Az Állami Számvevőszék elnöke úgy véli, hogy az MNB-ügy kapcsán valószínű, hogy kisebb mértékű közpénzvesztés történhetett volna ebben a szituációban.

Fotó: MTI / Kovács Attila - Windisch László, az Állami Számvevőszék vezetője, a 2025. február 25-i Országgyűlés plenáris ülésén.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökével készítettek interjút, melyben Windisch László azt mondta, Matolcsy György volt jegybankelnök büntetőjogi felelőssége a vizsgálatukban nem merült fel.
A 444.hu részéről számos olyan kérdést feltettek, melyek az MNB-alapítványok botrányát érintik, s azzal szorosan összefüggenek.
Windisch úgy érvelt, Matolcsy nem volt sem kuratóriumi, sem felügyelőbizottsági tag az alapítványban, de vezető tisztségviselő sem volt alapkezelőkben. Az ÁSZ azt gyanítja, ezen testületek tagjai valósíthatták meg a bűncselekményt. Mivel az egykori MNB-elnök alapítóként kapott jelentéseket, illetve mulasztások sorát követte el, az ÁSZ vezetője sem cáfolta, "de azt sem tudta megerősíteni, hogy van".
Az Állami Számvevőszék elnöke, aki 2019-ig az Magyar Nemzeti Bank alelnöki posztját töltötte be, emlékeztetett arra, hogy az alapítói jogokat nem az igazgatóság, és nem is ő maga gyakorolta a pénzügyi intézmények felügyeletéért és a fogyasztóvédelemért felelős alelnökként. A 2019 utáni események alapos vizsgálatának eredményei pedig azt mutatják, hogy...
- fűzte hozzá Windisch László, aki szerint a befektetési struktúra az alapkezelőkkel és különböző cégekkel együtt 2019 után jött létre, a kifogásolt döntések 2020-21-ben születtek.
A lap rávilágított, hogy a botrányos 5 millió forint alatti szerződéseknél felmerült Száraz István cége, amely több mint 500 millió forinthoz jutott, és egy év elteltével már Matolcsy Ádám kezei között találta magát. Matolcsy György unokatestvére, Szemerey Tamás, több vállalkozása is nyereményes szerződést kapott. Az ügy körüli helyzet egyre gyanúsabbá vált, és számos feljelentés született, ám ezekből végül nem lett semmi. Windisch ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy nem tudja, van-e bármiféle összefüggés, de amennyiben létezik, a nyomozóhatóság fel fogja tárni az igazságot.
Kiemelte, hogy elődje, Domokos László nem vonható felelősségre amiatt, hogy 2016 környékén nem derültek ki a vitatott ügyek. Elmondása szerint az Állami Számvevőszék feladata és szerepköre lényegesen eltérő, hiszen mint a parlament pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, elsősorban a közpénzek felhasználását vizsgálhatja, de nem kötelezhető arra, hogy minden egyes esetet alaposan megfigyeljen.
Egyúttal elképzelhetőnek tartotta, hogy amennyiben a vizsgálatot korábban elindítják, hamarabb napvilágra kerülhetett volna az átláthatatlan cégháló és a túlárazott részvényvásárlások ügye. Ezzel talán jelentős mértékben csökkenthető lett volna a közpénzek elvesztése.
Az ominózus jelentés publikálásának időzítésére Windisch azt felelte, ahogy a technikai lépések megvoltak, az első adandó alkalommal közzétették azt. Hozzátette:
A Matolcsy székét átvéve Varga Mihályt illetően Windisch úgy vélekedett, hogy "ez egy egyértelmű jelzés, hiszen több bűncselekmény gyanúja kapcsán tett feljelentést, de a helyzetet nem fogalmazta meg világosan. Úgy gondolom, hogy neki több időre van szüksége ahhoz, hogy alaposan tájékozódjon a kérdésről."
Kifejtette, hogy az alapítvány pénzügyi helyzetének helyreállításához akár 400 milliárd forint utólagos tőkejuttatásra lenne szükség. Azonban a helyzet bonyolultabb, mivel nem csupán ennyi összeg hiányzik, hiszen...
Elmondása alapján "felelőtlen, rossz gazdálkodás történt, ami felveti a hanyag- vagy hűtlen kezelés gyanúját. Azt, hogy ezt kik követték el, majd a nyomozóhatóság kideríti". Elismerte, "nagyon látványos a személyi összefonódás a kuratóriumi tisztviselők, az Optima vezérkara és a cégek vezetése között".
Arra a felvetésre pedig, hogy amit láttak, abban Matolcsy Ádám neve semmilyen összefüggésben nem merült-e föl, azt válaszolta, hogy nem.
Windisch rámutatott, hogy az állami vagyon kezelése messze elmarad a kívánt színvonaltól, hiszen nem tanúsították azt a gondosságot, amely elengedhetetlen lenne a közpénzek esetében. Az általa megfogalmazott kritikák mögött felmerül a rossz gazdálkodás lehetősége, de nem zárta ki a lopás gyanúját sem. Hangsúlyozta, hogy ez súlyosan érinti a közérdeket, és sürgette a felelősségre vonást.
"Tapasztalatom alapján, amely magában foglalja a tőzsdefelügyeleti munkát is, elmondhatom, hogy még sosem találkoztam olyan szakmaiatlan és döntésképtelen előterjesztéssel, mint ami most előttem áll. Különösen furcsa ez, hiszen egy 200 milliárd forintot meghaladó befektetésről van szó."
Megjegyezte, az MNB székház-felújítása 50 milliárdról indult és 100 milliárd körül állt meg, ezért készíttetett kérésükre a jegybank vezetése egy értékbecslést, ami szerint nem volt túlárazás. "Ezt inkább súlyos pazarlásnak gondoljuk, nem helyes, hogy ennyit ráköltöttek, de nem minden büntetőjogi kategória" - fogalmazott az ÁSZ-vezető.
A portál felidézte, Magyar Péter többször is azt állította, a Tisza Párt ellen már folyik vizsgálat, erre azonban Windisch úgy felelt, nincs ilyen vizsgálat az ÁSZ-nál.
Windisch László kifejtette, hogy Varga Judittal, volt feleségével való együttélésük ellenére sosem keveri a magánéletét a szakmai ügyeivel. Ezt a következetességet fontosnak tartja, és elvárja, hogy mások is hasonlóan viszonyuljanak ehhez a határvonalhoz.