A NAK ajánlása alapján a dísznövények telepítése során érdemes néhány fontos lépést követni, hogy a növények egészségesen fejlődjenek és szépen mutassanak. Először is, válasszunk ki megfelelő helyet, ahol a növények megfelelő fényviszonyok mellett növeked

A tavasz minden bizonnyal talán a legfontosabb évszaka a gazdálkodó embernek, azon keresztül, hogy ezen időszak alatt dől el, hogy az elvetett mag csírázásnak indul- e, amiből, ha a környezeti tényezők is kedvezőek, akkor növény jön létre. A tavasz azonban nem csak a magvetések fő ideje, hanem a fák, cserjék rügyfakadásának, a levelek kibontakozásának és a virágzásnak az ideje is.
Ebben az időszakban a növények fejlődési fázisai kulcsfontosságúak az életük szempontjából, és egyik fenológiai stádium sem helyettesíti a másikat. Ha azonban ki kellene emelnünk egyet, akkor a tavaszi virágzás lenne az, ami a leglényegesebb, hiszen ennek megfelelő lefolyása nemcsak a szemünknek, hanem a későbbi termések és gyümölcsök szempontjából is elengedhetetlen. A tavasz tehát a növények újjászületésének és megújulásának időszaka, és ez különösen igaz a dísznövényekre, amelyek legalább annyira fontosak, mint a haszonnövények. Gondoljunk csak bele, a városok közterületein, parkjainkban, erdőinkben és kertekben, sőt még teraszainkon, balkonjainkon és szobáinkban is szinte mindenütt találkozunk dísznövényekkel. Ezek a növények nem csupán esztétikai értékkel bírnak, hanem hozzájárulnak az emberi közérzet javításához és életminőségünk fenntartásához, így valójában haszonnövényként is funkcionálnak.
E rövid gondolattal a bevezetőben, reményeink szerint sikerült felkelteni az érdeklődést a tisztelt olvasóban és kedvet ébreszteni a dísznövények ültetéséhez, melyhez néhány hasznos javaslattal kívánunk hozzájárulni, a teljesség igénye nélkül.
Tavaszi dísznövények ültetése (Fotó: Komma László, NAK)
Dísznövényeink jelentős részét magról szaporítjuk, ami elsőre egyszerű feladatnak tűnhet. Azonban fontos, hogy a magok életképességét néhány átvágással ellenőrizzük, és a vetés előtt csíráztatási próbát végezzünk. Ez a lépés lehetővé teszi számunkra, hogy felmérjük a magok csírázási erélyét és százalékos arányát. Ezen előkészületek elvégzése elengedhetetlen a sikeres vetéshez. A magvak vízben való áztatása is ajánlott, amely a fajtától függően 1-10 napig tarthat. Sőt, bizonyos esetekben a magoknak meleg (15-20 °C) vagy hideg (0-5 °C) rétegezésre is szükségük van, ami akár hónapokig is eltarthat. Ez a lépés segít a magnyugalom megszakításában, amely genetikailag kódolt ahhoz, hogy a csírázás elindulhasson. Fontos, hogy a megfelelő magágyat alakítsuk ki, amely aprómorzsás, gyommentes, ülepedett és kellően nedves. A vetés mélysége is alapvető jelentőségű: a legtöbb esetben a magokat a talajfelszínre vetjük, sorokba vagy teljes felületre, a növényfaj igényeinek megfelelően. A magokat a legfeljebb kétszeres átmérőjük mélységéig érdemes takarni, laza közeggel, például mosott homokkal. A takarás után a közeget tömöríteni kell a magvakhoz, hogy biztosítsuk a megfelelő kontaktust. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy léteznek fényen csírázó magvak is, melyek nem igényelnek takarást. A túl vastag takarás kerülendő, mivel a csíranövények tartalékaikat felélve elpusztulhatnak, mielőtt a talajfelszínre jutnának. A magágyat folyamatosan nedvesen kell tartani, így elengedhetetlen, hogy ne száradjon ki a csírázásig. Az árnyékolásról is gondoskodni kell, amelyet rashel hálóval oldhatunk meg. Ez megvédi a magágyat a gyors kiszáradástól és az állatok kártételétől, valamint a fiatal csíranövényeket a túlzott napsütéstől.
A gyökeres dísznövények ültetésekor fontos, hogy tisztában legyünk a különbségekkel: szabadgyökerű vagy földdel burkolt, edényes növényt választunk. Jelen írás idején már nem ajánlott szabadgyökerű vagy kihajtott növényeket ültetni. Fák esetében javasolt az ágakat és vesszőket 2/3-ra visszavágni, különösen ha sudaras koronával rendelkeznek; ilyenkor a vezérágat emeljük ki a többi ág fölé. Mindig vegyük figyelembe a növény talajigényét is: savanyú talajt preferáló növények esetén gyakran elengedhetetlen a teljes talajcsere, amelyhez savanyú tőzeges földkeveréket használjunk. Ezen kívül agroszövettel érdemes bélelni a ültetési gödröt, hogy megelőzzük a későbbi visszameszeződést.
Konténerbe, edénybe, kaspóba ültetéskor mindig ellenőrizzük a földkeverék kémhatását (pH), mely 5.5 - 6.5 (7) között ideális, ellenkező esetben tápanyag felvételi zavarok jelentkeznek. A közeg összes só tartalma - elektromos vezetőképessége (EC) is fontos, mely 0.5 -1 mS/cm értéknél optimális. A jó ültető közeg min. 50 % savanyú tőzeget tartalmaz, mely a megfelelő pH beállításhoz és a levegős szerkezet kialakításához nélkülözhetetlen. Tápanyag-utánpótlásnál alkalmazzuk a több hónapos hatástartalmú, az összes szükséges tápelemet tartalmazó szabályozott tápanyag leadású burkolt műtrágyákat. Amennyiben több évig edényben tartott növényeket ültetünk át, a gyökerek körbefutását akadályozzuk meg, 3-4 helyen vágjuk át a földlabdát és kicsit bontsuk meg. Az ültetéskor a földlabda teteje a talajszinttel egy síkban legyen, vagy a gyökérnyakkal egyvonalban. A mély ültetés gyökérfulladást és oltvány estén az alany nemkívánatos legyökeresedését okozhatja. Az öntözés kiemelten fontos az eredés érdekében, legalább a vegetációs időszak végéig. Nem bízhatjuk a természetre, így csapadéktól függően (10 mm alatt) szabadföldben hetente öntözzünk. Edényes növényeket a földlabda száradásától függően. Az öntözővíz pH tartalmára is figyeljünk, 7 pH felett savazni szükséges a vizet, beállítva 5,5 - 6,5 értékre (pl.: citromsavval), és kézi mérővel vagy teszt csíkkal ellenőrizzük különben a közeg kémhatása emelkedni fog. Az öntözővíz EC tartalma 0,5 - 1 mS/cm között megfelelő. Érdemes pH és EC kézi mérőeszközöket beszerezni és folyamatosan ellenőrizni az ültető közegeink és az öntöző víz legalább e két paraméterét, így a termesztés folyamán számos problémától szabadulhatunk meg.
Legyünk büszkék minden egyes növény elültetésekor, hiszen ezzel hozzájárulunk Magyarország virágos és élhető jövőjéhez. Minden egyes tavaszi vetés és ültetés egy új lehetőség arra, hogy szebbé tegyük környezetünket. Kívánunk minden kedves olvasónknak és gazdálkodónak eredményes munkát és sikeres, bőséges terméseket!