Az önkormányzatok számára lehetőség nyílik EU-s támogatások igénybevételére energiamenedzsment rendszerek kiépítésére, ami hozzájárulhat a rezsiköltségek csökkentéséhez.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Energiaügyi Minisztérium azt a 7,6 milliárd forintos keretösszegű EU-pályázatot, amelyen több tucat vidéki önkormányzat nyerhet támogatást informatikai rendszerek bevezetésére, amelyek segítséget nyújtanak számukra energiafogyasztásuk és termelésük összehangolásához.
A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz legújabb pályázata (DIMOP Plusz-2.1.1-24) most nyilvános társadalmi egyeztetésre került. A pályázat célja az energia menedzsment rendszerek fejlesztése és bevezetése önkormányzatok számára. Az érdeklődők november 25-ig tehetik meg észrevételeiket a hivatalos pályázati honlapon.
A vidéki önkormányzatok, együttműködésben a költségvetési szerveikkel és gazdasági társaságaikkal, várhatóan jövő január végén kezdhetik meg a jelentkezést a kiírásra.
Az EM hivatalos közleményében kifejezi...
A vissza nem térítendő források keretein belül számos lehetőség nyílik a különböző projektek előkészítésére és tervezésére. Ilyen például a szükséges informatikai eszközök beszerzése, mint például szerverek, adatkommunikációs és hálózati berendezések, valamint a megfelelő szoftverek és anyagok. Fontos, hogy a helyi rendszereket integrálni kell a központi Közintézményi Energiamenedzsment Platformhoz is. A pályázatok keretében egy-egy beruházásra minimum 75 millió, maximum pedig 225 millió forint támogatás igényelhető, amely várhatóan 33-76 önkormányzat fejlesztéseit fogja szolgálni. A támogatott projektek fizikai megvalósításának határideje legkésőbb 2027 végére tehető.
A pályázat keretében megvalósuló digitális innovációk révén
pontos, megbízható adatok alapján születhetnek döntések a települési közintézmények energiabeszerzéseiről, az energiahatékonysági beruházásokról.
Az önkormányzatok a csatlakoztatott energiatermelő és kiegyensúlyozó eszközök okos vezérlésével hatékonyabbá tehetik a helyi energiafogyasztást. A következő évtől induló támogatási lehetőségek számos módon segíthetik a települések gazdálkodását, hozzájárulva ezzel pénzügyi stabilitásuk javításához - hangsúlyozza a közlemény.
A tárca hangsúlyozza, hogy a DMOP Plusz keretében összesen tizenegy olyan támogatási lehetőség áll rendelkezésre, amelyek célja az innovatív digitális megoldások segítségével előmozdítani a zöld átállást, javítani az energiahatékonyságot és biztosítani az ellátásbiztonságot. Ezen támogatások hozzájárulnak a fenntarthatósági és klímavédelmi célok megvalósításához is. Nemrégiben lezajlott a villamosenergia-elosztók számára kiírt pályázat társadalmi egyeztetése, amelyről szintén beszámoltunk.
A következő évben elinduló program keretösszege 26,5 milliárd forint, amely lehetőséget teremt a zöldenergia-termelés rugalmasabb integrálására a hálózatba, valamint a fogyasztási igényekhez való alkalmazkodásra irányuló projektek támogatására.