Az orosz szakértők kifejtették, hogy miért döntöttek úgy, hogy eddig nem alkalmaztak atomfegyvereket Ukrajna ellen.


Orosz szakértők az MK.ru portálnak kifejtették, hogy Oroszország nem állt olyan helyzetben, amely a létezését közvetlenül fenyegette volna, ezért eddig nem alkalmazott atomfegyvert az ukrajnai konfliktus során.

Az orosz sajtóorgánum Dmitrij Trenyin és Szergej Oznobiscsev véleményét kérdezte a háborús helyzet eszkalációjáról, valamint az orosz nukleáris doktrína aktuális változásairól. Mindketten prominens szerepet töltenek be orosz biztonságpolitikai think tankokban. A legfrissebb hírek szerint Ukrajna amerikai ballisztikus rakétákkal indított támadást Oroszország területére, amelyre Moszkva reagálva módosította nukleáris doktrínáját.

A lap Szergej Oznobiscsevet arról is faggatta, hogy miért nem rendelte el az orosz elnök a nukleáris fegyverek alkalmazását, miközben Ukrajna behatolt Oroszország Kurszk régiójába, és megszállás alatt tartja a megye egy részét.

A szakértő megjegyezte:

Az orosz nukleáris doktrína alapján eddig csupán olyan esetekben tekintették alkalmazhatónak az atomfegyvereket, amikor Oroszország léte közvetlen veszélybe került, például egy egzisztenciális krízis bekövetkezésekor. Jelenleg azonban a helyzet értékelése szerint ez a kritikus állapot nem áll fenn.

Oznobiscsev rámutatott arra, hogy az orosz nukleáris doktrína legújabb módosítása jelentős üzenetet hordoz a Nyugat számára. Kifejtette, hogy remélhető, ez a lépés hozzájárul ahhoz, hogy elkerüljék a háború további eszkalálódását, és talán sikerül Ukrajna helyzetét is mérsékelni.

Dmitrij Trenyin közben azt hangsúlyozta:

Kurszk esetében Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, akár atomfegyverek bevetését is fontolóra vehette volna, de végül elállt ettől a lépéstől.

Ez arra mutat rá, hogy az orosz nukleáris doktrína rugalmas és végeredményében az orosz vezetőnek kell döntenie a fegyverek alkalmazásáról.

Related posts