Az Egyesült Államok területén található titokzatos, 2000 éves földhalmok lenyűgöző történeteket rejtenek magukban. Ezek az ősi építmények nem csupán a táj szerves részét képezik, hanem a múlt civilizációinak titkos üzeneteit is hordozzák. Kiépített strukt


Rejtélyes hieroglifák: mit üzen még a Concorde obeliszk

Már jóval azelőtt, hogy az első európaiak megérkeztek volna az amerikai kontinensre, az indiánok földhalmokat és töltéseket építettek, amelyek több száz hektárnyi területet zártak körül Ohio állam déli- és középső részén. A halottak helyét jelző sírhalmok és a hatalmas geometriai mintázatú, körökbe, négyzetekbe és nyolcszögekbe formált dombok voltak ennek az ősi kultúrának a védjegyei. Ezeket a szertartásos helyeket a hopewellként ismert nép építette, Kr. e. 100 és Kr. u. 500 között. Itt gyűltek össze lakomákra, temetésekre és beavatási szertartásokra, még Montana és a Mexikói-öböl térségéből is jöttek.

Különleges élmény, hogy az amerikai őslakosok lábnyomát követve járhatjuk be a parkot, a látogatóközpontban pedig megnézhetjük, mit fedeztek fel a régészek, akik kutatásaikon keresztül mesélik el a történeteket.

Ohio földhalmai lenyűgöző, egymáshoz szervesen illeszkedő formák egyedi összességét alkotják, amelyek körök, négyzetek és nyolcszögek izgalmas kombinációiból állnak. E csodálatos építmények kialakítása során a matematikai precizitás és a bonyolult csillagászati igazítás egyaránt szerepet játszott, így ezek a földmunkák a világ legnagyobb geometriai alkotásai közé tartoznak. Érdekes módon nem erődítményként vagy védelmi bázisként funkcionáltak, hanem egy mélyebb, titokzatos célt szolgáltak, amely még ma is lenyűgöz bennünket.

2023-ban nyolc Hopewell-féle dombot vettek fel az UNESCO Világörökségi listájára, amelyek jelentős történelmi és kulturális értékkel bírnak. Ezek között található a Big Circle, az Oktogon, valamint a Fort Ancient, amely valójában nem egy erődként funkcionáló építmény. További megemlítendő helyszínek a Mound City, a Hopeton Earthworks, a High Bank Works, a Hopewell Mound Group és végül a Seip Earthworks. Ezek a helyszínek a Hopewell kultúra gazdag örökségét tükrözik, és fontos szerepet játszanak az amerikai őslakos népek történetének megértésében.

A Nyolcszög és a Nagy Kör valaha egyetlen nagyobb Hopewell-komplexum részei voltak, amely 4,5 négyzetmérföldre terjedt ki, és földvárakkal szegélyezett utak kötötték össze őket. Lenyűgöző a léptékük. A Nagy Kör 365 méter átmérőjű. Falai elérik a 4,2 métert, belül mély árok szegélyezi őket. A Nyolcszög hatalmas, mintegy 20 hektáron terül el, és kapcsolódik a 8 hektáros Observatory Circle-höz - itt zajlottak a gyűlések és rituálék, gyakran az égbolt megfigyelésével párhuzamosan.

"A római Colosseumból négyet is be tudnánk tenni, csak a Oktogonon belül" - mondta Brad Lepper, az Ohio History Connection (OHC) világörökségi programjának vezető régésze. "Stonehenge pedig bőven elférne abban a kis körben, amit golfpályaként használtak." Hozzátette, hogy 2000 évvel ezelőtt az őslakos munkások modern eszközök nélkül építették ezeket a dombokat: hegyes botokkal ástak, aztán vesszőkosarakban cipelték odébb a kitermelt földet. Egy becslés szerint mintegy 200 000 köbméternyit mozgattak meg.

A Hopewell-kultúra teljesítménye azért is elképesztő, mert magaslati nézőpont hiányában is képesek voltak rejtett geometriát beleszerkeszteni az építményekbe. Lepper elmagyarázta a BBC-nek, hogy a Nagy Kör kerülete megegyezik azzal a négyzet alakú földhalommal, amelyhez kapcsolódik; ennek a négyzetnek a területe pedig egyenlő az Observatory Circle területével, amely az Oktogonhoz csatlakozik.

"Amikor a Nyolcszög belső terében átlósan összekötjük az ellentétes sarkakat, egy négyzetet formálunk, amelynek oldalai pontosan 321 méter hosszúak - ez az érték megegyezik a hozzá kapcsolódó kör átmérőjével" - magyarázta a régész. Ez a geometriai kapcsolat számos más földhalom esetében is megfigyelhető. Lepper kiemelte, hogy a 321 méter, akár felére osztva, akár megkétszerezve, több ősi földmunkánál is felbukkan az ország különböző területein, így valószínű, hogy ez egy egységes mértékegységként funkcionált. A Hopewell-kultúra geometriai és matematikai ismeretei lenyűgözték a kutatókat, ám még mélyebb összefüggéseket is felfedeztek, amelyek a csillagászat területére is kiterjedtek.

Az 1980-as években két indiana-i professzor, Ray Hively (fizikus és csillagász) és Robert Horn (filozófus) ellátogattak az Oktogonhoz és az Observatory Circle-höz. Kíváncsiak voltak, vajon ezek a dombok kapcsolódnak-e valamilyen naptári rendszerhez. Napállásokat nem találtak, ezért más megközelítést választottak: a Hold ciklusát vizsgálták.

"Úgy gondoltuk, hogy tudatos Holdhoz való igazodás nem valószínű" - írták beszámolójukban -, hiszen míg a Nap egy év alatt követhető, a Hold teljes ciklusa 18,6 évig tart. De a Hopewell építők megchogy a Hold pontosan az Observatory Mound fölött kel fel, pont a Nyolcszög közepének irányában - pontosan 18,6 évente.

"Csillagászati orientációk csak akkor nyernek igazán értelmet, ha valamilyen módon összefonódnak a hiedelmekkel és az élet mélyebb értelmével" - nyilatkozta Timothy Darvill, a Bournemouth Egyetem régészprofesszora, aki Stonehenge és Hopewell kutatásaira is fókuszált. "Ezek a csillagászati megfigyeléseken alapuló szertartások valószínűleg a közösség összetartó erejét is erősítették."

A Hopewell-kultúra öröksége titokzatos módon rejlik a földhalmok és a belőlük előkerült tárgyak világában, mivel írásos emlékeket nem hagytak maguk után. A régészek felfedeztek rituális pipákat, és egy figyelemre méltó kőszobrot, melyen egy medvebőrt viselő sámán látható, kezében pedig egy emberi koponyát tart. Ezek a helyszínek találkozóhelyekként szolgáltak, így számos lelet érkezett távolabbi vidékekről is, mint például egy csillogó réz fejdísz és egy éles obszidián kés, amelyek a kultúra gazdagságát és kapcsolatait tükrözik.

Amikor a Hopewell-kultúra eltűnt - kb. i. sz. 500 körül -, más őslakos népek vették át a helyüket. Egyik ilyen népcsoport a shawnee törzs volt, amely otthonának tekintette Ohiót, mielőtt az 1830-as években erőszakkal a Mississippi nyugati partjára telepítették őket. "Lehet, hogy nem mi építettük a dombokat, de tudom, hogy az őseim ott éltek, védték és tisztelték azokat" - mondta Glenna Wallace, az oklahomai Eastern Shawnee Tribe törzsfőnöke. "Szeretném, ha az emberek tudnának Hopewellről. Jöjjenek ide, hogy megtapasztalják szépségét és ráébredjenek jelentőségére. Mert ez egy kulturális csoda. Felbecsülhetetlen érték."

Related posts