Cukorbetegség állatoknál: Hogyan ismerhetjük fel? A cukorbetegség nem csupán embereket érint, hanem háziállatainkat is fenyegetheti. A betegség felismerése kulcsfontosságú a megfelelő kezelés érdekében. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan ismerhetjük fel a


A cukorbetegség nemcsak az emberek életét érinti egyre fokozódó mértékben, hanem a háziállatok, mint például kutyák és macskák körében is egyre gyakrabban diagnosztizálják ezt a kórképet.

A cukorbetegség a kisállatok körében sokkal gyakoribb, mint gondolnánk: a betegség a kutyák 0,15 százalékát, és a macskák 0,58 százalékát érinti. A legveszélyeztetettebbek a 9 évnél idősebb macskák, de a betegség fiatalabb állatok körében is előfordul. Míg a macskák esetében a kandúrok sokkal gyakrabban lesznek cukorbetegek, mint a nőstény macskák, a kutyák esetében ez pont fordítva van: a cukorbeteg szukák száma csaknem háromszor nagyobb a kanokénál.

A kisállatok cukorbetegsége két fő típussal bír. Az 1-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy nem termel inzulint, ami megnehezíti a glükóz feldolgozását a szervezet számára. Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség egy relatív inzulinhiányt jelenthet: bár elegendő inzulin képződik, a sejtek nem képesek azt megfelelően hasznosítani, így a hormon hatékonysága csökken, és ez vércukorszint-emelkedéshez vezethet. Az inzulin egy létfontosságú hormon, amely lehetővé teszi a sejtek számára, hogy felszívják a glükózt, ami a testünk fő energiaforrása. Amikor az inzulin nem működik megfelelően, a sejtek éhezni kezdenek, ami különböző rendellenességekhez vezethet. A szervezet ilyenkor megpróbálja eltávolítani a felesleges glükózt a vérből, amit a vizeleten keresztül végez, és ez az állapot okozza a cukorbetegség legelső klinikai tüneteit: a fokozott szomjúságot és a gyakori vizelést. Ha a betegség kezelése elmarad, a tünetek súlyossága a kellemetlen érzésektől a nagyon komoly problémákig terjedhet.

"A kisállat-tulajdonosok számára alapvető fontosságú, hogy észleljék a cukorbetegség jeleit, hiszen ez lehet az első lépés a helyes diagnózis és a hatékony kezelés irányába. Ha azt tapasztalják, hogy kedvencük szokatlanul sok vizet fogyaszt, gyakrabban vizel, és előfordulnak balesetek a lakásban; ha állandó éhséget mutat, de vagy súlyt tart, vagy éppen ellenkezőleg, veszít is a testsúlyából; ha szőre száraz és fénytelen, vagy ha kevesebb aktivitást mutat és több időt tölt alvással, akkor mindenképp érdemes szakemberhez fordulniuk, hogy felmérjék a diabétesz kialakulásának kockázatát" – hívta fel a figyelmet Michał Ceregrzyn, a Kisállatorvos.hu szakértője.

A diagnózis pontos felállításához kulcsfontosságú a vizeletvizsgálat, ezért a gazdiknak, ha módjukban áll, érdemes friss vizeletmintát hozniuk kisállatuktól, hogy így felgyorsíthassák az eredmények megszületését. Az állatorvos a minta elemzése során különböző anyagokat keres, amelyek a glükóz- és egyéb cukorbetegségekre utalhatnak, továbbá a vércukorszintet is mérni fogja. Amennyiben a vércukorszint tartósan magas, és ezt a vizelet is tükrözi, akkor megnövekszik a cukorbetegség kialakulásának esélye.

A cukorbetegség kockázati tényezői emberek és állatok esetében is hasonló mintákat mutatnak: a kor, a genetikai háttér és a túlsúly a legfőbb okok között található. Különösen a macskákra jellemző további kockázati tényezők közé tartozik a mozgásszegény, zárt térben eltöltött életmód, valamint a rendszertelen étkezési szokások, amelyeket a mozgáshiány csak tovább súlyosbít.

A genetikai háttér kulcsszerepet játszik a kutyák egészségében, és a cukorbetegség kockázata bizonyos fajták esetében jelentősen megnőhet. Különösen érintettek a szamojédek, tibeti terrierek, cairn terrierek, törpe uszkárok, bichon frise-ek, ausztrál terrierek, svéd lapphundok, svéd elkhoundok és border colliek. Érdekes, hogy sokan úgy vélik, a keverék kutyák esetében nagyobb az esély a cukorbetegség kialakulására, mint a fajtatiszta egyedeknél.

A macskák világában a házimacskák hajlamosabbak a különböző egészségügyi problémákra, mint a fajtatiszta társaik. Különösen a burmai, orosz kék, norvég erdei, európai rövidszőrű és abesszin macskák esetében figyelhető meg, hogy magasabb arányban érintettek a betegségek, mint más fajták.

Az elhízás az egyik leggyakoribb, életmódhoz köthető kockázati tényező a macskák esetében, ami viszont megfelelő odafigyeléssel és gondoskodással visszafogható. Az elhízás megelőzéséhez két tényezőt fontos figyelembe venni: a helyes étrendet és az aktív életmódot. Az ideális étrend kialakításában érdemes állatorvos segítségét kérni, hiszen ez a házikedvenc mérete, fajtája és kora szerint is változhat. Az aktív életmód, rendszeres séták és gyakorlatok nem csupán abban segítenek, hogy megőrizzük kisállatunk egészségét, de ezekkel számos súlyos betegség kockázata is mérsékelhető, köztük a diabéteszé is. Mivel az elhízás hosszabb folyamat eredménye, a kisállat-tulajdonosoknak gyakran nehézséget okoz, hogy időben észleljék a kialakuló túlsúlyt. Ezért javasolt rendszeresen mérni és állatorvoshoz vinni a kisállatot, különösen, ha úgy látjuk, hogy hízik. Az állatorvos összeállít majd egy megfelelő étrendet, ami segít leadni a túlsúlyt, és megőrizni az egészséges állapotot.

A cukorbetegség legtöbb esete jelenleg gyógyíthatatlan, de megfelelő tájékozódással és állatorvosi segítséggel a kisállat-tulajdonosok sikeresen meg tudják őrizni kedvencük egészségét. A kezelési módszerek között leggyakrabban a kisállat szükségletéhez igazodó, előre megszabott étrend, rendszeres testmozgás, vércukorszint ellenőrzés, inzulin injekciók szerepelnek. Egészségi állapotuk és koruk alapján javasolt lehet továbbá egy rendszeres mozgást előíró edzésterv is, mivel ez segíthet szinten tartani a cukorbeteg kisállatok vércukorszintjét.

Megfelelő odafigyelés, törődés és állatorvosi előírások segítségével a diabétesz kordában tartható, és a cukorbeteg kisállatok ugyanolyan teljes és boldog életet élhetnek gazdáik mellett, mint egészséges társaik. A szigorúan betartott diéta segítségével ráadásul a cukorbeteg kutyák és macskák várható élettartama is ugyanakkora, mint a többi kisállaté.

Related posts