1,73 milliárd forintért újra álmodják meg a debreceni repülőteret, amelynek célja a korszerűsítés és a fejlesztések révén a légiközlekedés fellendítése.

Hét pályamű közül választották ki azt a vállalkozást, amelynek feladata lesz a Debrecen Nemzetközi Repülőtér új terminálépületének és kifutópályájának megtervezése.
A debreceni önkormányzat még 2021 szeptemberében hirdetett tervpályázatot a repülőtér bővítésére. A tervezési feladat három fő részből áll: egy új futópálya és gurulóút rendszer, egy új utasforgalmi terminál, valamint egy kisgépes zóna megtervezése.
Az uniós közbeszerzési értesítő legfrissebb kiadásában közzétett információk alapján a reptéri létesítmények tervezési feladataival a BORD Építész Stúdió Kft. került megbízásra.
A tervpályázaton már 2021 decemberében döntöttek a nyertesről, majd - a speciális eljárási formának megfelelően - hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás után, 2025. április 8-án írták alá a szerződést az építészeti, mérnöki és tervezési feladatokra, mintegy nettó 1,73 milliárd forint értékben.
A mostani beszerzés célja a BIM-koncepció megvalósítása (Building Information Modeling - egy digitális technológia és folyamat, amely forradalmasítja az építőipart a tervezéstől a kivitelezésen át az üzemeltetésig), amelynek során mintegy 10 800 négyzetméteres terminálépület magasépítési engedélyezési tervei, valamint a közel 476 500 négyzetméternyi burkolt felület engedélyezési és kiviteli terveit készítik elő. Az építészirodának 500 nap áll a rendelkezésére a munkák elvégzésére.
"A repülés pozitív élménye, a repülőgépek és mérnöki alkotások iránti rajongás, a gyermeki önfeledtség szenvedélyével összefonódó mérnöki precizitás inspirálta és formálta a Debreceni Nemzetközi Repülőtér tervpályázatára készített, 1. díjat nyert koncepciónkat" - vette észre az építészfórum.hu a Bord Építész Stúdió saját honlapjukra kitett bejegyzését.
A 2006-ban alapított Bord Építész Stúdió budapesti székhelye mellett Debrecenben és Zürichben is működtet irodát és közel 30 mérnököt foglalkoztat. Bevételei az Opten nyilvános adatai szerint különösen 2022-ben ugrottak meg. 2021-ben még 854 millió forint, rá egy évre már 3,5 milliárd forint volt a nettó árbevételük. 2023-ban hasonló évet zártak, akkor 3,4 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak.
A nyereségük is tükrözte a jelentős növekedést: míg 2021-ben 81,8 millió forintot könyvelhettek el, addig 2023-ra ez az összeg már elérte a 700 millió forintot.
A Bord Építész Stúdió a debreceni építészeti táj meghatározó szereplője, mely számos jelentős nagyberuházás mögött áll. Az iroda büszkén jegyzi az A+ Awards szakmai zsűrije által díjazott Aquaticum Debrecen Strandot, valamint az A'Design Award arany minősítésével elismert Debreceni Nemzetközi Iskolát. De nem csupán ezek a figyelemre méltó projektek, hiszen a Forest Offices Irodaház, a Debreceni Innovációs Központ és a Hilton szálloda is mind az ő kreatív vízióik eredményei. Továbbá, számtalan ambiciózus terv is fűződik nevükhöz, mint például a Sauska Tokaj, az Etyeki Kúria, a Korda Filmpark Látogatóközpont, a Lajvér Borászat, a Budapest Atlétikai Stadion, a BudaPrés Cider, valamint a Lónyay-Hatvani villa. Az ő munkáik révén a város modern arculata folyamatosan gazdagodik.
Papp László, Debrecen polgármestere a közösségi médiában osztotta meg a szerződés aláírásának örömteli hírét. A város vezetése szerint 2024-ben az utasforgalom várhatóan a tavalyi év szintjén marad, ami körülbelül 300 ezer főt jelent. Noha tavaly több légitársaság is növelte a heti járataik számát, a Wizz Air kapacitáscsökkenése ezt a növekedést némileg mérsékelte. A város vezetése reméli, hogy a Debrecenből korábban népszerű útvonalakon új légitársaságok jelennek meg, és folyamatosan dolgoznak azon, hogy új piacokon is teret nyerjenek.