Fedezd fel Budának rejtett kincseit: 6 titokzatos helyszín, amik valószínűleg ismeretlenek számodra!


Jól ismert útvonalainkon nap nap után járjuk a várost, ám miközben mi gyúródunk, szorongunk a tömegben, néhány száz méterre tőlünk titkos és rejtélyes helyszínek bújnak meg. Összeállításunkban katonai objektum és csak kísérővel látogatható tanösvény is szerepel.

Érdekes élményben lehet részünk, ha a XI. kerületi Schweidel József utca környékén járunk, ugyanis a családi házak mögött egyszer csak felbukkan egy hatalmas, zord épülettömb (cikkünk borítóképén bal szélen látható). Ez a rejtélyes hely a Sziklaközpont, amit ma is a honvédség használ. Építéséről évekkel a II. világháború előtt döntöttek, ám csak 1944-ben mutatták be a sajtónak az légvédelmi céllal épült komplexumot.

Azért is erre a helyszínre esett a választás, mert a BAH-csomópont környéke ebben az időszakban még szinte a város szélének számított. A hidegháború első éveiben korszerűsítették a Sziklaközpontot, az 1960-as évektől csökkent a katonai jelentősége, majd a polgári légiirányítás működött a falak között. A létesítményt egy korábbi kőbánya helyén alakították ki, így a különböző folyosók, járatok akár 14 méter mélyen is húzódhatnak a hegy gyomrában. Olyan városi legendák is napvilágot láttak, melyek szerint a Citadellával és a Déli pályaudvarral is összeköttetésben állt az épület, ám ez nem bizonyítható.

1914-ben született meg funkció és forma tökéletes találkozása, a Kelenföldi Erőmű, amelynek gyönyörű, futurisztikus vezénylőtermében olyan filmek forogtak, mint a Z világháború, Brad Pitt főszereplésével. Azt azonban kevesebben tudják, hogy az épület közelében egy alagutat is találunk. Az erősáramú kábelek eredetileg a Déli összekötő vasúti hídon futottak keresztül, ami már az építkezés után néhány évtizeddel, a 30-as években sem tűnt jó ötletnek, mivel egy esetleges légitámadás esetén a vezetékek könnyű célpontot jelentettek volna, így 1934-ben megterveztek egy bombabiztos alagutat a Duna alatt.

A háború alatt a németek egy merész tervet szőttek, hogy felrobbantsák ezt az alagutat is. Szerencsére Hámory Gaszton műszaki ezredes közbelépett, és sikerült megakadályoznia a rombolást. Noha a pesti oldalt sikerült levegőbe röpíteni, és a Duna áradása elöntötte az alagutat, a kábelek épségben maradtak. Így később lehetőség nyílt arra, hogy ezeket újra birtokba vegyék.

Az Ulászló utca 15. szám alatt található épület első pillantásra talán semmi különöset nem árul el magáról, csupán egy átlagos magánháznak tűnik. Azonban ha közelebbről megvizsgáljuk a bejáratát, egy különleges titokra bukkanunk: itt található a Szentlélek kápolna. Ezt a szent helyet 1940-ben szentelte fel a Slachta Margit által alapított Szociális Testvérek Társasága, és a története nem áll meg ennél. A második világháború alatt, 1944-45 között, a ház falai között zsidókat bújtattak, amit egy kihelyezett emléktábla is igazol, így a hely nem csupán építészeti értékkel bír, hanem gazdag és fontos történelmi háttérrel is rendelkezik.

A kápolna 1948-ban került a Szent Imre-plébánia felügyelete alá, majd 1951-ben jelentős felújításon esett át, amelynek során értékes műalkotásokkal bővült. 1981-ben Török Ferenc tervei alapján újabb átalakításra került sor, ekkor készült el a kápolna Rétfalvy Sándor által tervezett keresztútja is. Jelenleg a Ciszterci Rend Zirci Kongregációjának birtokában áll, melyhez a földszinti lelkészlakás is tartozik.

Az igazi senki szigete Budafok szívében rejtőzik, és hivatalos nevén Hunyadi-szigetként ismert. Ezen a varázslatos területen egykor három apró sziget terült el egymás szomszédságában. A Duna szabályozása következtében a Háros és a Hunyadi szigetek félszigetté alakultak, míg a legkisebb, Szerelem-sziget megőrizte eredeti, érintetlen formáját. Jelenleg a Hunyadi-sziget a város utolsó vadonként ismert területe, ahol a természet szabadon bontogathatja szárnyait, és az emberi beavatkozás nélkül formálhatja a tájat.

A kidőlt fák helyén természetes módon, magoncokból bontakoznak ki az új életformák, miközben a vaskos törzseket színes futónövények ölelik körül. A zöldellő tájban apró házikók és különös, disztópikus betonelemek bukkannak fel, mivel a területet hosszú időn át a honvédség használta. Az érintetlenségét a katonai védelem szigorú szabályai biztosították. A felfedezéshez vezetett túrára van szükség, és ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan juthatunk el ide.

A Várban, a Stöckl-lépcsőn lefelé sétálva, majd a Karakas pasa tornya felé tartva, egy kis darab egzotikus Kelet rejtőzik: fügefák, rózsák és szökőkutak varázslatos összhangban. Bár a nemrégiben kialakított kert télen pihen, tavasszal és ősszel egyértelműen a város egyik legbájolibb helyszínévé válik. Itt az idő lassabban telik, még akkor is, ha a Vár többi részén turisták hada zsong. A kert neve a hajdan itt létezett török városrészre emlékeztet, amely Buda visszafoglalása során eltűnt; erről a történetről részletesebben is olvashatunk. De a környék titkai ezzel még nem érnek véget! Érdemes tudni, hogy a közeli, nemrégiben felújított Lovarda minden nap 13 és 16 óra között ingyenesen látogatható, ami külön élményt nyújt a felfedezők számára.

A Lánchíd számos rejtélyt hordoz magában, és talán az egyik legizgalmasabb titka az, hogy a Váralagút bejáratának két oldalán elhelyezkedő ablakok mögött egészen 2007-ig irodák és lakások húzódtak meg, melyekhez apró kertrészek is tartoztak. Itt élt a hídmester, akinek mindennapjait a híd és a város lüktetése határozta meg. Az alagút belsejében pedig egy erkély is fellelhető, amely valószínűleg még vonzóbb látványt nyújtott, amikor a lovas kocsik zötyögtek a forgalmas utcákon. A padlótól a mennyezetig érő ablakok mögül állítólag lélegzetelállító panoráma nyílik a hídra és a folyóra. Ezen a különleges helyszínen mi is jártunk, és magunk is megtapasztaltuk a hely szellemét.

Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás a "Források" kifejezésre: **Információs Bázisok:**

Borítókép: Rockstar Photographers - Budapest varázslatos pillanatai A kép mögött rejlő történet a város szívverését tükrözi, ahol a kultúra és a modern életstílus találkozik. A Rockstar Photographers által megörökített Budapest nem csupán egy hely, hanem egy élmény, amely minden látogatót magával ragad. A város lenyűgöző architektúrája, vibráló éjszakai élete és gazdag történelemmel teli utcái mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Budapest egy igazán különleges úti cél legyen. Fedezd fel te is ezt a csodálatos metropoliszt, és hagyd, hogy a képek életre keltsék a város varázsát!

Related posts