Ha hosszú éveken át szeretnéd élvezni a kutyád társaságát, érdemes elkerülnöd ezeket a fajtákat: ők a legrövidebb életű négylábúak.


Bár a kutatás megállapításaival nem lehet vitatkozni, fontos megemlíteni, hogy egy kutya élettartama jelentősen befolyásolható a tartási körülmények által. Ezt a tényezőt azonban a vizsgálat során nem emelték ki az adatok elemzésekor.

Bár a kutyák élettartama nagyban fajtafüggő, azt azért az elmúlt évszázadok tapasztalatai és feljegyzései alapján tudjuk, hogy átlagosan mintegy 10-13 évig élnek. Vannak azonban fajták, amik jóval rövidebb ideig örvendeztetik meg gazdáikat jelenlétükkel. A brit Királyi Állatorvosi Egyetem kutatói közel 30 ezer kutya adatait vizsgálták meg. A cél az volt, hogy kiderüljön, mennyi is a szigetország négylábú bundásainak átlagos élettartama. Így kiderült az is, hogy az adatok alapján mely fajták közül kerülnek ki a leghosszabb és a legrövidebb életű kutyák az országban.

A vizsgált kutyák között nem csupán fajtatiszta egyedek szerepeltek, de a minta 78%-a törzskönyvezett volt. A kutatók általános következtetése szerint a brit kutyák átlagos élettartama körülbelül 11,2 év.

A kutatások során napvilágra került, hogy a jack russell terrierek a leghosszabb életű kutyafajták közé tartoznak, átlagosan 12,7 évet élnek. Őket a border collie-k követik, akik körülbelül 12,1 évig élnek, míg a springer spánielek átlagosan 11,9 évig élnek.

A lapos orrú kutyafajták sajnos a legrövidebb életűek közé tartoznak.

A brachycephal kutyafajták születéskor várható élettartama testalkatuknak köszönhetően igen rövid. Fajtajellegükből adódóan életük során számtalan egészségügyi problémával, például légzési nehézségekkel, illetve gerincbetegségekkel is meg kell küzdeniük. Az antropomorfizált, azaz külsejük miatt emberszerű, sőt, csecsemőszerű tulajdonságokkal felruházott, jellemzően nagy szemű, kerekded arcú kutyafajták ráadásul töretlen tartják vezető pozíciójukat a legkedveltebb kutyafajták listáján is. Így a szaporítók által is igencsak kedveltek. Éppen ezért rengeteg betegségre nem szűrt, rosszul tartott kölyökkutya születik meg eleve. Ezen ebek életesélyei sokkal kisebbek, mint a tudatosan tenyésztett, vagy akár a véletlen keverékeknek.

A kutatók a fent említett vizsgálat során megállapították, hogy a kan kutyák a szukákhoz képest átlagosan 4 hónappal rövidebb ideig élnek. Az ivartalanítás azonban átlagosan 1-1,5 évvel növelheti meg a kutyák várható élettartamát.

Ha azt szeretnénk, hogy kis kedvencünk minél tovább a családunk tagja maradhasson, a kutatások szerint érdemes egy ivartalanított nőstény jack russell terriert választanunk.

Related posts