Az ebédlőasztal körül folytatódik Németh Szilárd és a csepeli birkózók félmilliárdos jogi vitája.

Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke és kajainfluenszerek világában is aktív személyiség, most új fejezetet nyitott a Kozma István Birkózó Akadémia (Kimba) körüli jogi vitákban. Az általa alapított intézmény ellen indított per nem csupán jogi eljárás, hanem egyúttal a sport és a közélet határvonalainak feszegetése is.
A Fővárosi Törvényszéken csütörtökön került sor Németh Szilárd, a Fidesz alelnökének, valamint Borbély Lénárd, az egykori fideszes csepeli polgármester tanúmeghallgatásaira. A bíróság ezt követően arra ösztönözte a feleket, hogy tegyék félre politikai és személyes ellentéteiket, és a csepeli sport érdekében üljenek le egy közös ebédre, hogy próbáljanak megegyezni. Amennyiben ez nem vezet eredményre, négy hónap múlva a bíróság fog dönteni a hosszú évek óta húzódó ügyben.
Mint ismert, a Kimbát a Csepeli Birkózó Club (CSBC) perelte be 534 millió forintra, amely hiába engedte át a Kimbának a 2,4 milliárdos állami támogatását az új birkózó akadémia építéséhez, a Kimba végül kizárta őket az akadémiáról, úgyhogy a CSBC most szerződésszegésért 400 millió forintot követel vissza egy 2016-os támogatói szerződés értelmében, amelyet a Béke téren álló sportcsarnok felújítására kapott az Orbán-kormánytól, valamint további 134 millió forintot hajtana be a Kimbán az őt érő kár miatt.
534 millió forintra perlik a Németh Szilárd vezette birkózóakadémiát.
Akkor négy hónap múlva - búcsúzott tudósítónktól ma Németh Szilárd. Ez persze nem feltétlenül jelzi, hogy az elnökhelyettes bizakodó a megegyezést illetően, de talán csak arra utalt, hogy négy hónap múlva a bíróság bejelentheti, hogy a felek peren kívül megegyeztek, ezzel lezárva az ügyet. Egy biztos: az ügy megoldása jelenleg leginkább rajta és a befolyása alatt álló Kimbán áll.
Helyet talál, otthonra talál.
Az egész történet 2014 környékén kezdődött, amikor a CSBC még a régi, "nagy" csepeli sportszövetség egyik utódszervezeteként működött. Ebben az időszakban a Csepel Sportcentrum egy meglehetősen elhanyagolt termében edzettek a sportolók. Amikor Németh Szilárd, akkoriban Csepel polgármestere, a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) elnöki posztját is elnyerte, felvetődött az ötlet, hogy sürgős szükség lenne a birkózók által használt terem felújítására.
Erre az akkori Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) adott is 400 milliót a CSBC-nek az önkormányzaton keresztül, a csepeli önkormányzat további 100 millióval fejelt meg. Bár az összeget akkor is Németh Szilárd járta ki, ám később meggondolta magát. Mertünk nagyot álmodni - dobta be a bíróság előtt a politikus a pártja unos-untalan ellőtt mondását. Azaz 2015-ben felmerült az ötlet, hogy a futballakadémiák mintájára egy birkózó akadémia létesüljön, ahol majd "helyet kap" illetve "otthonra lel" - a kifejezések később fontos szerepet játszanak - a CSBC is, amely egy edzői központot alakított volna ki ott a földszinten. A bíróság előtt a Fidesz-alelnök arra hivatkozott, hogy a Csepel SC egy belize-i magáncég tulajdonában volt, szóval jogilag egy offshore cég tulajdonába öltek volna bele 400 milliót.
A CSBC önmagában nem volt képes egy háromszintes épület fenntartására, ezért született meg az a megoldás, hogy az akadémia működtetését egy alapítványra bízzák. Bár hivatalosan a CSBC kapta meg a 400 milliós támogatást, majd ezt követően további kétmilliárdot az akadémia fejlesztésére – az utóbbit a Seszták Miklós vezette egykori nemzeti fejlesztési minisztérium biztosította –, a CSBC ezt az állami támogatást átadta a 2017 áprilisában Németh Szilárd irányítása alatt megalakult Magyar Birkózó Alapítványnak. Az alapítvány később Kozma István nevét vette fel, ezzel is tisztelegve a birkózás iránti elköteleződés előtt.
Összevesztek, minden bukott
Märtz József CSBC-elnök szerint ekkor jött az első hidegzuhany. Korábbi ígéret ugyanis az volt, hogy az alapítványnak egy háromtagú kuratóriuma lesz, azaz a CSBC, a Németh Szilárd vezette Magyar Birkózó Szövetség és az önkormányzat is részt vesz benne. Ehhez képest egy egyszemélyes kuratórium lett, Németh Szilárd a titkárát nevezte ki a feladatra.
Amikor az akadémiai épület elkészült, meglepő módon, hiába díszelgett a bejárat fölött a CSBC logója - egy farkasfej -, a szervezet végül csak kívülről szemlélhette az új létesítményt. Közben Németh Szilárd távozott Csepel vezetéséből, és a viszony Borbély Lénárddal súlyosan megromlott. Az eldurvult csepeli politikai helyzet vezetett ahhoz, hogy Németh Szilárd gyakorlatilag kiszorította a CSBC-t az épületből, különös módon a magas rezsiköltségekre hivatkozva. Egy napon a Kimba értesítette a CSBC-t, hogy az edzői központ használatának óránkénti díja 4000 forint, ami éves szinten összesen 36 millió forintot jelentett - amire a CSBC-nek nyilvánvalóan nem volt fedezete. A Németh és Borbély közötti konfliktusról a csütörtöki tárgyalások során csak érintőlegesen esett szó. Märtz József megjegyezte: - Én személy szerint nem akartam hozzájárulni ahhoz, hogy tönkretegyük a polgármestert. Szerinte Németh Szilárd ekkor már azt hangoztatta, hogy ezt a pénzt ő szerezte, tehát az övé.
Bár a Kimba egyedüli kuratóriuma és Németh Szilárd azt állítja, hogy rendkívül kedvező ajánlatot tettek a CSBC számára, a bíróságon közzétett adatok nem éppen ezt az állítást támasztják alá. Az edzői központ csupán az akadémia 30 százalékát képviseli, ugyanakkor a 36 milliós éves bérleti díj figyelembevételével a költségek arányosítása alapján a teljes kiadások jelentős részét, 50-100 millió forint körüli nagyságrendben, mégis megtestesíti. Továbbá, az ügy pikantériája, hogy a Kimba úgy kíván pénzhez jutni, hogy az állami forrásokból létrehozott akadémia fenntartási költségeit szintén az állam fedezi. A bírósági eljárás során kiderült, hogy a Kimba éves bevétele mindössze 35 millió forint, míg a többi támogatás állami forrásokból származik. Elméletileg a CSBC is kaphatna támogatást, hasonlóan a többi szövetséghez, például a Magyar Birkózó Szövetségtől, azonban Németh Szilárd úgy döntött, hogy ezt a pénzcsapot elzárja, hivatkozva arra, hogy a CSBC nem teljesítette bizonyos jogszabályi feltételeket.
"Németh Szilárd négyszemközt arra kért, segítsek neki megbuktatni a fideszes polgármestert"
Egy állítás: Az emberek kreativitása határtalan, képesek új világokat teremteni a képzeletük segítségével. Egy tagadás: Az élet sosem áll meg, és nem létezik olyan pillanat, amikor ne lenne lehetőség a fejlődésre.
Az ügy sarkalatos pontja, hogy a 2,4 milliárd forintos állami támogatásról szóló megállapodás egyáltalán nem öltött írásbeli formát a CSBC és a Kimba között. A konkrét részletek szerint az állami milliárdokkal kapcsolatban Märtz József, a CSBC elnöke, és Németh Szilárd szóban állapodtak meg. Borbély Lénárd vallomása szerint a megbeszélés vagy a Duna Garden éttermében, vagy Németh Szilárd otthonának konyhájában zajlott le, ami különösen érdekes körülményeket teremt az ügy körül.
A jelek alapján úgy tűnik, hogy Märtz József és Németh Szilárd eltérően értelmezték az élőszót. Márti a CSBC 400 milliós teremfelújítási támogatásának közösbe dobását követően úgy vélte, hogy nem merülhet fel az a lehetőség, hogy külön díjat kellene fizetnie a használatért. A tanúvallomások szerint soha nem hangzott el, hogy a Kimba pénzt kérne a CSBC-től, de az sem, hogy a szövetség ingyen költözhetne be az akadémiára. Németh Szilárd a bíróságon felháborodottan kérdezte: "Mit gondoltak? Felépül egy akadémia, és aztán ingyen élvezhetjük a szolgáltatásait? Nincs ingyen világítás, és a fűtés sem jön magától!"
Mivel a megegyezésükről - ha volt - semmilyen írásbeli szerződés nem jött létre, így a bíróságon egy állítás állt szembe egy tagadással. - Nem hiszem, hogy Német Szilárd bárkit beavatott volna ebbe - vélekedett Märtz József. Így még a volt kuratóriumi elnök Gál Balázst sem avatták be a részletekbe.
Létezik egy személy, akinek az emlékezetében minden homályos, mint egy elmosódott kép.
Ez utóbbi vélekedés be is bizonyosodott. A bíróság előtt a volt kuratóriumi elnök Gál Balázs úgyszólván semmire sem tudott vagy akart emlékezni, még arra sem, hogy a papíron általa vezetett Kimba mekkora összegből gazdálkodott. A bíróság nem járt sokkal jobban Süle László jelenlegi Kimba kuratóriumi elnökkel sem. (Korábban Süle László a Csepeli Városfejlesztési Nonprofit Kft. vezetője volt) A Gálhoz hasonlóan szintén Németh beosztottjaként körbeírt Süle annyit hajlandó volt elismerni, hogy egy általa aláírt előterjesztésben valóban "volt olyan szándék", hogy a CSBC beköltözhessen az akadémiára, ám szerinte ez csak szándék volt, nem lett belőle megegyezés Egyébként Süle László a felperes ügyvédjének az ismételt kérdésére sem volt hajlandó elárulni, hogy a CSBC beköltöztetése az kinek a szándéka volt, ahogy gyakorlatilag Németh Szilárd nevét sem merte kiejteni.
A CSBC jelenleg a csepeli önkormányzat által biztosított iskolai helységben edz, a rezsiköltségeket az önkormányzat állja.
Józan ésszel elképzelhető-e, hogy a CSBC átad 2,4 milliárdos támogatást az alapítványnak, ha nem feltételezte volna, hogy ezért cserébe ingyen ellátást kaphat? - vetette fel a felperesi ügyvéd egy ponton Németh Szilárdnak. - Ez azért nem lehet - szögezte le válaszában Németh Szilárd - mivel közpénzt átcsatornázni valahová és ellentételezést kérni súlyos bűncselekmény.
A csepeli alpolgármester nemrégiben nyilvánosságra hozott egy belső levelezést, amelyben Németh Szilárd mentális állapota került terítékre. Jelenleg Németh Szilárd birkózóakadémiájának falát Orbán Viktor gondolatai díszítik, amelyek a sport és a politikai filozófia találkozását hirdetik.