A háziorvosi praxisok jelenlegi száma fenntarthatatlan – nyilatkozta a NEAK főigazgató-helyettese.


A betöltetlen praxisok száma Magyarországon tovább növekedett.

A Magyar Kórházszövetség Mátraházán megrendezett kongresszusán Körösi László, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ellátási főigazgató-helyettese ismertette a legfrissebb statisztikákat: márciusban összesen 341 felnőtt, 238 gyermek és 392 vegyes praxis állt üresen. Ez összesen 971 betöltetlen háziorvosi szolgálatot jelent, ami komoly kihívás elé állítja az egészségügyi rendszert – számolt be róla az Economx.

Egy évvel ezelőtt, 2024 februárjában, 955 orvosi praxis nem volt betöltve, és ezek közül 771 már egy éve üresen állt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) statisztikái alapján.

A magyar háziorvosi rendszer sajátos felépítéssel bír: a praxisok körülbelül felét felnőtt betegekkel foglalkozó orvosok vezetik, míg közel egynegyedük vegyes praxis, és a fennmaradó negyed gyermekorvosi ellátást nyújt. A koronavírus-járvány idején, 2020-ban, a helyzet különösen aggasztóvá vált, hiszen akkor 481 praxis volt betöltetlen, és ezek közül 356 rendelőben több mint egy éve nem volt aktív orvosi rendelés.

A háziorvosok korstruktúrája nem éppen kedvező, hiszen az alapellátásban tevékenykedő orvosok átlagéletkora 60 év, míg a legidősebbek 66 évesek. Ráadásul az alapellátó orvosok körében a 75 év felettiek aránya már 10 százalékot is elér - hívta fel a figyelmet Körösi László.

Ma egy felnőtt praxis 3,5 millióból gazdálkodik, egy gyermekeket ellátó praxis 3,3 millióból, a vegyesek 3 millió forintból. Utóbbi praxisból van egyébként a legtöbb betöltetlen szolgálat Magyarországon.

Related posts