A pénzügyi rendszerünk olyan átalakuláson mehet keresztül, hogy szinte alig fogunk ráismerni.


Fedezd fel a Gloster izgalmas fejlődését és nemzetközi terjeszkedését – új látásmódok és lehetőségek várnak rád! Csatlakozz ingyenes befektetői klubunkhoz, ahol a Gloster növekedési történetének rejtelmeibe nyerhetsz betekintést! Ne hagyd ki ezt a kivételes alkalmat!

Az idei év egyik legjobban teljesítő eszköze az arany, ami a fejleményeket nézve egyáltalán nem meglepő: január közepén beiktatták hivatalába Donald Trumpot, az amerikai elnök rögtön rengeteg intézkedéssel vetette bele magát a munkába. Az igazi tornádó viszont csak áprilisban, a bolondok napját követően indult: 2-án Trump bejelentette az általános amerikai vámintézkedéseket, aminek hatására rendszerszintű leolvadást láthattunk a globális tőkepiacokon, gyakorlatilag mindenhonnan azonnal menekülni kezdett a tőke, miután beindultak a recessziós árazások.

Egy ilyen környezetben, szinte automatikusan, mint egy pavlovi reflex, a befektetők azonnal rákattintottak a nagy zöld Vétel gombra az arany kapcsán.

a klasszikus menekülőeszköz remekül teljesített a legviharosabb napokban.

Természetesen nem csupán az áprilisi történések teremtettek alapot az arany sztorihoz:

Az aranyár emelkedését már régóta egy stabil, hosszú távú tendencia támogatja: a jegybankok aktív vásárlásai. 2022 óta a központi bankok aranytartalékainak növelése kiemelkedő szerepet játszik az árak emelkedésében, és a kereslet fokozódásában, amit részben az Egyesült Államoktól való függetlenedés iránti vágy, valamint a "dollármentesítés" igénye indokol. Különösen olyan nagy felvevőpiacok, mint Kína, Oroszország és India, élénken érdeklődnek az arany iránt. Az emelkedő gazdaságok emellett attól is tartanak, hogy a sorsuk hasonló lehet Oroszországéhoz: az ukrajnai invázió után a devizatartalékaikat befagyasztották, ami fokozta a bizonytalanságot és a kockázatokat a nemzetközi pénzügyi rendszerben.

2024 a harmadik egymást követő év volt, amikor a jegybankok arany iránti kereslete meghaladta az 1000 tonnát, jelentősen túllépve a 2010 és 2021 közötti 473 tonnás éves átlagot. A legutolsó évben is, akárcsak az elmúlt 14 esztendőben, a feltörekvő piacok jegybankjai dominálták az aranyvásárlásokat. Különösen kiemelkedett Lengyelország, amely 90 tonnával gazdagította aranykészletét.

Bár a jegybanki vásárlások tekintethőek a legfontosabb fundamentális keresleti tényezőnek, de a fő mozgatórugó az elmúlt hetekben egyértelműen a vámháború volt az arany esetében. Az elmúlt napokban viszont látványosan javult a hangulat e tekintetben: először Trump 90 nappal eltolta a vámok bevezetését, vasárnap pedig egy újabb, jelentős pozitív fejlemény történt, ugyanis megállapodott az Egyesült Államok és Kína. A megállapodás értelmében az amerikai vámok 145 százalékról 30 százalékra, a kínaiak pedig 125 százalékról 10 százalékra csökkennek május 14-étől, 90 napig.

A piaci reakció azonnal megérkezett, az amerikai recessziós félelmek enyhülésével a dollár erősödni kezdett,

Az arany most egy lejtős útra lépett.

Nem meglepő, hogy a befektetők kockázati étvágya növekedett, ami természetesen a tőke áramlását is befolyásolta, elvonva azt a biztonságos nemesfémtől. Az április 22-én elért történelmi csúcs óta a kurzus 6,9 százalékkal csökkent.

Ha hiszünk az arany hosszú távú felülteljesítésében, vagy ha csupán jó diverzifikációs eszközként szeretnénk tartani nemesfémet a portfóliónkban, akkor a most látott korrekciót érdemes lehet kihasználni és belevenni a sztoriba - főleg, hogy van még egy nagyon izgalmas érv az arany mellett, amiről egyelőre kevesen beszélnek, de akár gamechanger is lehet a nemesfém megítélése szempontjából.

Jelentős banki szabályozási módosítás van folyamatban a globális pénzügyi rendszerben, ami július elején fog eljutni egy olyan pontra, ami egyes szakértők szerint

akár paradigmaváltást is hozhat az arany megítélésében.

A gazdasági válságokkal szembeni hatékonyabb védelem érdekében tervezett szabályozási módosítások között a dollármentesítés újabb fázisa is szerepelhet. A globális banki rendszer egy olyan irányba fejlődhet, ahol az arany ismét középpontba kerül, mint a jövő pénzügyi struktúrájának alapja.

Hogy megértsük a dolgot, tisztában kell lennünk egy fontos fogalommal, ez a Basel III.

A Basel III egy nemzetközi pénzügyi szabályozási keretrendszer, amelyet a Bank for International Settlements (BIS) keretein belül dolgoztak ki. Célja, hogy fokozza a bankok tőkeellátottságát és stabilitását, ezáltal csökkentve a pénzügyi rendszerek kockázatait. A Basel III bevezetése során szigorúbb tőke- és likviditási követelményeket állapítottak meg, hogy a bankok jobban felkészüljenek a gazdasági válságok kezelésére. A szabályozás különös figyelmet fordít a tőke minőségére, a kockázati eszközök szakszerűbb kezelésére és a likviditás fenntartására, ezzel támogatva a pénzügyi rendszer hosszú távú fenntarthatóságát.

A 2008-as pénzügyi válságot követően új banki szabályozások léptek életbe, amelyek a Basel I, II és végül a Basel III néven váltak ismertté. Ezek a keretrendszerek megkövetelik a bankoktól, hogy fenntartsák a megfelelő tőkeáttételi arányokat, valamint előírják a minimális tőkekövetelményeket. A szabályozók számára a bankok pénzügyi stabilitását legjobban tükröző mutatók közé tartoznak az úgynevezett Tier 1 tőkeelemek, mint például a készpénz és az államkötvények, mivel ezek számítanak a legbiztonságosabb eszközöknek. Ezzel szemben a Tier 2 kategóriába tartoznak a legalább 5 éves lejáratú, nem elsőbbségi rangú hitelek és átváltható kötvények, míg a Tier 3 eszközök közé például a rövid lejáratú alárendelt hitelek sorolhatók. A Basel III keretrendszerét először 2017-ben vezették be, és hatálya az Egyesült Államokban, az Európai Unióban, valamint Svájcban működő bankokra terjed ki.

A korábbi Basel I és II keretrendszerben az aranyat harmadrangú, azaz Tier 3 eszközként tartották számon. Ez azt jelentette, hogy a bankok csak az arany piaci értékének 50%-át számíthatták be a mérlegükbe, ami miatt az aranytartalékok nem voltak különösebben vonzóak a pénzintézetek számára. Azonban az utóbbi években jelentős változások történtek: 2019 áprilisi hatállyal az aranyrudak már Tier 1 eszközként vannak elismerve, és ami igazán lényeges:

A Basel III szabályozás szerint a bankoknak a Tier 1 tőkeeszközeik arányát az összes eszköz 6%-ára kell emelniük, ami jelentős növekedést jelent a korábbi 4%-hoz viszonyítva.

A World Gold Council adatai szerint 2019-ben a jegybankok a szabályozási változások következtében fokozottan kezdtek aranyvásárlásba. Az új előírások alapján a fizikai arany Tier 1 eszközként van nyilvántartva, amelynek kockázati súlya nulla. Ezzel szemben a nem allokált, úgynevezett "papíralapú" arany, mint például az ETF-ek vagy a határidős aranyügyletek, továbbra is Tier 3 eszköznek minősülnek.

A Basel III szabályozási keretei globálisan 2019 óta érvénybe léptek, de az Egyesült Államok eddig még nem hajtotta végre teljes mértékben a szükséges intézkedéseket. Ez a helyzet azonban rövidesen átalakul:

2025. július 1-jétől az Egyesült Államok hivatalosan is elismeri az aranyat mint Tier 1 eszközt a Basel III szabályozás keretein belül.

Alakítsd át a szöveget: ezzel összhangba hozva a banki tőkeszabályokat a globális normákkal. A módosítások elsősorban a 100 milliárd dollárt meghaladó eszközállománnyal bíró nagyobb bankokat fogják érinteni.

A Stansberry Research aláhúzza: az amerikai bankoknak ezentúl nem kell többlettőkét tartaniuk az aranyfedezethez, és a könyveikben az arany 100%-os piaci értéken szerepelhet. A Basel III módosítása ezért várhatóan növelni fogja az intézményi aranykeresletet, ezzel pedig tovább hajtja az éppen zajló aranypiaci ralit.

A Tier 3-ból Tier 1-be való átsorolás következményeként az aranyhoz kapcsolódó eszközállományban 2 százalékos növekedés válik szükségessé, ami azt jelenti, hogy az arany arányának 4 százalékról 6 százalékra kell emelkednie. Az 50 legnagyobb amerikai bank által kezelt pénzeszközök értéke 2024 negyedik negyedévében 23,6 ezermilliárd dollárra rúgott. Ennek a 2 százaléka 472 milliárd dollárt jelent, ami azt jelenti, hogy ekkora mértékű felvásárlások várhatóak az amerikai nagybankok részéről július hónapjától kezdődően. A vásárlások pontos ütemezéséről azonban jelenleg nincs elérhető információ.

Az arany piaci kapitalizációja jelenleg 21,8 ezermilliárd dollárra rúg. Ha a két számot összevetjük, kiderül, hogy az arany iránti kereslet 2,2 százalékkal növekedhet az amerikai bankok tevékenysége következtében. Ez azonban összességében félrevezető következtetésekhez vezethet az árfolyam alakulásával kapcsolatban. Az intézkedés hatását ugyanis az határozza meg, hogy az amerikai bankok által preferált vásárlási időszakban mennyire hajlandóak a piaci szereplők aranyat eladni, vagyis mekkora lesz a likviditás. Egyszerűbben fogalmazva: ha az eladási hajlandóság alacsony, akkor az extra kereslet következtében jelentős árfolyam-emelkedés következhet be.

Az aranykereskedés területén elismert ITM Trading szakértője az új helyzetet illetően a következőképpen nyilatkozott:

Fokozatosan napvilágra kerül egy olyan rendszer titka, amely hosszú időn át titokban manipulálta az arany árfolyamát, és most már egyre többen kezdik felfedezni ezt a valóságot. Eközben a központi bankok történelmileg soha nem látott mennyiségű aranyat halmoznak fel, különösen az utolsó három év során. Mi lehet ennek az oka? Mert tudják, hogy valami jelentős dolog közeleg.

Az arany tehát kifejezetten izgalmas befektetési sztori:

A következő elemzésünk során felfedezünk egy rendkívül izgalmas lehetőséget, amely lehetővé teszi számunkra, hogy részesedjünk az arany árának növekedéséből.

Bár az arany és az aranybányász cégek ígéretes hosszú távú befektetéseknek tűnnek a fundamentumok és a jövőbeli kilátások fényében, fontos megjegyezni, hogy már egy jelentős emelkedésen vagyunk túl. Az április közepén elért történelmi csúcsról való visszaesés ellenére is az árfolyam több mint 20 százalékos növekedést mutat idén, ami azt jelenti, hogy a piacon van potenciál a korrekcióra.

Ráadásul az arany long (vétel) pozíciók száma a második egymást követő hónapban a "legzsúfoltabb" kereskedési tevékenységet mutatta a Bank of America legfrissebb elemzése alapján. Ez azt jelzi, hogy a piacon jóval több a vásárló, mint az eladó. Az ilyen mértékű befektetői optimizmus azonban könnyen ellenkező hatásúvá válhat, hiszen

Amikor a lelkesedés már-már mértéktelenné válik, és a történet túlságosan fel van fújva, akkor érdemes észben tartani, hogy a piacon egy jelentős korrekció is bekövetkezhet.

Emellett a dollár az utóbbi napokban erősödni kezdett, ami nem kedvez az aranynak, amely dollárban van jegyezve. Hosszú távon úgy vélem, hogy a dollár gyengülése még mindig előttünk áll. A vasárnap aláírt amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás viszont új dimenziókat nyithat meg a piacon, és érdemes figyelemmel kísérni a következő fejleményeket.

A dollár gyengülésének tartós trendje közepette előfordulhat egy korrekciós hullám, amely új irányvonalakat hozhat a piacon.

A dollár időszakos erősödése rövid távon befolyásolhatja az arany árfolyamát, így ez a helyzet lehetőséget teremthet az arany vásárlására azok számára, akik bíznak az arany jövőbeli értékében. Érdemes lehet ezt a pillanatot kihasználni a befektetések szempontjából.

Címlapkép forrása: Sven Hoppe/picture alliance, Getty Images jóvoltából.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A jogi részletek alapos megértése érdekében kérjük, olvassa el a vonatkozó dokumentumokat.

Related posts