Idén először hajszálpontosan elérkeztünk ahhoz a különleges pillanathoz, amikor a világ tíz legjobb sakkozója közül egyetlen orosz játékos sem található.

A Nemzetközi Szakszövetség (FIDE) 1971 óta rendszeresen közzéteszi a sakkozók rangsorát, kezdetben évente, ma már viszont havonta frissítik az adatokat. Érdekes fordulat, hogy idén először, a szovjet sakkbirodalom aranykorában elképzelhetetlen módon, a top 10-es listán egyetlen orosz nemzetiségű játékos sem található – számol be róla a Guardian.
Az első FIDE-listán, amelyet a Borisz Szpasszkij elleni reykjavíki mérkőzés előestéjén publikáltak, Bobby Fischer állt az élen. Azonban miután Fischer visszavonult az aktív versenyzéstől, Anatolij Karpov és Garri Kaszparov léptek a trónra, és átvették a vezetést a sakkvilágban.
1970-ben, amikor a Szovjetunió hadereje diadalmaskodott a világ többi részén, vagy azokban az évtizedekben, amikor Mihail Botvinnik, Anatolij Karpov és Garri Kaszparov uralták a sakk világát, elképzelhetetlennek tűnt, hogy az orosz dominancia fél évszázadon belül eltűnik. A sakk iránti szenvedély és a kiváló képességek a Szovjetunióban szinte természetesnek számítottak, és senki sem gondolta volna, hogy helyüket India és az Egyesült Államok versengése fogja átvenni.
Az utolsó szög a koporsóba a múlt héten került, amikor a kétszeres világbajnoki címvédő Jan Nyepomnyascsij a 10. helyről a 14. helyre esett vissza, miután gyenge teljesítményt nyújtott Taskentben, ahol az utolsó előtti helyen végzett.