A spanyol áramkimaradások körüli rejtély egyre mélyebb, és most már a miniszterelnök is megszólalt az ügyben.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök felszólította az energetikai magánszolgáltatókat, hogy segítsenek kormányának megállapítani az Ibériai-félszigeten hétfőn bekövetkezett áramkimaradás okát, valamint kijelentette, hogy változtatásokat és fejlesztéseket kell végrehajtani az ország elektromos rendszerén - írja a The Guardian.
Hétfőn hírt adtunk arról, hogy Spanyolországot és Portugália egyes területeit kiterjedt áramszünet sújtotta, amely különösen érintette a két fővárost, Madridot és Lisszabont. Ennek következtében több ezer utast kellett sürgősen evakuálni a metrókból. A telefonvonalak is leálltak, a közlekedési lámpák nem működtek, és még a madridi nyílt teniszbajnokság mérkőzéseit is kénytelenek voltak felfüggeszteni.
Bár az energiaipari szolgáltatók mindkét országban határozottan elvetették a kibertámadás lehetőségét, Pedro Sánchez szocialista kormánya nem zárja ki, hogy bármi más is állhat a háttérben. Spanyolország legfelsőbb büntetőbírósága pedig nyomozást indított annak kiderítésére, hogy történt-e "számítógépes szabotázs" a "kritikus spanyol infrastruktúra" ellen.
Luís Montenegro, Portugália miniszterelnöke egy független vizsgálat elindítását sürgeti, hangsúlyozva, hogy kormánya fel kívánja kérni az EU Energiaszabályozói Együttműködési Ügynökségét. Célja, hogy egy átfogó ellenőrzést végezzenek az érintett országok elektromos rendszereiben, hogy alaposan feltárják a kialakult helyzet mögött álló okokat.
Kedd este Pedro Sánchez sürgősséggel összehívta a magánenergia-szolgáltatók vezetőit, hogy közösen elemezzék az áramkimaradás okait. A találkozót megelőzően bejelentette, hogy egy külön bizottságot alapít az incidens alapos kivizsgálására, valamint az energetikai magáncégek szerepének alaposabb megértésére.
Beatriz Corredor, a Red Eléctrica elnöke egy szerda reggeli rádióinterjúban elmondta, hogy a vállalat tudja, mi okozta az áramkimaradást, de még mindig rengeteg adatot vizsgálnak. Hozzátette, hogy az eset miatt nem fog lemondani, mert "ha ezt tenném, az annak elismerése lenne, hogy nem a megfelelő intézkedéseket tették meg, és nem ez volt a helyzet".
A konzervatív Spanyol Néppárt (PP) azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy "információs áramszünetet" tart az incidenssel kapcsolatban, és felszólították, hogy tartson teljes körű beszámolót az esetről. A jobboldali Vox párt szintén Sánchezt támadta, azzal vádolva őt, hogy az atomenergia ellenessége miatt borult sötétségbe Spanyolország.
Pedro Sánchez határozottan elutasította a kritikákat, amelyek az atomenergia hiányával kapcsolták össze a történteket. "Akik ezt az incidenst az atomenergiával próbálják indokolni, vagy nyíltan hazudnak, vagy egyszerűen csak tudatlanságukról tesznek tanúbizonyságot" – nyilatkozta a spanyol miniszterelnök keddi sajtótájékoztatóján. Hozzátette, hogy az atomenergia-termelés nem volt ellenállóbb más energiaforrásokkal szemben.
A spanyol sajtó értesülései alapján az északnyugati Taboadela városában tragikus esemény történt: egy házaspár és gyermekük életét vesztette. A hatóságok jelenleg azt kutatják, hogy a halálok hátterében egy hibás áramfejlesztőből származó szén-monoxid állhat-e - számol be róla a BBC.
Más halálesetek kapcsán is zajlanak a nyomozások, köztük egy madridi nő tragikus esete, aki egy tűzvész áldozatává vált. A gyanú szerint a lángokat egy áramszünet idején használt gyertya okozta. A tűzeset következtében összesen 13 ember szenvedett füstmérgezést, közülük ötöt sürgősen kórházba kellett szállítani.
Valenciában meghalt egy negyvenes éveiben járó nő, aki a rendőrség szerint tüdőbetegségben szenvedett. A médiajelentések szerint azután halt meg, hogy az áramkimaradás következtében leállt a lélegeztetőgépe. Regionális egészségügyi források szerint a nő többféle egészségügyi problémában is szenvedett, és természetes halállal halt meg.