Riasztó felfedezésre bukkantak a különböző európai borokkal kapcsolatban: úgy tűnik, sok magyar borfogyasztó már csak ilyen módon élvezheti kedvenc nedűjét - Pénzcentrum.


A "Üzenet a palackból - A TFA-szennyezés gyors terjedése az EU-ban" című tanulmány tíz európai ország, köztük Magyarország, borait elemezte, amelyek közül néhány a régmúltból származik (1988 előtt), míg mások a közelmúlt termékeiként (2010 után) kerültek forgalomba. Az eredmények rendkívül aggasztóak: míg a régi borokban egyáltalán nem volt észlelhető TFA, addig minden, 2010 után készült borban kimutatható volt ez az "örök vegyi anyagként" ismert szennyeződés.

Az újonnan vizsgált borok esetében a TFA medián koncentrációja 110 µg/l volt, míg a legmagasabb mért érték 320 µg/l-re rúgott. Ez az érték körülbelül százszorosát jelenti a korábban, felszíni és ivóvízben mért - már eleve magasnak számító - átlagos koncentrációknak.

A kutatás keretében két különböző magyar borra terelődött a figyelem: az egyik egy villányi kékfrankos, amelyben figyelemre méltó, 120 µg/l TFA-koncentrációt detektáltak. Ezzel szemben a másik, egy tokaji sárgamuskotály, 66 µg/l TFA-t mutatott, ami ugyan a határértékeken belül maradt, de emellett más növényvédőszer-maradványokat is tartalmazott.

A hagyományosan termesztett szőlőből készült borok 94%-ában akár 8 különböző növényvédőszer-maradvány is kimutatható volt - köztük két PFAS gombaölő szer: fluopiram és fluopikolid. A bioborok többsége ugyan mentes volt a peszticidektől, de TFA-t ezekben is találtak, bár kisebb mennyiségben.

Simon Gergely, a PAN Europe vegyianyag szakértője hangsúlyozta: az eredmények két okból is riasztóak - egyrészt a nagyon magas értékek a TFA növényi bioakkumulációjára utalnak, másrészt az elmúlt 10-15 évben tapasztalt ugrásszerű növekedés miatt sürgős beavatkozásra van szükség.

A Freiburgi Egyetem és az EU Referencia laboratóriumának korábbi vizsgálatai is alátámasztják a kutatás eredményeit. Michael Müller professzor a 2020 után készült borokban 20-330 µg/l közötti TFA-értékeket észlelt. Ezzel szemben az Európai Bizottság 2017-es jelentésében 50 µg/l-es mediánértéket és 120 µg/l-es csúcsértéket rögzítettek, ami éles kontrasztot mutat a jelenlegi, lényegesen magasabb értékekkel.

Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője szerint azokat az anyagokat, amelyek TFA-t juttatnak a környezetbe - különösen a PFAS alapú növényvédőszereket és az F-gázokat - haladéktalanul ki kellene vonni a forgalomból. Hozzátette: május közepén az uniós tagállamok szavaznak a flutolanil - egy TFA-ra bomló növényvédőszer - betiltásáról, és kérik a magyar kormányt, hogy támogassa e peszticid betiltását.

Related posts