A magyar kormány Brüsszelben kifejtette, hogy a magas amerikai vámokért elsősorban az Európai Bizottság felelős.

A magyar kormány véleménye szerint az Európai Bizottság tehetetlensége eredményezte azt a helyzetet, hogy az EU most szembesül az Egyesült Államok által bevezetett 30%-os vámokkal. Magyar Levente államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar ipar számára ez több milliárd eurós veszteséget jelenthet.
Brüsszelben üléseztek az uniós kereskedelmi miniszterek, mindössze két nappal azt követően, hogy Donald Trump bejelentette, augusztus 1-jétől 30 százalékos vámmal sújtja az Európai Unióból érkező termékeket. Az unió reménykedik, hogy a következő két hét során sikerül megegyezniük egy kedvezőbb megállapodásról, amely enyhítheti a feszültségeket.
A választás hátterében az áll, hogy a Trump elnök megválasztása óta eltelt kilenc hónapban az Európai Bizottság, amely a tagállamok nevében folytat kereskedelmi tárgyalásokat, nem tudott konszenzusra jutni az Egyesült Államokkal egy olyan méltányos vámtarifarendszer létrehozásában, amely mindkét fél számára elfogadható lenne.
Magyar Levente államtitkár a tanácskozás szünetében kifejtette véleményét a magyar újságírók előtt. Szerinte az új amerikai adminisztrációval való megállapodásra lett volna lehetőség, hiszen „üzleti alapon működteti külpolitikai kapcsolatrendszerét”. Az államtitkár azonban nem részletezte, hogy pontosan milyen javaslatokkal lehetett volna előrelépni. Hangsúlyozta, hogy a Bizottság felelőssége, hogy megtalálja azokat a „tárgyalási eszközöket és technikákat, amelyek sikeresek lehetnek”. „Nem tudjuk, mik ezek, mivel nem mi tárgyalunk, nem mi ülünk az asztalnál” – tette hozzá. Magyar emellett arra is rámutatott, hogy hasonló stratégiákat kellene alkalmazni, mint az Egyesült Államok esetében, ahol sokkoló bejelentések történnek, amelyek később esetleg módosulnak.
Még ha nem is lesz annyi, mert az amerikaiak sokszor csak belengetik a nagy pofont, aztán örülünk a kisebbnek is
Magyar Levente érzékletesen kifejezte, hogy a tárgyalások során hogyan alakultak az erőviszonyok. Az EUrologus rákérdezett, vajon bölcs lépés lenne-e, ha az Európai Unió a 30 százalékos ajánlatra 40-et válaszolna? Magyar Levente válasza így hangzott:
Nem szeretnék belemerülni abba a kérdésbe, hogy a harminc százalékos arányhoz képest mennyit kellene javasolni – többet vagy kevesebbet –, mert a lényeg az, hogy a végén egy aszimmetrikus megállapodásra jutunk az amerikaiakkal. A magyar érdek pedig az, hogy a magyar kiviteli struktúra szempontjából jelentős új vámok, amelyek augusztus elején lépnek életbe, minél alacsonyabb szinten maradjanak.
A magyar hivatalos számítások szerint több milliárd euró értékben érintheti ez a vám a magyar kivitelt, elsősorban az autógyártás, az akkumulátorgyártás és a mezőgazdasági termékek körben.
Végtelen rombolás, megdöbbentő statisztikák, végső csapás, elviselhetetlen.
Magyar Levente így fejezte ki azt a következményt, amellyel Magyarországnak szembenéznie kellene, ha augusztus 1-jén az Egyesült Államok 30 százalékos vámot vezetne be.