A Tisza vízszintje megemelkedett, és Vitézy már nem látja valószínűnek, hogy Karácsonyt helyettesének válasszák meg.
A városházán egy szinte megoldhatatlan helyzet bontakozott ki – már a friss ciklus során sokadszorra. A probléma számos módon orvosolható lenne, ám sajnálatos módon egyik lehetséges megoldás sem tűnik kivitelezhetőnek.
A Tisza Párt Budapest kifejezte, hogy ameddig a főpolgármester nem nyújtja be a demokratikus működés alapelveit biztosító szmsz-módosítási javaslatát, addig a párt nem képes döntéseket hozni személyügyi ügyekben, így a főpolgármester-helyettesek kinevezéséről sem - tette közzé Ordas Eszter, a Tisza budapesti frakcióvezetője vasárnap este a közösségi médiában. Ordas bejegyzése több szempontot érint, de a lényege világos:
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén a főpolgármester által benyújtott javaslat várhatóan elutasításra kerül, így valószínű, hogy sem Vitézy Dávid, sem Kiss Ambrus nem nyeri el a főpolgármester-helyettesi posztot.
Az imént említett értelem csupán a jéghegy csúcsa. A poszt szövege alapján nem teljesen biztos, hogy azonnali "igen" szavazatokat eredményezne-e, akár Kiss, akár Vitézy esetében, ha Karácsony végre hajlandó lenne a sokat vitatott szmsz-módosítást a szerdai ülésre terjeszteni.
Képzeld el, hogy egy matekpéldát oldasz meg, ahol az ismeretlen x az egyedi megoldás kulcsa. A feladat így hangzik: Ha a barátság (A) és a közös élmények (E) összege egy különleges pillanatot (P) eredményez, akkor milyen arányban kell bővítened a barátságodat ahhoz, hogy a közös élmények száma duplázódjon? A képlet: A + 2E = P Most oldd meg a kérdést, hogy megtudd, milyen mértékben kell növelned A-t, hogy a végeredmény valóban egyedi és maradandó legyen. A válasz nem csupán a számokban rejlik, hanem az érzelmek és a kapcsolatok mélységében is, hiszen a legszebb megoldások nemcsak matematikai, hanem emberi értékekből is építkeznek. Így a matekpélda nem csupán egy egyszerű számítás, hanem egy lehetőség arra, hogy átgondold, hogyan formálhatod a kapcsolataidat, hogy azok valóban egyediek legyenek.
Ahogy arról korábban már többször is beszámoltunk, Karácsony Gergely főpolgármester a testület októberi alakulóülésére nem jelölt főpolgármester-helyetteseket, bármennyire is kötelessége lett volna. Azért nem jelölt, mert a frissen felálló közgyűlésben nem volt olyan politikus, akinél egyáltalán esélyt látott volna arra, hogy a rendkívül komplikált felépítésű testület meg is szavazza őt. A 33 képviselővel működő Fővárosi Közgyűlésben ahhoz, hogy egy javaslat átmenjen, az azt kezdeményezőnek legalább 17 szavazatot kell összegyűjtenie. Ez pedig nem egyszerű feladat, mert egyedül egy frakciónak sincs ennyi képviselője. Van tíz-tíz képviselője a Fidesznek és a Tiszának, három a DK-nak, a Kutyapártnak és a Párbeszédnek, három pedig az LMP-s színekben induló Vitézy Dávidéknak. Az utolsó szavazat pedig magáé a főpolgármesteré.
Október óta szinte lehetetlenné vált, hogy Karácsony olyan jelöltet találjon, akit mindkét jelentős frakció, sőt, talán az egész testület egyhangúlag támogatni tudna. Így hát a megoldás felemás lett: olyan jelölteket kell keresni, akik mögé legalább az egyik nagy, tízfős frakció garantáltan beállhat. Ez azonban még nem biztosíték arra, hogy a kisebb, háromfős frakciókat is sikerül meggyőzni az adott jelölt alkalmas voltáról, de velük a főpolgármester könnyebben tud együttműködni, mint a nagyobbakkal.
Miért van ez így? A válasz viszonylag egyértelmű: az előző, 2019-2024-es ciklusban a DK, a Párbeszéd és a Momentum biztosította Karácsony hátországát a szocialisták mellett. Míg a Momentum és a Párbeszéd már nem rendelkezik fővárosi frakcióval, a DK továbbra is stabil támogatást nyújt számára, így a szavazataik szinte biztosnak tekinthetők. Innentől kezdve "csupán" a Kutyapárt és Vitézyék meggyőzésével kell foglalkozni - utóbbi esetében pedig azzal nyerheti meg őket, hogy frakcióvezetőjüket előlépteti. A Kutyapárt viszont nehezebb feladat: bár a kampány során három képviselőjük közül két tag, Kovács Gergely és Döme Zsuzsanna nyíltan kiálltak Vitézy mellett, a harmadik, Baranyi Krisztina éles kritikákat fogalmazott meg Vitézy ellen a közgyűlés ülésein, így az ő szavazata nem biztos. De ez a helyzet még kezelhető, és a lehetőségek tárháza nyitva áll a megoldásra.
Ki találkozik kivel itt?
A nehezebb csak most jön: a Tisza. Ordas Eszter posztja alapján egyértelmű, hogy a párt frakciója ugyanazt akarja elérni, mint korábban annyiszor, az új szmsz előterjesztését. A Fővárosi Önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról a képviselők hónapok óta nem tudnak megállapodni, ugyanis mind a Tisza, mind a Fidesz, mind Vitézyék abban érdekeltek, hogy jogköröket vonjanak el Karácsony Gergely főpolgármestertől.
Karácsony hajlandó lett volna kompromisszumra: az októberi testületi ülésen vitára bocsátotta a jelentősen megcsökkentett jogköröket tartalmazó új szmsz-t. Azonban ő maga tartózkodott a szavazástól, ami meglepetésként érte a jelenlévőket, főként, hogy a Fidesz végül elutasította a javaslatot. Így hiába bukott el Tisza javaslata, Ordasék láthatóan továbbra is ragaszkodnak hozzá. Mindezt úgy, hogy még a javaslat újratárgyalása után sincsenek biztosítékok arra, hogy az átmegy a képviselő-testületen.
Ha a Tisza nem, talán a Fidesz megszavazza a helyetteseket? - adódik a kérdés. A képlet pedig itt lesz sokismeretlenes. A Tiszának nem Vitézyvel volt baja, "csupán" Kiss Ambrussal. Vele viszont olyannyira, hogy Magyar Péter pártja egy időben hallani sem akart arról, hogy Kiss egyáltalán jelölt lehessen. Kiss-sel Magyaréknak az volt a problémája, hogy a 2000-es évek második felében politikai szerepet vállalt a Bajnai-kormányban. A múlt idő nem véletlen: Ordas és a Tisza posztja alapján egyáltalán nem egyértelmű, hogy ha napirendre tűzné Karácsony az szmsz-módosítást, akkor hajlandók lennének-e megszavazni Kisst, vagy így sem akarják őt.
A Fidesznek pedig mindkét jelölttel baja van. Kiss Ambrus kapott hideget-meleget az utóbbi öt évben, Vitézy Dávid azonban feltehetően még sokkal jobban böki a csőrüket, mint Kiss. Erre utal, hogy Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője az utóbbi hetekben, hónapokban közzétett posztjaiban óva intette Vitézyt az "árulástól", vagyis attól, hogy a Tisza és az ellenzéki frakciók szavazataival akarjon főpolgármester-helyettes lenni. Vagy hogy egyáltalán bárki szavazataival is erre a posztra akarjon kerülni. Szentkirályiék érvelése azon alapszik, hogy a Fidesz főpolgármester-jelöltje a kampányhajrában Vitézy Dávid javára lépett vissza a választástól, és arra buzdította a fideszeseket, hogy szavazzanak az egykori közlekedési államtitkárra. Szentkirályi ezért árulózik: ő a fideszes szavazók emberének is tartja Vitézyt, akiket szerinte elárulna azzal, ha bemenne abba a városvezetésbe, amelynek leváltásáért kampányolt és indult tavasszal.
Ebben az esetben a bonyolult képlet után ugyan elhelyezhetünk egy egyenlőségjelet, de valójában ez nem lenne célszerű: a példának így nincs érvényes megoldása. Érdemes lenne módosítani rajta.
Vitézy nem látja valószínűnek.
A szituáció szinte kibogozhatatlan bonyolultsága Vitézy számára is világos. Hétfőn a Facebookon megosztott bejegyzésében kifejtette, hogy bár megtisztelő a főpolgármesteri bizalom, és Budapest érdekében akár korábbi választási ellenfelével is hajlandó lenne együttműködni, a feladat elől nem hátrál meg, mégis úgy véli, hogy a képviselők szerdai szavazásán nem reális a támogatása. Ennek hátterében több érv is áll.
Különböző forrásokból már korábban értesültünk arról, hogy Vitézy Karácsony Gergely számára több feltételt fogalmazott meg a pozíció elvállalásához. "Elengedhetetlen, hogy világosan meghatározzuk a közösen megvalósítani kívánt programot, vagyis azt, hogy milyen módon javíthatjuk a budapestiek életminőségét. Ezt követően fontos rögzíteni a felelősségi köröket, a szakterületeket, a hatásköröket és a feladatokat, mivel csak így érhetjük el, hogy a közös munka valódi hatékonysággal bírjon, és ne folyamatos konfliktusokkal terhelje a helyzetet. Az előkészítő tárgyalások, noha világos szándékaim voltak, sajnos nem zárultak le a mai jelölés előtt, és nincs sem szóbeli, sem írásbeli megállapodás közöttünk a főpolgármesterrel – ez pedig alapvető feltétele a sikeres együttműködésnek" – fogalmazott.
Ez csupán a kezdet. Vitézy egyetértene a Tiszával abban, hogy szükség van egy új szmsz-re, amely kifejezetten a közgyűlés szerepének megerősítésére összpontosít, még ha ez a főpolgármester és helyettesei hatáskörének csökkenésével is jár. Érdekes módon éppen ő lenne az egyik helyettes. A választók, ahogy Vitézy is hangsúlyozta, a változás mellett tették le voksukat, és ennek a választói akaratnak a megvalósulnia kellene az új városvezetési struktúrában is.
Hasonlóan a Tisza folyóhoz és a Fidesz politikai irányvonalához, Vitézy is határozottan megvédi azt az elvet, hogy a fővárosi cégek vezetőinek kinevezéséről a közgyűlésnek kell döntenie. Ez a jogkör kulcsfontosságú Karácsony számára, aki szigorúan őrzi ezt a hatalmat.
Persze, szívesen! Íme egy egyedi változat: "Milyen alternatívák léteznek?"
A helyzet többféleképpen is megoldható lenne, de valószínűtlen, hogy ez szerdáig megtörténik. Elsődlegesen a Tisza lenne képes „megrántani” a kormányt azzal, hogy háttérbe szorítja az szmsz-ről szóló követelését. Azonban ennek a lehetősége meglehetősen alacsony: Magyar Péter pártja erőből politizál, és nehezen elképzelhető, hogy a mögöttük álló tíz mandátum erejével, ami jelentős társadalmi támogatást tükröz, engedjenek egy olyan főpolgármesternek, akit csupán néhány száz szavazat különbséggel választottak meg.
A labda Karácsony térfelén pattog, és a helyzet igencsak bonyolult. Mivel nem képes erőből fellépni sem a Fidesz, sem a Tisza ellen, valahol kompromisszumot kell kötnie. Ha a Fidesznek enged, azzal a Tisza joggal vádolhatja, hogy titkos szövetségben áll a kormánypárttal, ami súlyos terhet jelenthet számára az ellenzéki érzelmű fővárosban. Ezt a gyanút különösen fokozza, hogy az olimpiaügy már eddig is rányomta a bélyegét Karácsonyra. A másik lehetőség az lenne, hogy a Tiszának enged, ugyanakkor Karácsony ragaszkodik jogköréhez, például ahhoz a joghoz, hogy két közgyűlés között is hozhasson felelős döntéseket. Az élénk politikai játszma tehát folytatódik, és a kimenetele nemcsak Karácsony, hanem a város jövője szempontjából is kulcsfontosságú.
Van persze egy harmadik lehetőség is: visszavonja javaslatát, amelyben beterjesztette Vitézy Dávid és Kiss Ambrus nevét. Ez arcvesztést jelentene ugyan, de valószínűleg nem akkorát, mint amekkorát szerdán jelenthet majd, ha estefelé a szavazáson mindkét jelöltje elhasal.
Önmagában az, hogy Budapestnek nincsenek főpolgármester-helyettesei, nem tragédia, igaz, nem is teljesen legális. Ezzel a főváros úgynevezett mulasztásos jogsértésbe csúszik, ott van már hónapok óta. Ezt a helyzetet pedig a kormányhivatal oldhatja fel, arról, hogy hogyan, itt írtunk bővebben.
A szerdai Fővárosi Közgyűlésről percről percre közvetítésünkben fogunk beszámolni.