BacPrep, az AI románctanár, egy különleges virtuális segítőtárs, aki a szerelem és a kapcsolatok rejtelmeibe kalauzol. Szaktudásával és érzékenységével segít a fiataloknak eligibilis érzelmi kalandjaikban, miközben tanácsokat ad a flörtölés művészetéről,


Az erdélyi középiskolások számára az egyik legnagyobb kihívás a jövőjükkel kapcsolatos bizonytalanság. A fiatalok gyakran szembesülnek a továbbtanulás kérdésével, amely nemcsak a tanulmányi teljesítményükkel, hanem a szülői elvárásokkal, a gazdasági helyzettel és a helyi lehetőségekkel is összefonódik. Egyedülálló helyzetükből adódóan sokan küzdenek a nyelvi és kulturális identitásuk megtartásával is, miközben próbálnak érvényesülni a versenyképes munkaerőpiacon. A szakmai orientációs programok és a mentori kapcsolatok hiánya tovább nehezíti a helyzetüket. Az iskolák és közösségek szerepe kulcsfontosságú lenne abban, hogy támogassák a fiatalokat abban, hogy felfedezzék saját érdeklődési körüket és képességeiket. Fontos, hogy a diákok hozzáférjenek olyan információkhoz és lehetőségekhez, amelyek segítik őket a tudatos döntéshozatalban. A középiskolások számára tehát elengedhetetlen, hogy egy támogató közeg vegye körül őket, ahol kifejezhetik félelmeiket és kérdéseiket, és ahol valódi útmutatást kaphatnak a jövőjükkel kapcsolatban.

A nyár gyorsan közeledik, ami nemcsak a vakáció, a szórakozás és a pihenés kezdetét jelenti, hanem a végzős középiskolások számára a nagy megmérettetést is: az érettségit. Az iskolai karrier végéhez közeledve sok diák talán a román nyelv és irodalom vizsgától érzi a legnagyobb félelmet. A felkészülés ezen kihívásra azonban könnyebbé válhat egy különleges erdélyi fejlesztés révén, amely kifejezetten a román érettségire való készülést segíti elő. Ez a BacPrep, mely célja, hogy támogassa a diákokat a sikeres vizsga érdekében.

Egy olyan webalkalmazásról beszélünk, amely segítségével teljes érettségi tételeket lehet leszimulálni, gyakorolni, a BacPrep segítségével bármelyik pillanatban tesztelhetik a tudásukat a diákok, akiknek arra is van lehetőségük, hogy külön dolgozzák ki a tételsor egyes részeit - fogalmazott Imets Tamás, a BacPrep egyik megalkotója, aki még hét évvel ezelőtt, amikor ő maga érettségizett, és amikor még nem volt ilyen jó minőségű mesterséges intelligencia, készített egy prototípust, ami mindössze arra volt jó, hogy kivonatot készítsen a román esszékből, ami inkább érdekes volt, mintsem hasznos. Az azóta eltelt időben Imets Tamás és Sebestyén Gergő elvégeztek egy egyetemet, alapítottak egy céget, és visszatértek ehhez az elképzeléshez, mivel meglátásuk szerint is a román nyelv és irodalom érettségi megoldásra váró égető probléma az erdélyi magyar diákok körében.

A BacPrep nem vizsgázik a diák helyett, de folyamatos visszajelzést ad neki. Ha pedig a felhasználók a visszajelzések alapján azt tapasztalják, hogy nem megy olyan jól nekik például az érettségi második tétele, az érvelő szöveg, akkor arra is van lehetőségük, hogy azt külön begyakorolják jobban, emelte ki Imets Tamás, aki azt is elmondta lapunknak, hogy a jövőben készségfejlesztő gyakorlatokat is be fognak építeni, ami arra lesz jó, hogy a román nyelvi készségeket, a nyelvhasználatot is tudják fejleszteni. A tervek szerint a mostani 11. osztályos diákok számára már ez az opció is elérhető lesz amikor ők fognak komolyan készülni az érettségire. Amikor bevezetik ezt a bővítést, akkora készítenek el egy okostelefonra letölthető alkalmazást is a BacPrep számára.

Jelenleg csupán a webes változata érhető el, mivel a hosszabb szövegek és esszék írása sokkal gyorsabb és kényelmesebb a fizikai billentyűzet segítségével. Ugyanakkor fontos szempont volt, hogy a megszokott tanulási módszereket ne kelljen megváltoztatni. Éppen ezért lehetőséget biztosítanak a diktálásra és a kézírás lefotózására is, így a diákok különböző módokon is megoldhatják a tételeket – tette hozzá Sebestyén Gergő, a BacPrep egyik megalkotója. A Népújságnak elmondta, hogy számos érettségi tételt bemutattak a mesterséges intelligenciának, a javítókulccsal együtt. Az algoritmus ezekből válogat, és ezen alapulva újabb tételeket generál, amelyeket a diákok megoldhatnak. Ez a megoldás különösen nagy segítséget nyújt azoknak, akik idén érettségiznek, hiszen a román nyelv és irodalom területén idén változott az érettségi tétel, így a BacPrep lehetőséget ad arra, hogy a diákok alaposabban begyakorolják az új anyagot.

A tételsorok javítása során a mesterséges intelligencia játszik kulcsszerepet. Az egyes számú tétel esetében a feladatok viszonylag egyszerűek, mivel itt nyelvtani és szövegértési kérdések szerepelnek. A második és harmadik tétel, ahol folyószöveget kell írni, már bonyolultabb kihívást jelent, de az algoritmus számára előre meghatároztunk egy potenciálisan jó megoldást a javítókulcs alapján. Imets Tamás elmondta, hogy a folyamatot úgy kell elképzelni, mint egy AI "romántanárt", aki piros tollal javítja a diákok által írt szövegeket, és kiemeli a tartalmi vagy nyelvtani hibákat. A rendszer magyar nyelven nyújt visszajelzést a tanulóknak, ami jelentősen segíti a megértést. A BacPrep fejlesztői tapasztalataik alapján megfigyelték, hogy a diákok jobban érzékelik a hibáikat, ha az anyanyelvükön kapnak visszajelzést, így hatékonyabban tudják javítani a teljesítményüket. A platform képes azonosítani a hibákat, és amikor a diák a kurzort a problémás részre viszi, egy felugró ablakban részletes magyarázatot és a helyes formát is megjeleníti. A BacPrep nemcsak a nyelvtani és tartalmi hibákra fókuszál, hanem átfogó visszajelzést is nyújt, amely segít a diákoknak abban, hogy konkrét területeken fejlődjenek, és így magasabb pontszámokat érjenek el. Imets Tamás hangsúlyozta, hogy a hiteles értékelés érdekében az algoritmus számára számos jól kidolgozott és gyengébben teljesítő tételt mutattak be, így a rendszer megtanulta, hogy mi jellemzi a sikeres és a gyengébb esszéket.

Ha valaki átlagosan 8-as osztályzatot ér el a BacPrep rendszerén, akkor valószínű, hogy az igazi vizsgán is hasonló eredményekre számíthat. Ezen kívül a platform lehetőséget biztosít arra, hogy a diákok biztonságos környezetben, stressz nélkül gyakoroljanak, hiszen az iskolai osztályterem nyomása sokszor akadályozza a megfelelő teljesítményt. A felmérők és próbaérettségik esetén a visszajelzés gyakran elhúzódik, ami megnehezíti a tanulást, hiszen a diákok könnyen elfelejthetik, mit írtak. A BacPrep fejlesztői hangsúlyozták, hogy a felületen csupán három percet kell várni az értékelésre és a hibák részletes elemzésére, szemben a hagyományos módszerekkel, ahol ez akár hetekig is eltarthat.

Az egyik következő lépés a BacPrep kapcsán, hogy a folyamatba bevonják a szülőket is, akik láthatják, hogy milyen szinten van a gyermekük. A szülők bevonása után tervben van a pedagógusok bevonása is, viszont erre csak a jövő tanévtől kerül sor. A tanárokat nemcsak azért vonják be, hogy visszajelzéseikkel segítsék az algoritmus fejlesztését, hanem azért is, hogy egy kérdéses feladatot az órán is be tudjanak gyakorolni, jobban el tudják magyarázni a megoldást a diákok számára. Fontos kiemelni, hogy a BacPrep nem veszi el a tanárok munkáját, viszont nekik is segítséget nyújt azáltal, hogy nem kell azzal töltsék a délutánjaikat, hogy esszéket javítsanak, hanem csak átnézik az algoritmus javítását, és így több idejük marad felkészülni a tudás átadására, nyomatékosította Sebestyén Gergő.

A közelmúltban számos iskola nyitotta meg kapuit a rendszer bemutatója előtt, és a diákok lelkesedése rendkívüli volt. A szervezők örömmel várják a tanulók és pedagógusok visszajelzéseit a jövőbeli fejlesztések érdekében.

- A tanárok leginkább arra voltak kíváncsiak a látogatásaink során, hogy hogyan történik a kiértékelés, de az ő reakciójuk is kimondottan pozitív volt, üdvözölték, hogy van egy olyan digitális eszköz, ami segítséget tud nyújtani a diákoknak a román érettségire való felkészülésben - mondta Sebestyén Gergő, aki úgy fogalmazott, hogy a tanulók is érzik, hogy ez a rendszer nekik készült, és jobban érdeklődnek iránta, mint például egy egyszerű munkafüzet iránt. A BacPrepen elérhetők érettségi tételek mind a humán, mind a reál, mind pedig a szakiskolai diákok számára.

Sebestyén Gergő kifejtette, hogy a jövőbeni fejlesztések lehetőségei szoros összefüggésben állnak a diákok, szülők és tanárok érdeklődésével. Elmondása szerint nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy más tantárgyakból is bővítsék a platform tudását. Ezen kívül tervezik, hogy támogatást nyújtsanak a 8. osztály végén esedékes kisérettségihez, legyen szó akár román nyelvről, akár más tantárgyakról, ezzel segítve a diákok felkészülését.

A BacPrep szolgáltatás a www.bacprep.ro weboldalon található.

Related posts