Az uniós támogatások sorsa Ukrajnában olyan, mint egy különös kaland: befőttesüvegek és szatyrok várják, hogy megtöltsék őket a szükséges forrásokkal. A Ripost cikke szerint a pénz elosztása számos kihívás elé állítja az országot, ahol a helyzet bonyolult


Ukrajna az EU legkorruptabb tagállamává válhatna, ahol az uniós támogatások befőttesüvegekbe, szatyrokba és kartondobozokba kerülnének, mintha csak egy titkos raktárban rejtegetnék őket.

Ukrajna felvétele az Európai Unióba komoly kérdéseket vetne fel a korrupció tekintetében, hiszen a legfrissebb adatok alapján az EU legkorruptabb tagállamává válhatna. Az Európai Számvevőszék 2021-es jelentése világosan jelzi, hogy a „magas szinten elkövetett korrupció” komoly problémát jelent az országban. A Transparency International és a Világbank felmérései is azt mutatják, hogy a korrupciós helyzet Ukrajnában messze meghaladja az EU bármely tagállamának problémáit. A BBC 2017-es riportja alapján a politikai elit legmagasabb szintjén lévő személyek összesen 26 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeznek, miközben a legtöbb kormányzati szereplő, Porosenko elnököt leszámítva, nem volt aktív a gazdasági életben. Ezen kívül, a Tényellenőr összegzése szerint Ukrajna számára nyújtott nyugati segélyek körül is sok a kérdőjel, hiszen a kormány nem képes elszámolni a támogatások körülbelül felével. Az ilyen körülmények között felmerül a kérdés: vajon valóban megfelelő lenne Ukrajna helye az EU-ban?

A hivatali korrupció sötét árnyéka borítja be Ukrajnát, ahol a jogi rendszer integritása komoly veszélyben van. Mindössze fél évvel a Közbizalmi Tanács függetlenségét csorbító jogszabályról szóló szavazás előtt, Vszevolod Knyazev, Ukrajna Legfelsőbb Bíróságának vezetője, letartóztatásra került. A hatóságok egy olyan illegális hálózatot lepleztek le, amely az Ukrajna Fegyveres Erőinek vezetői és bírái által történő előnyök megszerzésére irányult. Knyazev nem volt egyedül a bűnösök sorában. Az Ukrán Korrupcióellenes Hivatal legfrissebb jelentése szerint Mikola Csausz, egy kijevi bíró, aki 150 ezer dollárnyi vesztegetési pénz elfogadásával vádolták, tíz év börtönbüntetést kapott. A pénzt ügyesen befőttesüvegekbe rejtette, ám a hatóságok végül rajtakapták. Csausz a börtön elől Moldovába próbált menekülni, de nem sokkal később ott is elfogták.

Néhány héttel ezelőtt felkavaró hír érkezett Kijevből: a városházán hatmillió dollárt, hatszázezer eurót és nyolcszázezer hrivnyát fedeztek fel, amelyek bevásárlózacskókba és kartondobozokba rejtve vártak a felfedezésre. Az ukrán Korrupcióellenes Ügyészség (NABU) és az Országos Korrupcióellenes Iroda (SAPO) nyomozói bukkantak rá erre a jelentős készpénzre, amely újabb bizonyítéka a korrupciós ügyeknek, amelyek súlyosan érintik az ország politikai és gazdasági életét.

Related posts