Egy év, amely radikálisan átalakította a gyermekvédelmi rendszert - bemutatkozik a 2024-es Gyermekjogi Jelentés.


Gyerekszemmel a jövő: a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2024-es jelentése felfedi, miként érzékelik a gyerekek a körülöttük lévő világot – mind a szó szerinti, mind pedig a metaforikus értelemben.

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány legfrissebb, 2024-es Gyermekjogi Jelentése részletesen bemutatja, hogyan alakultak a gyermekjogok hazánkban egy olyan év során, amely különösen nehéz próbák elé állította a gyermekvédelmet. A jelentés nemcsak az eseményeket, hanem a jogi, intézményi és társadalmi hatásokat is feldolgozza. A gyerekek véleményét is középpontba helyező anyag hiteles képet nyújt a valóságról.

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány idén is megjelentette éves jelentését, amely a 2024-es gyermekjogi események és folyamatok összegzésére fókuszál. Ez a már kilencedik alkalommal készült szakmai dokumentum különösen világosan tükrözi a hazai gyermekvédelmi rendszer előtt álló kihívásokat, az adatgyűjtési hiányosságokat, valamint a politikai döntések gyermekek életére gyakorolt hatásait.

A 2024-es év egyik legmeghatározóbb társadalmi és politikai eseménye a "kegyelmi ügy" volt, amely komoly hullámokat keltett a közvéleményben. Az eset rávilágított a gyermekvédelmi rendszer súlyos hiányosságaira és arra, hogy az állami gondoskodásban élő gyermekek mennyire védtelenek. A közfelháborodás következtében számos új jogszabály lépett életbe, amelyek szigorították a gyermekvédelmi szakemberek alkalmassági vizsgálatait, megerősítették a jelzőrendszer működését, valamint a gyerekekkel szembeni szexuális bűncselekmények elévülhetetlenségét. Ezek a változások remélhetőleg hozzájárulnak a gyermekek biztonságának javításához és a rendszer átláthatóságának növeléséhez.

A Hintalovon Alapítvány hangsúlyozta, hogy a gyermekvédelem nem csupán egy szervezeti keretrendszert takar, hanem mindenki – a szülőktől kezdve a döntéshozókig – elkötelezett részvételét igényli a gyermekjogok érvényesítése érdekében. Ehhez elengedhetetlen a világos, adatvezérelt működés és a gyerekek aktív részvétele.

Az országos szakemberhiány minden szektorban komoly gondot jelent, különösen azért, mert egyre több gyerek szorul fejlesztésre, támogatásra és segítségre.

A pszichiátriai gondozóintézetek száma 2010 óta jelentősen csökkent, hiszen a 26 intézményből mára mindössze 17 maradt. Ugyanakkor aggasztó tendencia figyelhető meg, mivel a gondozott kiskorúak száma folyamatosan emelkedik.

A lelkisegély szolgáltatásokhoz forduló gyermekek körében drámai növekedést tapasztalunk: ötszörösére emelkedett az önsértéssel küzdő fiatalok száma, valamint 2,5-ször több gyermek osztja meg öngyilkossági gondolatait.

A gyermekvédelmi rendszerben nyilvántartott gyerekek számának növekedése mindenféle bántalmazási forma esetében tapasztalható.

Ezekkel a kihívásokkal egy olyan rendszer áll szemben, amelyből jelenleg 16.000 pedagógus, valamint számos pszichológus, gyermekpszichiáter, iskolaorvos és fejlesztő szakember hiányzik, nem is beszélve a gyermekvédelmi szakemberekről.

A jelentés egy külön fejezetben helyet ad a fiatalok véleményének is. A Kiskorú Kollégák közreműködésével készült anyagban 13-17 éves fiatalok osztják meg élményeiket a 2024-es év eseményeivel kapcsolatban – az infláció hatásaitól kezdve a bántalmazás különböző formáinak megéléséig. Többen arról számoltak be, hogy a megélhetési költségek növekedése miatt a szabadidős tevékenységek elérhetősége jelentősen csökkent, így már nem az a kérdés, mit szeretnének csinálni, hanem az, hogy mire van egyáltalán lehetőségük.

A fiatalok tapasztalatai alapján a közösségekben elterjedt a kortárs bántalmazás jelensége, amelyet sokan nem ismernek fel sem mint áldozat, sem mint elkövető. Az ilyen helyzetek gyakran rejtve maradnak, és csak később élik meg a fiatalok azokat a hatásokat, amelyeket ezek a tapasztalatok okoznak.

Ilyen szituációkban gyakran tapasztalható az információhiány, amely megnehezíti a helyes döntések meghozatalát. Emellett sokan attól tartanak, hogy ha kiállnak magukért, akkor ők maguk is áldozattá válhatnak. A gyerekek véleménye szerint az önbántalmazás is egyfajta bántalmazás, amelynek felfedezése és megértése szintén komoly kihívást jelent.

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány célja, hogy a Magyarországon élő gyerekek jogai minden szinten érvényesüljenek. 2016 óta dolgoznak azért, hogy a gyerekek jól és biztonságban érezzék magukat. Támogatják a szülőket, intézményeket és szakembereket, hogy megfelelően tudjanak reagálni a gyerekek szükségleteire.

Tevékenységeik között szerepel a NEMECSEK Program keretein belül biztonságos közösségek létrehozása, a gyermekvédelmi jelzőrendszer megerősítése, a digitális gyerekkor kihívásaira válaszoló megoldások kidolgozása, valamint a gyerekjogok közérthető magyarázata szakmai anyagok formájában. A Hintalovon Akadémia révén felnőtteknek szóló képzéseket kínálnak, és külön figyelmet szentelnek a gyermekek aktív részvételének elősegítésére. A szülők és szakemberek a gyermekjogi kérdéseikkel a fogadónapjaikon keresztül is bátran kereshetik őket.

Amennyiben szeretnéd segíteni tevékenységüket, ne felejtsd el, hogy 2025. május 21-ig felajánlhatod adód 1%-át!

Related posts