Ilyen jellegű oltási kampányra még sosem volt példa a világ történetében.


A brit egészségügyi szolgálat nyilatkozata szerint a gonorrhoea elleni kampány fontos mérföldkőnek számít a szexuális úton terjedő betegségek visszaszorításának harcában.

A vakcinálás során a már meglévő 4CMenB nevű oltóanyagot fogják felhasználni. Ezt az oltást korábban az agyhártyagyulladást és vérmérgezést okozó meningococcus-B baktérium ellen alkalmazták kisgyermekeknél, 8 és 16 hetes, illetve egyéves korban. A brit kormány mellett működő független oltásügyi és immunizációs vegyes bizottság (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) azonban rámutatott, hogy a kutatások alapján a vakcina hatékonysága a gonorrhoea ellen csupán 32,7-42 százalék között mozog.

Amanda Doyle, az NHS egyik vezető szakembere hangsúlyozta, hogy az oltások kulcsszerepet játszanak a betegségek terjedésének megakadályozásában, valamint a antibiotikumrezisztens baktériumokkal folytatott harcban is. Sema Mandal, a brit kormány egészségbiztonsági hivatalának (UK Health Security Agency, UKHSA) munkatársa szintén kiemelte az oltási kampány jelentőségét, utalva a gonorrhoea-esetek növekvő számára, beleértve az antibiotikumokkal szemben ellenálló változatokat is.

Az oltásra jogosultak csoportját az elkövetkező hetekben fogják alaposan felmérni.

A JCVI statisztikái alapján a gonorrhoea különösen a hátrányos helyzetű csoportokat, a karibi származásúakat, valamint a meleg és biszexuális közösségek tagjait érinti aránytalanul nagy mértékben. Az UKHSA jelentése szerint Nagy-Britanniában 1918 óta a 2023-as év hozta a legmagasabb számú regisztrált esetet, amely meghaladja a 85 ezer fertőzést.

Related posts