A gázai lakosság harmada már napok óta éhezik, miközben az izraeli katonák ismét tüzet nyitottak a tömeg felé.

Palesztin orvosi jelentések alapján újabb tragikus eseményről számoltak be, mely szombaton zajlott le a Gázai övezet észak-nyugati területén. Izraeli katonák ismét tüzet nyitottak a segélyosztásra várakozó emberekre, ami következtében 16 ember életét vesztette, és körülbelül háromszázan szenvedtek sérüléseket.
A Sifa kórház orvosai arról tájékoztattak, hogy az áldozatok az északi Zikim határátkelőnél várakoztak a segélyt hozó teherautók megérkezésére. Az izraeli hadsereg egyelőre nem adott hivatalos nyilatkozatot az esettel kapcsolatban, és független források sem számoltak be az eseményről.
A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) végzi jelenleg a segélyek szétosztását az övezetben. Az Izrael és az Egyesült Államok által támogatott szervezet május végén kezdte meg a munkát a térségben, miután Izrael hónapokig blokkolta a segélyek bejutását. A GHF elosztópontjait amerikai biztonsági magáncégek védik. Az ENSZ szerint a Gázai Humanitárius Alapítvány túl kevés elosztópontot létesített, mindössze négyet, miközben az ENSZ korábban 400 településen osztott élelmet.
Május vége óta több száz palesztin életét követelte a segélyelosztó pontok és a segélyszállító konvojok körüli feszültség. Az izraeli katonák tüzet nyitnak mindazokra, akik engedély nélkül próbálnak meg közelíteni hozzájuk vagy átlépni a lezárt területek határait.
A cikkünkben részletesen foglalkoztunk azzal a tragikus helyzettel, amelyben a segélyért sorban álló emberek és a katonák között feszültség alakult ki. Az éhínség súlyosan sújtja az ott élőket, mióta Izrael korlátozásokat vezetett be a nemzetközi segélyszervezetek bejutásával kapcsolatban. Az élelmiszerhiány és az elérhető alapvető szükségletek hiánya miatt sokan kétségbeesetten próbálnak hozzájutni a létfontosságú segélyekhez, miközben a katonai jelenlét és a szigorú ellenőrzés egyre feszültebb helyzetet teremt. Az emberek szenvedése és a humanitárius válság mélyen érintő kérdéseket vet fel, amelyekre sürgős válaszokat kell keresnünk.
Az ENSZ élelmezési segélyprogramjának legfrissebb jelentése alapján a Gázai övezet lakóinak körülbelül egyharmada már napok óta nem jutott ételhez.
A palesztin területen a Hamász által vezetett egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint pénteken újabb kilenc ember hunyt el alultápláltság következtében, ezzel a háború kezdete óta az ilyen tragikus esetek száma 122-re nőtt. Ezzel párhuzamosan az Amnesty International arra figyelmeztet, hogy mióta a GHF részt vesz a humanitárius segélyezésben, több mint ezer palesztin élete veszett oda. Izrael a Hamászt teszi felelőssé az alultápláltság kialakulásáért.
Pénteken Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság hivatalos nyilatkozatban sürgette Izraelt, hogy haladéktalanul oldja fel a segélyek bejuttatásának akadályait a területre.
Közös nyilatkozatukban azonnali véget követeltek a "Gázában tapasztalható humanitárius katasztrófának" és magának a háborúnak, hozzátéve, hogy Izraelnek "be kell tartania a nemzetközi humanitárius jog szerinti kötelezettségeit".
"A polgári lakosságtól megvonni a nélkülözhetetlen humanitárius támogatást teljes mértékben elfogadhatatlan" - olvasható a nyilatkozatban.
António Guterres, az ENSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy képtelen megérteni a nemzetközi közösség számos tagjának közömbösségét és tétlenségét, ami az együttérzés, az igazságérzet és az emberség hiányát tükrözi.
Keir Starmer brit miniszterelnök szombaton ismét telefonon egyeztetett Emmanuel Macron francia elnökkel és Friedrich Merz német kancellárral a gázai humanitárius válságról. A brit kormány hivatalos közleménye szerint Nagy-Britannia aktívan dolgozik azon, hogy légi úton humanitárius segélyszállítmányokat juttasson el a Gázai övezetben élő palesztinokhoz, valamint sürgős orvosi segítséget igénylő gyermekeket evakuáljon a térségből. A brit kormány a Gázai lakosság támogatását Jordániával való együttműködés keretében kívánja megvalósítani, amint azt egy szóvivő megerősítette. (BBC, MTI)