkezett, 2017-ben úgy döntött, hogy lemond a magyar állampolgárságáról.
Alapján a rendelkezésre álló információknak, valószínű, hogy Ukrajnában politikai ambíciói révén figyelemre méltó karriert alakított ki, többek között a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselőjeként is szolgálva.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Tsebert évek óta megfigyelik a magyar nemzetbiztonsági szervek, tehát titkosszolgálati megfigyelése nem új keletű. Ezek alapján az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként került azonosításra.
Valószínű, hogy ennek köszönhetően már régóta aktívan dolgozik a hazai ellenzék tagjaival való kapcsolatok kiépítésén. Ennek során számos prominens politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőivel is találkozott.
- fejtette ki Kocsis.
A látogatás megszervezésében való közreműködése különösen fontos szerepet játszott, mivel tevékenysége elsődlegesen arra irányul, hogy Magyarország Ukrajnával és az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontját átalakítsa.
A frakcióvezető felidézte, hogy az egyik korábbi ellenzéki képviselő közreműködésével találkozót kezdeményezett például Szijjártó Péter külügyminiszterrel is, aki maga helyett Magyar Levente miniszterhelyettest delegálta.
Az esemény után a magyar titkosszolgálat tájékoztatta a kormányt Tseber hátteréről, ennek következtében további megbeszélésekre már nem volt lehetőség.
Egy különleges esemény keretében Tseber találkozót szervezett a hazai katonai vezetés egykori prominens tagjával, valamint a fegyvergyártásban érdekelt szereplőkkel és nemzetközi befektetőkkel. Mindezek, valamint a 2024-es évre várható fokozott aktivitása miatt tavaly ősszel beutazási és tartózkodási tilalom lépett életbe Tseber Roland ellen.
- mondta Kocsis Máté.
Tájékoztatásuk szerint a másik érintett személy, Holló István, már hosszú évek óta a magyar elhárítás figyelmének középpontjában áll. Habár a neve magyaros, valójában teljes mértékben ukrán állampolgár, és soha nem volt magyar állampolgársága.
A férfit a Terrorelhárítási Központ együttműködésével május 9-én a magyar idegenrendészet előzetes letartóztatásba helyezte. Ezt követően az Alkotmányvédelmi Hivatal Holló István ellen büntetőfeljelentést tett, ami miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda kémkedés bűntettének gyanújával indított eljárást ellene.
- tette hozzá.
Holló István tevékenysége Magyarországon során szoros együttműködésben állt az ukrán katonai hírszerzéssel, amelynek keretében aktív hírszerző munkát végzett a magyar hadsereg és az energetikai rendszer részleteinek feltérképezésére. Kapcsolatrendszerében több ukrán titkosszolgálati és a hazai honvédelmi, valamint energetikai szektorban kulcsszerepet betöltő egyén is felfedezésre került. A tevékenysége alatt közvetlen kapcsolatot tartott fenn a honvédelmi szektor egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyar hadiipar és a Magyar Honvédség készletei kapcsán folytatott egyeztetéseket. Mindezek a lépések szoros összefüggésben álltak az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel, ami tovább bonyolította a helyzetet.
Kocsis Máté rámutatott, hogy Holló kapcsolati hálója számos olyan szereplőt foglal magában, akik aktívan részt vesznek a magyar politikai életben. Az ő tevékenysége klasszikus értelemben befolyásoló ügynök munkájának tekinthető, célja pedig az, hogy Magyarország nemzetközi megítélését kedvezőtlen irányba terelje. Emellett azt is hangsúlyozta, hogy Holló tevékenysége arra irányul, hogy a magyar kormányt külső nyomásra rávegye az Ukrajnával kapcsolatos álláspontjának megváltoztatására.
Az átláthatósági törvénnyel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a jogszabály célja egyértelmű: megakadályozni, többek között, a jelenlegi helyzetben Ukrajnából érkező dezinformációs kampányok terjedését. Ezenkívül nem engedi meg, hogy a magyar közélet színpadán külföldi titkosszolgálatok vagy idegen államok érdekei megjelenjenek. Minden olyan ország, amely komolyan veszi saját szuverenitását, ügyel erre – az Egyesült Államoktól Franciaországig.
Forrás: MTI. Kiemelt kép: Kocsis Máté. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Persze, szívesen segítek egyedi Facebook hozzászólást készíteni! Kérlek, írd meg, miről szeretnél posztolni, és milyen stílusban (humoros, komoly, inspiráló stb.) szeretnéd, hogy megfogalmazzam!
Kapcsolódó témákHolló IstvánKocsis Máténemzetbiztonsági bizottságnemzetbiztonsági kockázatTseber Rolandukrán kémbotrányVezető