Bérmegállapodás: Jelenleg olyan gazdasági tendenciák figyelhetők meg, amelyek egymással ellentétes irányba mutatnak.


Az InfoRádióban Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, valamint Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a hároméves bérmegállapodás esetleges felülvizsgálatáról osztották meg véleményüket.

A tavaly megkötött hároméves bérmegállapodás 2027 elejéig nyújt előrejelzést. A megállapodás értelmében a felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy a minimálbér 2027. január 1-jétől el fogja érni a rendszeres bruttó átlagkereset 50%-át. Ugyanakkor kérdés merült fel azzal kapcsolatban, hogy a gazdasági növekedés lassabb üteme, a vártnál magasabb infláció és a bérszint emelkedésének lassulása mellett mennyire fenntarthatók ezek a vállalások.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára az InfoRádióban emlékeztetett: egyelőre az első három hónapról van adat, de ezekből még hosszú távú következtetést nem érdemes levonni.

"Folyamatosan monitorozzuk a gazdasági trendeket, hogy lássuk, elindul-e a várt dinamikus növekedés. Ez a növekedés alapja az összes bérmegállapodásnak, sőt, magának a költségvetésnek is. Ezt az irányt figyeljük, és ha szükség van rá, beavatkozunk. Jelenleg azonban még nem érezzük, hogy elérkezett volna az idő a beavatkozásra" - hangsúlyozta.

Kiemelte, hogy a bérmegállapodás szempontjából ellentétes jelenségnek számít az első három hónapban tapasztalható, kissé túlteljesítő infláció, amely a növekedés után már csökkenésnek indult, illetve az alulteljesítő gazdasági növekedés. Ennek következtében jelenleg fenntarthatónak látják a vállalásaikat. Azonban fontos megjegyezni, hogy számos változás várható még az első háromnegyed év végéig, és véleménye szerint akkor érdemes igazán foglalkozni azzal, hogy a bérmegállapodásban foglalt célok megvalósíthatók-e, vagy esetleg új bérfelzárkoztatási irányvonalakat kell kijelölni a következő és az azt követő évre.

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke is úgy véli, hogy az első negyedéves statisztikák még nem adnak elegendő támpontot a döntésekhez. A megállapodás alapján az első három negyedév összesített adatai szolgálnak alapul ahhoz, hogy megállapítsák, szükség van-e a következő évre vonatkozó minimálbér korrekciójára, vagyis az újratárgyalásra. Emellett hangsúlyozta, hogy a megállapodás újratárgyalása kötelező, ha a benne foglalt makrogazdasági mutatók között legalább egy százalékos eltérés mutatkozik, legyen az pozitív vagy negatív irányú. Amennyiben a felek nem tárgyalják újra a megállapodást, vagy nem érnek el konszenzust az egyeztetések során, akkor automatikusan végrehajtják az eltérés mértékének megfelelő korrekciót.

Mészáros Melinda hangsúlyozta, hogy a helyzet világossá teszi, mennyire elengedhetetlen mind a munkaadók, mind a munkavállalók, valamint a kormány részéről a megállapodás konstruktív újratárgyalása, amennyiben az adatok ezt indokolják. Emellett kiemelte, hogy az év végén egy újabb fontos lépés vár ránk: a garantált bérminimum összegének meghatározása 2026-ra.

A szakszervezetek egyelőre nem foglaltak állást a gazdasági trendek alakulásával kapcsolatban, mivel a figyelembe veendő mutatók folyamatosan változnak. Az eltérések jelentősek, mind a GDP, mind az infláció tekintetében, különösen a 2024 novemberében, a megállapodás aláírásakor érvényes mérőszámokhoz képest.

"Bízunk abban, hogy a gazdasági folyamatok a második és harmadik negyedév során stabilizálódnak. A bértárgyalások alkalmával korábban is figyelembe vettük a harmadik negyedéves adatokat, amelyek alapján egy átfogóbb képet és prognózist tudunk majd felvázolni 2026-ra" - nyilatkozta a szakszervezeti vezető. Hozzátette, hogy az őszi tárgyalások során valószínűleg jelentős érvek és ellenérvek fognak elhangzani. Rámutatott arra is, hogy a különböző mutatók akár ki is egyenlíthetik egymást, amennyiben a lefelé és fölfelé mutató eltérések hasonló nagyságrendűek. Reményeik szerint azonban addigra már pozitívabb gazdasági kilátásokra számíthatnak, és nem lesz szükségük eltérni az eredeti bérmegállapodástól.

Related posts