Ez a sport lesz a mentális jólléted legmegbízhatóbb társa, ha heti két alkalommal szánsz rá időt.


Az úszás nem csupán a fizikai állapotunkat javítja, hanem a lelkünkre is pozitív hatással van. Éppen ezért nem meglepő, hogy ez a mozgásforma generációkon átívelően népszerű, hiszen kortól függetlenül mindenki számára elérhető és élvezhető.

Sokan keresik fel az uszodákat tavasszal azzal a céllal, hogy leadják a téli pluszkilókat. Bencze András szerint az úszás valóban alkalmas fogyásra, de ennek is megvannak a feltételei. "Ehhez szükséges a biztos úszástudás, és legalább harminc-negyven perc folyamatos úszás. Nagyon sok múlik az intenzitáson, az úszásnemek váltogatásán és a pihenőidőn" - mondja a szakember.

Bencze András véleménye szerint az úszás különféle stílusai eltérő izomcsoportokat aktiválnak. A gyorsúszás esetében a mozgás már komplexebb, hiszen bár a végtagok ciklikus mozdulatokat végeznek, a légzés technikájára különösen nagy figyelmet kell fordítani. A mellúszás sokak szemében a legegyszerűbb technika, de valójában egy összetett, ciklikus mozdulatsort igényel. Ezzel szemben a pillangóúszás, noha rendkívül látványos, a legnagyobb energiafelhasználással jár, így elsősorban a tapasztalt úszóknak ajánlott.

Az úszásoktatás során mindig a hátúszással indul a tanulás. "A gyerekek és a felnőttek számára is ez a legbiztonságosabb kezdő úszásnem. Az arcuk nincs a vízben, nem kell rögtön figyelniük a légzéstechnikára, és jobban tudnak koncentrálni a mozgásra" - magyarázza a MOM Sport szakembere. A mozgás pedig ismétlődő, ritmikus, így a koordinációs képességek is gyorsan fejlődnek.

Sokan tévesen hiszik, hogy aki gyermekkorában nem sajátította el az úszás tudományát, annak felnőttként már esélye sincs rá. Bencze András, tapasztalt úszásoktató, azonban más véleményen van. "A legidősebb tanítványom egy hetvenhét éves hölgy volt, aki kitartással és a megfelelő technikák elsajátításával végül megtanulta a hátúszást. Ha valaki heti egy-két alkalommal eljár az órákra, és van türelme, akkor egy év alatt a hátúszás és a gyorsúszás is mesterfokon elsajátítható."

A cél meghatározása különösen fontos: más típusú oktatást igényel, ha valaki biztonsággal szeretne pancsolni az unokákkal, mint ha egy Balaton-átúszásra készül.

Bencze András véleménye szerint bár a babaúszás egyre inkább elterjedt, a valódi úszásoktatás elkezdésének legideálisabb időpontja a négyéves kor. Ekkorra a gyermekek elérik azt a magasságot, amely lehetővé teszi számukra, hogy a tanmedencében stabilan álljanak, miközben a fejükkel biztonságos távolságban helyezkednek el a vízszinttől. Ez a helyzet fokozott biztonságérzetet nyújt, amely elengedhetetlen a hatékony tanuláshoz. Emellett ekkorra a gyerekek koordinációs képességei is olyan szintre fejlődnek, hogy már képesek a különféle mozgásformákat harmonikusan összehangolni.

Az úszás nem csak a testnek, a léleknek is jót tesz. "Mint minden mozgásnál, itt is boldogsághormon termelődik. Az ember kikapcsolódik, magára figyel, kizárja a hétköznapi gondokat. Sok vendégünk zenét is hallgat úszás közben vízálló eszközzel, így még inkább személyessé válik az élmény" - magyarázza a szakember.

Aki egyszer rátalál az úszás varázsára, az gyakran önmagával méri össze erejét: kezdetben csupán huszonöt méter a cél, aztán jön az ötszáz, végül elérik az ezerötszáz métert is. Nem véletlen, hogy sokan az uszoda medencéi között lelik meg a belső harmóniájukat.

Magyarországon szerencsére sok uszoda működik, és a legtöbb helyen fedett és szabadtéri medencék is várják az úszni vágyókat. Az úszás valóban kortalan, gyerekként, felnőttként és idősen is végezhető. Az ízületeket kíméli, a testet mégis átmozgatja, és a mozgás öröme mellett újra és újra bizonyítja: az úszás a világ legjobb sportja.

Érdekel az úszás világa? Fedezd fel a MoM Sport Uszoda és Sportközpont varázslatos ajánlatait, ahol tapasztalt szakemberek segítenek abban, hogy a vízben való mozgás igazi élménnyé váljon számodra!

Related posts