A Fidesz elutasította, míg a Tisza Párt támogatta Ukrajna gyorsított csatlakozását. | Demokrata

Az Európai Parlament Ipar-, Kutatás- és Energiaügyi Szakbizottsága (ITRE), valamint a Biztonság- és Védelempolitikai Szakbizottság (SEDE) csütörtökön tartott ülésükön egyhangúlag támogatták az Európai Védelmi Ipari Programmal (EDIP) kapcsolatos parlamenti álláspontot.
A Fidesz-KDNP Európai Parlamenti képviselőcsoportja határozottan elutasította azt a döntést, amely szerint a Tisza Párt teljes mellszélességgel támogatja, hogy az EP baloldali többsége a következő két esztendőben újabb ötmilliárd eurót költsön Ukrajna felfegyverzésére. Kiemelték, hogy a védelmi ipari integráció álcája mögött valójában Ukrajna uniós csatlakozásának felgyorsítására irányuló törekvések húzódnak meg.
Ezzel ismételten világossá vált, hogy a Tisza Párt Brüsszel érdekeit szolgálja, miközben a háború folytatásáért és Ukrajna gyors csatlakozásáért lobbizik, figyelmen kívül hagyva a magyar lakosságra gyakorolt káros hatásokat - hangsúlyozták a nyilatkozatban.
Az Európai Védelmi Ipari Program fő célja a kontinens védelmi képességeinek fokozása, amelyet a védelmi ipari együttműködések és befektetések megerősítésével kívánnak elérni – hangzott el a megnyilatkozásban. E célkitűzés önmagában is támogatható, azonban a csütörtökön elfogadott dokumentum szerint az Európai Parlament baloldali többsége, élén az Európai Néppárttal (EPP) és Lakos Eszterrel, újabb ötmilliárd eurót szán Ukrajna további fegyverkezésére, miközben a védelemmel kapcsolatos ipari integráció elősegítésével igyekeznek felgyorsítani az ország EU-hoz való csatlakozását.
A képviselőcsoport nyilatkozatában Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának elnöke és a Patrióták Európáért frakció első alelnöke hangsúlyozta, hogy a szavazás újabb jelzése annak, hogy Brüsszelben továbbra is a háborús pszichózis dominál, és Ukrajna gyors uniós tagságának elérése egy erőltetett célként jelenik meg.
"A védelemipari szövegben Ukrajna az uniós tagállamokkal egyenrangú partnerként szerepel. Az Európai Parlament javaslata szerint a következő két évben Magyarország körülbelül 45 milliárd forintot biztosítana Ukrajna további felfegyverzésére. Fontos megjegyezni, hogy a védelempolitika a tagállamok hatáskörébe tartozik, így a magyar lakosság véleményének figyelembevételével kellene döntéseket hozni ezekben a súlyos ügyekben."
László András, a Fidesz EP-képviselője hangsúlyozta, hogy "a tiszások most már a látszatra sem adva" nyíltan teljesítik a brüsszeli elvárásokat. Emellett rámutatott, hogy Magyar Péter és csapata Ukrajna érdekeit képviselik Brüsszelben.
"Az orosz-ukrán háborúba nem szállítunk fegyvereket, mi a mielőbbi béke mellett állunk ki. Történelmi téttel bír a Voks 2025 szavazás. Manfred Weber és hűséges magyar tanítványait a magyar polgárok tudják megállítani" - mutatott rá az EP-képviselő.