Ferenc pápa kórházi tartózkodása alatt számos hamis információ látott napvilágot, amelyek gyorsan elterjedtek a közösségi médiában. Ezek az állítások teljesen félrevezetőek és valótlanok, ami rávilágít a dezinformáció veszélyeire, különösen olyan időkben,


Az EuroVerify alaposan elemezte az online térben terjedő dezinformációt, amely a néhai Ferenc pápa kórházi tartózkodása alatt látott napvilágot.

Húsvét hétfőjén érkezett a szomorú hír, hogy Ferenc pápa, aki 12 éven át vezette a római katolikus egyházat, betegség következtében eltávozott az élők sorából.

A 21. század pápai hivatala nem csupán a lelki vezetést, hanem a digitális világ kihívásait is magában foglalja. 2023-ban, amikor egy mesterséges intelligencia által kreált, hosszú fehér pufferdzsekis képe kezdett el terjedni, sokan naivan hittek a látottaknak. A pápa válaszul az újságírókat a tényszerű tájékoztatásra ösztönözte, hangsúlyozva az álhírek elterjedésének veszélyeit és annak fontosságát, hogy a valóságnak megfelelő információk alapján formáljunk véleményt.

Azonban attól a naptól kezdve, amikor Ferencet február 14-én kórházba vitték, az interneten felhasználók elkezdték terjeszteni azokat a hamis híreszteléseket, amelyek arról szóltak, hogy a pápa már elhunyt. Ezen kívül kétségbe vonták egy március 6-án közzétett hivatalos hangüzenet valódiságát is, amelyben Ferenc köszönetet mondott támogatóinak.

"Elég! Tagadjátok, hogy Ferenc pápa meghalt!" - írta az olasz TikToker ottavorediroma2.0 egy március 14-én közzétett videóban, amely 200 ezer megtekintést ért el.

Az X, a Facebook és más közösségi média felületek felhasználói is terjesztették ezeket a kijelentéseket. A Cyabra kutatócég becslése szerint március egyik hetében az X-en megjelent pápai egészségügyi profilok 31%-a valótlan információkat tartalmazott.

Amikor március közepén napvilágot látott egy fénykép, amelyen Ferenc a római kórház kápolnájában ül, ahol orvosi ellátásban részesült, az online összeesküvés-elmélet gyártók azonnal hamisítványnak bélyegezték azt.

Március 16-án megjelent egy videó, amely közel 300 ezer megtekintést gyűjtött össze. Ebben a klipben egy másik olasz TikToker, erbombolino1.1official, reagált a látottakra: "Nézzétek, nézzétek, a hamis hang után még egy fotót is készítettek!"

Egy másik trend, amely Ferenc kórházi tartózkodása alatt alakult ki, a hamis, mesterséges intelligencia által kreált képek megosztása volt, amelyek őt a kórházi ágyában mutatják.

Egy 1996-ban, II. János Pál pápa által bevezetett apostoli konstitúció értelmében tilos pápákat a halálos ágyukon vagy haláluk után megörökíteni, kivéve, ha erre kifejezetten engedélyt kaptak.

A pápa halotti bizonyítványát a Vatikán nyilvánosságra hozta. Ferenc eszerint április 21-én, hétfőn halt meg a lakásában. Holtteste nyilvánosan megtekinthető, hogy a gyászolók leróhassák kegyeletüket.

Related posts